Ազգային ժողովի բակում տեղի է ունեցել հուշակոթողի բացման արարողություն
Փետրվարի 26-ին Ազգային ժողովի բակում տեղի է ունեցել Կոզեռնի հանգստարանի ննջեցյալների եւ հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշահամալիրի բացումը, որի հեղինակը քանդակագործ Իսահակ Ապրեյանն է: Հայ Եկեղեցու Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի միաբան, ՀԵՀԵՄ հոգեւոր տեսուչ, Հոգեշնորհ Թովմա վարդապետ Խաչատրյանը հոգեհանգստյան արարողություն է կատարել:
ՀՀ Ազգային ժողովի տարածքում հուշակոթող տեղադրելու մտահղացումը 8-րդ գումարման խորհրդարանի նախագահ Ալեն Սիմոնյանինն է: Հանդիսավոր բացմանը ելույթ ունենալով`  նա մասնավորապես նշել է, որ Ազգային ժողովի  վարչական տարածքին հարող, խորհրդային տարիներին ոչնչացված Երեւանի ամենահին Կոզեռնի գերեզմանատանն ամփոփված ննջեցյալների եւ հոկտեմբերի 27-ի զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողն այժմ սերունդներինն է: Ալեն Սիմոնյանի խոսքով` այս  քայլով հիշում ու խոնարհվում են շենքում եւ հարակից տարածքում մարդկային կյանքերի ավարտման եւ անմեղ զոհերի հիշատակին:
17-րդ դարում Կոզեռն վարդապետի կողքին թաղվել է Մովսես Գ Սյունեցի կաթողիկոսը: Այդ տապանաքարերի վրա կանգնեցվել է մի մատուռ, որն ավերվել է 1679 թ. աղետալի երկրաշարժից: Մինչեւ 20-րդ դարի սկզբները գերեզմանատունը Պռոշյան փողոցի սեփական տներից ձգվել է մինչեւ Սիրահարների այգու տարածք, ներառել Ազգային ժողովի այգին եւ Դերենիկ Դեմիրճյան փողոցի սեփական տները:
Հայտնի է նաեւ, որ Կոզեռնի գերեզմանատանն է վերաթաղվել Հայաստանի առաջին հանրապետության հիմնադիր Արամ Մանուկյանը: Գերեզմանատան վերացման պատճառով 1920-ականներին Արամ Մանուկյանի այրին նրա մարմինը վերահուղարկավորել է Երեւանի կենտրոնական գերեզմանատանը:

Opening Ceremony of Monument Takes Place in Yard of National Assembly
On February 26, in the yard of the National Assembly, the opening of the memorial complex dedicated to the memory of the deceased of the Kozern cemetery and the victims of October 27 crime took place, the author of which is sculptor Isahak Apreyan. – a celibate of the Mother See of Holy Echmiadzin of Armenian Apostolic Church, Spiritual Rector of the Armenian Church Youth Organization World (ACYOWorld) Tovma Archimandrite Khachatryan conducted a requiem service.
The idea of placing a monument in the territory of the RA National Assembly belongs to the President of the parliament of the 8th convocation Alen Simonyan. Giving solemn opening speech, he particularly noted that the monument dedicated to the memory of the deceased of the Kozern cemetery, the oldest one in Yerevan, destroyed during the Soviet years, and the victims of October 27 crime and adjacent to the administrative territory of the National Assembly is for generations. According to Alen Simonyan, with this step people remember and bow to the memory of the end of human lives in the building and the surrounding area and the innocent victims.
In the 17th century, Catholicos Movses III of Syunik was buried next to Archimandrite Kozern. A chapel was built on those tombstones, which was destroyed in 1679 from disastrous earthquake. Until the beginning of the 20th century, the cemetery was stretched from the private houses of Proshyan Street to the territory of the Lovers’ Park, including the National Assembly Park and the private houses of Derenik Demirchyan Street.
It is also known that the founder the of the first republic of Armenia Aram Manukyan was reburied in the Kozern cemetery. As the cemetery was demolished, in the 1920s Aram Manukyan’s widow reburied his body in the central cemetery of Yerevan.