Խորհրդարանը փետրվարի 8-ին գումարած հերթական նիտերի ընթացքում առաջին ընթերցմամբ քննարկել է ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության հեղինակած ««Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում» փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որը խմբակցության որոշմամբ համարվել է արտահերթ հարց:
Հիմնական զեկուցող ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը նշել է, որ  օրենքի նախագծով առաջարկվում է ուժը կորցրած ճանաչել Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի այն դրույթները, որոնցով տուգանային միավոր, ինչպես նաեւ տրանսպորտային միջոցներ վարելու իրավունքի կասեցում է կիրառվում ճանապարհային երթեւեկության կանոնների խախտումներ կատարած անձանց նկատմամբ:
Հիմնական զեկուցողը նշել է, որ գործող օրենքով խախտվում են քաղաքացիների իրավունքները: Ըստ նրա՝ ՀՀ Սահմանադրությամբ արգելվում է նույն արարքի համար կրկնակի պատասխանատվությունը: Գործող կարգավորումներով վարորդների համար միաժամանակ նախատեսվում է տուգանք դրամական միջոցների, նաեւ տուգանային միավորների մասով: Բոլոր վարորդներին տրվող 9 միավորն սպառվելու դեպքում առաջանում է վարորդական իրավունքի կասեցում: Գեղամ Մանուկյանի խոսքով՝ դա առանձին պատասխանատվության միջոց է, որը զուգահեռ կիրառվում է այլ պատասխանատվության միջոցների հետ՝ նույն արարքի համար:
Հարակից զեկուցող ՀՀ պաշտպանության եւ անվտանգության մշտական հանձնաժողովի անդամ Արմեն Խաչատրյանը ներկայացրել է հանձնաժողովի դիրքորոշումը:  Պատգամավորն անդրադարձել է վիճակագրական որոշ տվյալների, ըստ որոնց, բալային համակարգը  դրական ազդեցություն է ունեցել Երեւան քաղաքում ՃՏՊ-ների նվազեցման հարցում:
Անդրադառնալով հեղինակների՝ օրենքի նախագծի հակասահմանադրական համարող պնդմանը, Արմեն Խաչատրյանը նշել է, որ  այդ հարցը կարելի է վիճարկել միայն համապատասխան մարմնում՝ Սահմանադրական դատարանում: Նա կոչ է արել հեղինակներին հարցի սահմանադրականությունը վիճարկել հենց այնտեղ:
Կառավարության եզրակացությունը ներկայացրել է ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանը: Փոխոստիկանապետի խոսքով՝ գործող կարգավորումները լիովին համապատասխանում են ինչպես միջազգային իրավական սկզբունքներին, այնպես էլ ներպետական իրավակարգավորումներին:
Արա Ֆիդանյանն ընդգծել է, որ գործող կարգավորումներով նույն արարքի համար կրկնակի պատասխանատվություն նախատեսված չէ եւ առաջարկել է նախագծով քննարկվող՝ գործող օրենսգրքի հոդվածները թողնել անփոփոխ:
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներն իրենց ելույթներում նշել են, որ օրենքի նախագծով մատնանշած Սահմանադրության հոդվածը վերաբերում է «նույն արարքի համար կրկնակի չդատվելուն»: Իսկ բալային համակարգին վերաբերող կարգավորումներով իրավախախտումների համար կիրառվում է տուգանային միավոր: Գործող կարգավորումներով անձը ոչ թե պատասխանատվության է ենթարկվում նախորդ իրավախախտման համար, այլ այն դեպքում, երբ պարբերաբար կատարում է այնպիսի խախտումներ, որոնք հանրության համար վտանգ են ներկայացնում. արդյունքում անձը ենթարկվում է ավելի խիստ պատասխանատվության:
ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անունից ելույթ է ունեցել Արծվիկ Մինասյանը: Նա նշել է, որ բալային համակարգում կան խնդիրներ, եւ ներկայացված նախագիծը միտված է այդ խնդիրները բարձրաձայնելուն եւ լուծելուն: Պատգամավորն ընդգծել է, որ իրենց խմբակցությունը դիմելու է նաեւ Սահմանադրական դատարան:
Եզրափակիչ ելույթներում ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանը, ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Արմեն Խաչատրյանն ու ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը պատասխանել են հնչեցված հարցերին:

At February 8 convened regular sitting, the parliament debated in the first reading the draft law on Amending the RA Code on Administrative Offences authored by the NA Armenia Faction, which was considered am extraordinary item by the decision of the Faction.
The key rapporteur, the RA NA deputy Gegham Manukyan has noted that the draft law proposes to recognize invalid the provisions of the RA Code on Administrative Offences, by which penalty score, as well as suspension of suspension of the right to driving transport means is applied towards the persons who have broken the road traffic rules.
The key rapporteur has noted that by the law in force the citizens’ rights are violated. According to him, by the RA Constitution the double responsibility for the same deed is banned. With the functioning regulations at the same time penalty on financial means, as well as on penalty scores is designed for the drivers. In case of running out of 9 points given to all drivers, suspension of the driver’s license arises. According to Gegham Manukyan, that is a means of separate responsibility, which is applied in parallel with other means of responsibility for the same deed.
The co-rapporteur, the member of the NA Standing Committee on Defense and Security Armen Khachatryan presented the position of the Committee. The deputy touched upon some statistical data, according to which, the score system has a positive influence on decreasing the road traffic accidents in Yerevan.
Regarding the claim considering anti-constitutional of the draft law, Armen Khachatryan has noted that issue can be disputed only in the relevant body, in the Constitutional Court. He called on the authors to dispute the constitutionality of the issue just there.
The RA Deputy Head of Police Ara Fidanyan presented the conclusion of the Government. According to the Deputy Head of Police, the functioning regulations fully correspond with the international legal principles, as well as the inner-state legal regulations.
Ara Fidanyan has underscored that with the functioning regulations double responsibility is not designed andhas proposed to leave the Articles of the Code in force unchanged.
In their speeches the deputies of the RA NA Civil Contract Faction have noted that the Article of the Constitution pointed out by the draft law related to ‘not to be adjudicating for the same deed.” And penalty score is applied for the legal offences with the regulations concerning the score system. With the regulations in force, the person is not subjected to responsibility for the previous legal offence, but in case, when regularly makes such violations, which are of danger for the society: as a result, the person is subjected to stricter responsibility.
On behalf of the RA NA Armenia Faction Artsvik Minasyan delivered a speech. He has noted that there are problems in the score system, and the presented draft law is aimed at voicing and resolving those problems. The deputy underlined that their Faction would apply to the Constitutional Court.
In their concluding speeches the RA Deputy Head of Police Ara Fidanyan, the member of the NA Standing Committee on Defense and Security Armen Khachatryan and the deputy of the NA Armenia Faction Gegham Manukyan answered to the voiced questions.