Հանրապետության նախագահը hունվարի 23-ին հրաժարականի դիմում է ներկայացրել: Մամուլում հրաժարականից անմիջապես հետո քննարկումներ է ծավալվել ՀՀ նախագահի հավանական թեկնածուների վերաբերյալ: ԱԺ հերթական նիստերին հաջորդող խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում, որը տեղի է ունեցել հունվարի 25-ին, լրագրողներին հետաքրքրել է  Էդմոն Մարուքյանի եւ Արամ Սարգսյանի թեկնածության վերաբերյալ խորհրդարանական իշխող ուժի կարծիքը:
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը նշել է, որ Հայաստանն այս պահին ունի փաստացի նախագահ: «Նման իրավիճակում ժամանակավրեպ ենք համարում նոր թեկնածուի հարցը քննարկելը. օրենքը դիմումը հետ վերցնելու հնարավորություն է տալիս: Այժմ նախագահի պաշտոնը թափուր չէ, ուստի կքննարկվի նոր թեկնածուի հարցը, երբ այն թափուր լինի»,-ընդգծել է պատգամավորը:
Իսկ ինչ վերաբերում է ՀՀ նախագահի՝ այլ երկրի քաղաքացի լինելուն վերաբերող հարցին, Վահագն Հովակիմյանը նշել է, որ դա իրավապահ մարմինների ուսումնասիրության հարց է:

23 января Президент Республики подал в отставку. Сразу после этого известия в прессе развернулись дебаты о возможных кандидатах в президенты. 25 января, в ходе состоявшихся парламентских брифингов по итогам очередных заседаний НС, журналистов интересовало мнение правящей парламентской силы по кандидатурам Э.Марукяна и А.Саргсяна.
Председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Г.Папоян отметил, что в настоящий момент у Армении фактически есть президент. “В такой ситуации считаем преждевременным обсуждение вопроса о новом кандидате – закон допускает отзыв заявления. В настоящее время пост президента не свободен, поэтому вопрос о новом кандидате будет обсуждаться, когда должность станет вакантной”, - подчеркнул депутат.
По вопросу иностранного гражданства Президента РА В.Овакимян заметил, что это вопрос изучения правоохранительными органами.