Էդուարդ Աղաջանյանը հանդիպել է ԶԼՄ ներկայացուցիչների հետ
Հունվարի 27-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը հանդիպել է լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին՝ անդրադառնալու նրանց հետաքրքրող հարցադրումներին: Հանձնաժողովի նախագահը խոսել է ներքին եւ արտաքին քաղաքական օրակարգի հարցերի վերաբերյալ:
Անդրադարձ է եղել Ռուսաստանին, ապա Ադրբեջանին հայկական կողմից արված առաջարկների փաթեթի վերաբերյալ հարցին:
«Այն առաջարկները, որոնք ներկայացվել են մեր գործընկերներին, ամենեւին նախապայմաններ չեն: Մենք բազմիցս նշել ենք, որպեսզի սահմանագծման եւ սահմանազատման գործընթացը գործնականում հնարավոր լինի իրականացնել, անհրաժեշտ է ապահովել նվազագույն անվտանգային պայմաններ»,-կարծիք է հայտնել Էդուարդ Աղաջանյանը: Նրա խոսքով՝ ՀՀ առաջարկն ուղղված էր նշված երաշխիքների ապահովմանը:
«5-րդ ալիք» հեռուստաընկերության թղթակիցը փոխլրացնող հարց է տվել՝ նշելով, որ Բաքուն մերժում է առաջարկների փաթեթը, որի հիմքում զորքերի հայելային հետքաշման պահանջն է: «Կարելի՞ է ենթադրել, որ հայելային հետքաշման պահանջը որպես առաջարկ այլեւս չի քննարկվում երկու կողմից էլ»,-հետաքրքրվել է նա:
Էդուարդ Աղաջանյանի գնահատմամբ՝ նման ենթադրություն եւ հետեւություն անել չի կարելի, ՀՀ-ն այս առաջարկից որեւէ պարագայում չի հրաժարվում եւ լավագույն տարբերակն առաջին քայլ կամ նախադրյալ նման գործընթաց սկսելու՝ հայելային հետքաշումն է:
Անդրադարձ է եղել Հայաստանի արտաքին քաղաքականությանը, հայ-ռուսական հարաբերություններին:
«Հայաստանի Հանրապետությունն իր արտաքին քաղաքականությունը, դրա ուղղությունները եւ բալանսավորումը պայմանավորում է առաջին հերթին եւ միայն ՀՀ շահերով: ՌԴ ՀՀ ռազմավարական գործընկերն է»,-ասել է Էդուարդ Աղաջանյանը եւ հավելել, որ մասնավորապես 44-օրյա պատերազմից հետո ՀՀ անվտանգային ճարտարապետության հարցում Ռուսաստանն ունի առանցքային կարեւորություն:
«Առավոտ» օրաթերթի  լրագրողի հարցին ի պատասխան, որը վերաբերում էր Հայոց  ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը, Էդուարդ Աղաջանյանը նշել է, որ նորանկախ Հայաստանի պատմության ընթացքում ՀՀ բոլոր իշխանությունները կողմնակից են եղել Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը՝ առանց նախապայմանների:
Լրագրողը նաեւ հետաքրքրվել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ առցանց ասուլիսում հայտնած այն տեղեկությամբ, ըստ որի՝ Հայաստանը պատրաստ է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու բանակցություններին: Լրագրողը նաեւ հետաքրքրվել է, թե ի՞նչ է ներառվելու այդ պայմանագրում:
Էդուարդ Աղաջանյանը նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը  տարածաշրջանում խաղաղության օրակարգի առաջմղման վերաբերյալ իր դրական վերաբերմունքի մասին մշտապես հայտարարել է, որի վերջնական նպատակը խաղաղության պայմանագիրն է: Ըստ նրա՝ այն երկար եւ համապարփակ քննարկման արդյունքում, երկկողմանիորեն ընդունելի տրամաբանությամբ պետք է հրապարակվի եւ հասանելի լինի Հայաստանի ու Ադրբեջանի հանրություններին:

Э.Агаджанян встретился с представителями СМИ
27 января председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Э.Агаджанян встретился с представителями СМИ для обсуждения интересующих их вопросов внутренней и внешней политики.
Затронут вопрос пакета предложений, сделанных Арменией России и Азербайджану.
“Предложения, представленные нашим партнерам, вовсе не являются предусловиями. Мы неоднократно заявляли, что для того, чтобы процесс демаркации и делимитации был возможен на практике, необходимо обеспечить минимальные условия безопасности”, - отметил Э.Агаджанян. По его словам, предложение РА направлено на обеспечение указанных гарантий.
В ответ на вопрос корреспондента телекомпании “5-й канал” об отклонении со стороны Баку пакета предложений о зеркальном отводе войск или уже возможном взаимном отказе от этой идеи, Э.Агаджанян подчеркнул: “Не следует делать подобных предположений или выводов. Армения ни при каких обстоятельствах не отказывается от этого предложения и лучший вариант для начала первого шага или предпосылки такого процесса – зеркальный отвод”.
На встрече затронуты также вопросы внешней политики Армении, армяно-российских отношений.
“Республика Армения обуславливает свою внешнюю политику, ее направления и баланс в первую очередь интересами РА. Россия является стратегическим партнером Армении”, - подчеркнул Э.Агаджанян, добавив, что Россия, особенно после 44-дневной войны, имеет ключевое значение для архитектуры безопасности Армении.
Отвечая на вопрос корреспондента газеты “Аравот” о международном признании Геноцида армян, Э.Агаджанян отметил, что на протяжении всей истории новой, независимой Армении все власти страны выступали за нормализацию отношений с Турцией без предварительных условий.
Журналист коснулся заявления премьер-министра РА Н.Пашиняна на онлайн-пресс-конференции о готовности РА к переговорам по подписанию мирного соглашения с Азербайджаном. Корреспондент также поинтересовался содержанием подобного документа .
Э.Агаджанян отметил, что Республика Армения всегда заявляла о позитивном отношении к продвижению мирной повестки в регионе, конечная цель которой – заключение   мирного договора. По его словам, в итоге длительного и всестороннего обсуждения с взаимоприемлемой логикой документ должен быть опубликован и доступен обществам Армении и Азербайджана.