ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը Վլադիմիր Վարդանյանի նախագահությամբ փետրվարի 28-ին հրավիրած նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկել է ԱԺ պատգամավոր Արեգնազ Մանուկյանի հեղինակած ««Հայաստանի Հանրապետության տոների եւ հիշատակի օրերի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագիծը, որով առաջարկվում է ապրիլի 10-ը սահմանել Մարաղա գյուղի խաղաղ բնակչության ջարդի զոհերի հիշատակի օր:
Նշվել է, որ Մարաղան քաղաքատիպ ավան է, որը գտնվում է ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանում` ադրբեջանական Թերթերի (Միրբաշիր) շրջանի հետ սահմանին: Ըստ 1989թ. բնակչության մարդահամարի` ավանում բնակվել է 4.660 մարդ: 1992թ. ապրիլից մինչ օրս ավանը գտնվում է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո:
1992թ. ապրիլի 10-ին տեւական հրետակոծումից հետո ադրբեջանական զինված ստորաբաժանումները ներխուժել են Մարաղա, ուր Հայ աշխարհազորայինների փոքրաթիվ ջոկատին թեեւ հաջողվել էր Մարաղայից տարհանել բնակիչների մեծ մասին, բայց մոտ 118 անձ` հիմնականում տարեցներ, հաշմանդամներ, կանայք եւ երեխաներ, դեռ մնացել էին բնակավայրում: Նրանցից շատերը դաժանաբար խոշտանգվել, ապա սպանվել են ադրբեջանական բանակի զինվորների կողմից: Այդ ռազմական հանցագործությանը զոհ է գնացել ավելի քան 50 մարդ, այդ թվում` 30 կին:
Մարաղայի ջարդերի կազմակերպիչները չեն պատժվել:
Հարակից զեկուցող` Արփինե Դավոյանն առաջարկել է դեմ քվեարկել նախագծին: Նշվել է, որ յուրաքանչյուր ողբերգական դեպք չի կարելի սահմանել որպես հիշատակի օր: «Նմանատիպ ողբերգական բազմաթիվ դեպքեր ունենք մեր պատմության մեջ»,- ասել է նա:
Աղվան Վարդանյանն առաջարկել է ապրիլի 10-ը սահմանել Արցախում տեղի ունեցած բոլոր ողբերգական իրադարձությունների եւ դեպքերի օր:
Հանձնաժողովի նախագահը նույնպես փաստել է, որ հարցը պետք է լուծվի ամբողջական եւ համապարփակ: Վլադիմիր Վարդանյանն առաջարկել է հետաձգել հարցի քննարկումը:
Հիմնական զեկուցողը չի համաձայնել: Հանձնաժողովականներն օրենքի նախագծին չեն տվել դրական եզրակացություն:

At February 28 sitting, the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs moderated by Vladimir Vardanyan debated in the first reading the bill on Making Addendum to the law on Holidays and Memorial Days of the Republic of Armenia, which proposed to set April 10 Memorial Day of the victims of the peaceful population massacre of Maragha village.
It has been noted that Maragha is an urban settlement which is in the NKR Martakert Region, on the border of the Azerbaijani Terteri (Mirbashir) region. According to the population census of 1989, 4660 people lived in the settlement. From April 1992 until now the settlement is under control of Azerbaijan.
On April 10, 1992 after the lasting shelling the Azerbaijani armed sub-units invaded Maragha, where though the detachment of small number of Armenian war veterans succeeded evacuating from Maragha the great majority of the residents, but about 118 persons, mainly the elderly, the disabled, women and children were still left in the settlement. Most of them were brutally tortured, then killed by the soldiers of the Azerbaijani Army. More than 50 people, including 30 women became victims of that military crime.
The organizers of Maragha massacres were not punished.
The co-rapporteur, Arpine Davoyan proposed her colleagues to vote against the draft law. It was noted that not every tragic case could be set as a Memorial Day. “We have similar numerous cases in our history, she said.
Aghvan Vardanyan proposed to set April 10 day of all tragic events and cases happened in Artsakh.
The Committee Chair also documented that the issue should be solved completely and comprehensively. Vladimir Vardanyan proposed to postpone the debate of the issue.