Փետրվարի 24-ին ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարի տեղակալ Արա Նազարյանի ներկայացմամբ քննարկվել է ««Տեխնիկական անվտանգության ապահովման պետական կարգավորման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու անհրաժեշտությունն առաջացել է ՀՀ կառավարության 2020թ. ապրիլի 22-ի որոշմամբ, ըստ որի մի շարք որոշումներ ուժը կորցրած են ճանաչվել:
Մասնավորապես, տեխնիկական անվտանգության ոլորտում գործող մի շարք տեխնիկական կանոնակարգերի փոխարեն գործելու են ԵԱՏՄ կանոնակարգերը:
Օրենքի նախագծի իրավական շտկումների վերաբերյալ առաջարկներ է ներկայացրել Ազգային ժողովի աշխատակազմի փորձագիտական եւ վերլուծական վարչությունը, որոնք ընդունվել են հիմնական զեկուցողի կողմից:
Արա Նազարյանը նշել է, որ առաջարկների հիման վրա օրինագիծը կվերախմբագրվի առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում:
Oրենքի նախագիծը ստացել է դրական եզրակացություն:
Հանձնաժողովը կառաջարկի Ազգային ժողովին նախագծի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումն անցկացնել առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո` 24 ժամվա ընթացքում:

At February 24 sitting of the NA Standing Committee on Economic Affairs, presented by the RA Deputy Minister of Emergency Situations Ara Nazaryan, the draft law on Making Amendments and Addenda to the Law on State Regulation of Ensuring Technical Safety was debated.
The need to make amendments and addenda to the law arose by the decision of the RA Government of 22 April 2020, according to which a number of decisions were recognized invalid.
In particular, the EEU regulations will apply instead of a number of technical regulations in the field of technical security.
The Expertise and Analytical Department of the National Assembly Staff submitted proposals on legal amendments to the draft law, which were accepted by the key rapporteur.
Ara Nazaryan noted that based on the proposals, the bill will be re-edited in the period from the first to the second reading.
The Committee will propose to the National Assembly to hold the discussion in the second reading of the draft law after the adoption in the first reading, within 24 hours.