Կայացել է ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստը
Փետրվարի 21-ին Էդուարդ Աղաջանյանի նախագահությամբ արտահերթ նիստ է գումարել ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը:
Պատգամավոր Անդրանիկ Թեւանյանի ներկայացմամբ քննարկվել է «Հայաստան» խմբակցության հեղինակած «Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի խորհրդարանների կողմից «Շուշիի հռչակագրի» վավերացման կապակցությամբ» ՀՀ ԱԺ հայտարարության նախագիծը:  Փաստաթղթի ամբողջական տեքստը՝ այստեղ:
«Եթե մենք չենք արձագանքում այդ փաստաթղթին, նշանակում է մենք ընդունում ենք Շուշիի հռչակագիրը»,- ասել է պատգամավորը:
Նշվել է, որ հայտարարությունն ուղերձ կլինի ՀՀ քաղաքացիներին, աշխարհասփյուռ հայությանը, միջազգային  հանրությանը, որ անվտանգային հարցերում ՀՀ-ն ունի կարմիր գծեր եւ չի նահանջելու դրանցից:
Գուրգեն Արսենյանը ներկայացրել է նախագծի վերաբերյալ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր»  խմբակցության տեսակետը: Նա նշել է, որ խմբակցության պատգամավորները չեն միանա «Հայաստան» խմբակցության առաջարկին՝ հետեւյալ հիմնավորումներով:
«Դեռեւս ութ ամիս առաջ՝ 2021թ. հունիսի 15-ին եւ 17-ին, ՀՀ ԱԳՆ-ն անդրադարձել է խնդրին՝ հրապարակային հայտարարության եւ մեկնաբանությունների տեսքով: Հիմնավորումն առ այն, թե ՀՀ-ն պետք է Ազգային ժողովի նույնաբովանդակ հայտարարության տեսքով արձագանքի այդ հռչակագրի վավերացմանը, տրամաբանական չէ, քանի որ ՀՀ խորհրդարանը եւ ԱԳՆ-ն վարում են եւ պետք է վարեն միասնական արտաքին քաղաքականություն»,- ասել է Գուրգեն Արսենյանը:
Վերջինս ընդգծել է, որ խորհրդարանական դիվանագիտության գործիքակազմը չի սկսվում եւ չի ավարտվում ԱԺ հայտարարություններով.  այն իրականում ավելի լայն է:
Այդ համատեքստում պատգամավորը նշել է, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության համար ողջունելի է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության միայն այն հայտարարությունը, որը վերաբերում է միջազգային կառույցներում աշխատանքների վերսկսմանը:
«Մենք հորդորում ենք առավել ակտիվ ներգրավվել ՀՀ շահերի պաշտպանության գործում միջազգային բոլոր հարթակներում»,-նշել է Գուրգեն Արսենյանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ԱԺ նախագահի լիազորությունները կատարող Հակոբ Արշակյանը փետրվարի 21-ին այցելել է ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիա: Քննարկման առանցքում  գիտատեխնոլոգիական զարգացման հեռանկարին եւ ԳԱԱ աշխատանքներին վերաբերող հարցերն էին: Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, ...
Ամփոփվել են մրցույթի արդյունքները
ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը փետրվարի 19-ին՝ Ամենայն հայոց բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան օրը, որը նշվում է նաեւ որպես գիրք նվիրելու օր, իր ֆեյսբուքյան էջում հայտարարել էր մրցույթ: Հաղթողներն ընտրվել են պատահականո...
Աշխատանքային քննարկում «Պաշտպանության մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխությունների ու լրացումների վերաբերյալ
Փետրվարի 21-ին Անդրանիկ Քոչարյանի նախագահությամբ աշխատանքային նիստ է հրավիրել ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը՝ քննարկելու «Պաշտպանության մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխություններն ու լրացումները: Հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանի խոսքով՝ օրենսդրական փոփոխություն...
Երեւանում կայացել է «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի բյուրոյի նիստը
Փետրվարի 21-ին Երեւանում տեղի է ունեցել «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի բյուրոյի նիստը: Մասնակցել են Արեւելյան գործընկերության երկրներից Հայաստանի, Վրաստանի եւ Ուկրաինայի խորհրդարանների, ինչպես նաեւ Եվրոպական խորհրդարանի քաղաքական խմբերի պատվիրակությունների ղեկավարները: Նիստի ընթացքում Արեւելյա...
Տեղի է ունեցել 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ռազմական գործողությունների հանգամանքների ուսումնասիրման քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքային բաց քննարկումը
Փետրվարի 21-ին Անդրանիկ Քոչարյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ռազմական գործողությունների հանգամանքների ուսումնասիրման քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքային բաց քննարկումը: Քննիչ հանձնաժողովի նախագահը ներկաներին ծանոթացրել է դռնփակ քննարկումների ընթացակարգին, նե...
