Կառավարությունը հեղինակել է ««Ահաբեկչության կանխարգելման մասին» Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիայի լրացուցիչ արձանագրությունը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Այն քննարկվել է փետրվարի 23-ի ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստում եւ ստացել դրական եզրակացություն:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի տեղակալ Սամվել Հայրապետյանի տեղեկացմամբ՝ արձանագրությունը ստորագրվել է 2015թ.  հոկտեմբերի 22-ին՝ Ռիգայում՝ 18 պետությունների կողմից: Հայաստանի Հանրապետությունը փաստաթուղթը ստորագրել է 2018թ. հունվարի 24-ին:
Արձանագրության նպատակն է լրացումներ կատարել վերոնշյալ կոնվենցիայում, որով նախատեսվում է քրեականացնել արձանագրության՝ ահաբեկչության նպատակով արտերկիր մեկնելուն,  դրա ֆինանսավորմանը, կազմակերպելուն կամ այլ կերպ դրան օժանդակելուն վերաբերող հոդվածներով սահմանված արարքները:
«Արձանագրության վավերացմամբ Հայաստանը կամբողջացնի ահաբեկչության կանխարգելման եւ դրա դեմ պայքարի վերաբերյալ Եվրոպայի խորհրդում գործող փաստաթղթերին միանալու գործընթացը»,- ընդգծել է Սամվել Հայրապետյանը: Նրա խոսքով՝ փաստաթղթի կիրառումը կնպաստի ահաբեկչության դրսեւորման բոլոր ձեւերի կանխարգելմանը, մարդու իրավունքների, մասնավորապես, կյանքի իրավունքի վրա դրա բացասական հետեւանքների կանխմանը: Այն առավել կհամախմբի ահաբեկչության դեմ պայքարի ոլորտում կոնվենցիայի կողմ պետությունների ջանքերը ու կխորացնի նրանց արդյունավետ փոխգործակցությունը:

Правительство подготовило проект закона о ратификации дополнительного протокола к Конвенции Совета Европы “О предупреждении терроризма”.
23 февраля документ обсужден на очередном заседании Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности и получил положительное заключение.
Заместитель директора Службы национальной безопасности (СНБ) РА С.Айрапетян проинформировал, что протокол был подписан 22 октября 2015 г. в Риге 18 государствами. Республика Армения подписала документ 24 января 2018 г.
Цель протокола – внесение дополнений в вышеупомянутую конвенцию, предусматривающих криминализацию деяний по статьям протокола, касающихся выезда за границу, финансирования, организации или иного содействия террористической организации.
“Ратификацией протокола Армения завершит процесс присоединения к действующим документам Совета Европы по предупреждению и борьбе с терроризмом”, - подчеркнул С.Айрапетян. По его словам, применение документа поможет предотвратить все формы терроризма, его негативное влияние на права человека, в частности, право на жизнь. Он будет способствовать дальнейшей консолидации усилий государств-участников Конвенции в области борьбы с терроризмом и углублению их эффективного сотрудничества.