Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել կրթության ոլորտի բարեփոխմանը միտված նախագծերին
ԱԺ  գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը փետրվարի 7-ի հերթական նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել ««Կրթության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագծին, որը հեղինակել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանը: Նախատեսվում է, որ  տարրական հանրակրթական ծրագիր իրականացնող ուսումնական հաստատությունների առաջինից չորրորդ դասարանների սովորողներին պետությունը պետական բյուջեի միջոցների հաշվին անվճար պետք է ապահովի տարրական ընդհանուր կրթական ծրագրով նախատեսված դասագրքերով:
Նշվել է, որ առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո նախագիծը փոփոխության չի ենթարկվել: Այն կընդգրկվի ԱԺ առաջիկա նիստերի օրակարգի նախագծում:
Հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել  նաեւ ««Հանրակրթության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» Կառավարության հեղինակած նախագծին, որով նախատեսվում է մի շարք   սկզբունքային փոփոխություններ իրականացնել հանրակրթության ոլորտում: Օրինագիծը բազմիցս քննարկվել է շահագրգիռ  մասնագետների հետ, տեղի են ունեցել նաեւ խորհրդարանական լսումներ:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանի խոսքով՝ առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո նախագծի վերաբերյալ պատգամավորները ներկայացրել են  առաջարկներ, որոնց մեծ մասն ամբողջությամբ կամ մասնակիորեն  ընդունվել է:  Նախագծի բազմաթիվ դրույթներ լրամշակվել եւ հստակեցվել են:

Committee Endorses Draft Laws Aimed at the Improvement of Educational Sphere
At February 7 regular sitting, the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport in the second reading debated and endorsed the draft law on Amending the law on Education, which authored the deputy of the Civil Contract Faction Sisak Gabrielyan. It is designed that the state should provide the learners from the first to the fourth classes of the educational institutions implementing elementary general educational programme with the textbooks of the elementary general educational programme at the expense of the state budget means.
It was noted that after passing the draft law in the first reading it had not undergone any changes. It will be included in the draft agenda of the NA upcoming sittings.
The Committee has debated in the second reading and has endorsed also the draft law on Making Amendments and Addenda on General Education authored by the Government, which envisages making a number of amendments in the sphere of general education. The bill has repeatedly been debated with the concerned specialists, and parliamentary hearings have also been held.
According to the Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan, after passing it in the first reading the deputies presented proposals on the draft law, and the majority out of them had been completely or partially accepted. Numerous provisions of the draft law have been revised and specified.