Իշխան Սաղաթելյանը հեռավար ձեւաչափով հանդիպել է ավստրալացի գործընկերների հետ
ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ, Հայաստան-Ավստրալիա բարեկամական խմբի ղեկավար Իշխան Սաղաթելյանը հեռավար ձեւաչափով փետրվարի 21-ին հանդիպել է Ավստրալիա-Հայաստան միջխորհրդարանական բարեկամական խմբի համանախագահներ Թրենթ Զիմմերմանի եւ Ջոել Ֆիթսգիբբոնի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ Ավստրալիայի Հայ դատի գրա...
Երեւանում կանցկացվեն Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի բյուրոյի եւ հանձնաժողովների նիստերը
Փետրվարի 21-22-ին Երեւանում տեղի կունենան Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի բյուրոյի եւ հանձնաժողովների նիստերը: Նիստերին կմասնակցեն Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների եւ Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներ: Պլանավորվում է Եվրոպական խորհրդարանի, ինչպես նաեւ Ադրբեջանի, Ուկրաինայի, Վրա...

Внеочередное заседание Постоянной комиссии НС по внешним связям
21 февраля Постоянная комиссия НС по внешним связям созвала внеочередное заседание под председательством Э.Агаджаняна.
В представлении депутата А.Теваняна обсужден предложенный фракцией “Армения” проект Заявления НС по поводу ратификации парламентами Азербайджана и Турции “Шушинской декларации”.
“Если мы не среагируем на этот документ, значит, мы принимаем Шушинскую декларацию”, - отметил он.
Отмечено, что Заявление станет посланием гражданам РА, армянам всего мира, международному сообществу о том, что Армения в вопросах безопасности имеет “красные линии” и не отступит от них.
Г.Арсенян в своем аргументированном выступлении представил точку зрения “Гражданского договора” на проект, отметив, что депутаты фракции не присоединятся к предложению фракции “Армения” по ряду очевидных причин.
Депутат отметил, что фракция “ГД” приветствует лишь заявление фракции “Армения” о возобновлении ее работы в международных структурах.
“Мы призываем активнее участвовать в защите интересов РА на всех международных площадках”, - подчеркнул Г.Арсенян.
Проект не удостоился одобрения комиссии.
21 февраля вице-спикер, врио Председателя НС А.Аршакян посетил Национальную Академию наук РА (НАН РА). В центре обсуждения были перспективы научно-технологического развития и работы НАН.Во встрече приняли участие председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры,...
Подведены итоги конкурса
19 февраля председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Т.Товмасян в День книгодарения, отмечаемый в Армении в годовщину рождения великого армянского поэта Ов.Туманяна, объявила конкурс на своей странице в Facebook.Выбранные по принципу случайности победители б...
Рабочее обсуждение поправок в закон “Об обороне”
21 февраля Постоянная комиссия НС по вопросам обороны и безопасности созвала рабочее заседание под председательством А.Кочаряна для обсуждения предложенных изменений и дополнений в закон “Об обороне”.По А.Кочаряну, законодательными изменениями дается старт новым реформам. Председатель комиссии выраз...
Заседание бюро ПА “Евронест” в Ереване
21 февраля в Ереване состоялось заседание бюро Парламентской Ассамблеи (ПА) “Евронест”, в котором приняли участие главы делегаций парламентов Армении, Грузии и Украины, а также руководители политических групп Европарламента от стран Восточного партнерства.В ходе заседания депутаты государств Восточн...
Рабочее открытое обсуждение Следственной комиссии по изучению обстоятельств боевых действий, развязанных 27 сентября 2020 г.
21 февраля под председательством А.Кочаряна проведено рабочее открытое обсуждение Следственной комиссии по изучению обстоятельств боевых действий, развязанных 27 сентября 2020 г. Председатель комиссии ознакомил участников с порядком закрытых обсуждений и представил условия работы.Он подчеркнул, что ...
Онлайн-встреча И.Сагателяна с австралийскими коллегами
21 февраля вице-спикер НС, руководитель группы дружбы Армения-Австралия И.Сагателян встретился с сопредседателями межпарламентской группы дружбы Австралия-Армения Т.Циммерманом и Дж.Фитсгиббоном.Во встрече также участвовали исполнительный директор Австралийского бюро Ай Дата А.Кайсерян и ответственн...
Заседания бюро и комитетов ПА Евронест - в Ереване
21-22 февраля в Ереване состоятся заседания бюро и комитетов ПА Евронест.В заседаниях примут участие депутаты парламентов стран Восточного партнерства и Европарламента. Намечен визит в Ереван депутатов Европарламента, а также парламентов Азербайджана, Грузии и Украины.22 февраля в Ереване в СКК им.К...