Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ու «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներն այցելել են «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոն
Հայոց բանակի օրվա առթիվ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներն ու ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Վահան Նարիբեկյանն այցելել են «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոն՝ հարգանքի տուրք մատուցելու հանուն Հայրենիքի զոհված  քաջորդիների հիշատակին:
Նրանք ծաղիկներ են  խոնարհել արցախյան գոյամարտի, քառօրյա եւ 44-օրյա պատերազմներում ընկած հերոսների, Սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի,  Զորավար Անդրանիկի շիրիմներին: ՀՀ ԱԺ նախագահը ծաղկեպսակ է դրել  զոհված ազատամարտիկների հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիրին:

President of the National Assembly Alen Simonyan and Deputies of Civil Contract Faction Visit Yerablur Military Pantheon
On the occasion of Armenian Army Day, the President of the RA National Assembly Alen Simonyan, the deputies of the Civil Contract Faction and the NA Chief of Staff, Secretary General Vahan Naribekyan visited Yerablur Military Pantheon to pay tribute to the memory of the brave sons fallen for the Motherland.
They laid flowers at the tombs of the heroes fallen for the Artsakh survival struggle, four-day and 44-day wars, Commander Vazgen Sargsyan and Commander Andranik. The RA NA President laid a wreath at the Memorial Complex perpetuating the memory of the fallen freedom fighters.
Eternal glory and bowing to the memory of our martyrs, strength and mightiness to the Armenian Army.