ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը փետրվարի 28-ին հանդիպել է Եվրոպական միությունում եւ Եվրոպայում Կանադայի հատուկ բանագնաց, Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունում արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ստեֆան Դիոնի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Դեսպան Ստեֆան Դիոնը նշել է, որ Կանադայի խորհրդարանի աջակցությամբ Հայաստանի խորհրդարանում նախատեսվում է իրականացնել ծրագիր, որը միտված է լինելու խորհրդարանի ժողովրդավարության բարձրացմանն ու ավելի ապահով երկիր ունենալուն: Ծրագրի նպատակներից է ունենալ այնպիսի աշխատակազմ, որը կլինի ոչ կուսակցական եւ կծառայի  թե՛ իշխանության, թե՛ ընդդիմության  շահերին: Նշվել է, որ այս կապակցությամբ նախապես իրականացվել են հետազոտական աշխատանքներ:
Դեսպանը հետաքրքրվել է,  թե ի՞նչ կարծիք ունի «Հայաստան» խմբակցությունը ծրագիրն առաջիկա հինգ տարում իրականացնելու վերաբերյալ:
Խմբակցության ղեկավարը դրական է գնահատել այնպիսի ծրագրերի իրականացումը, որոնք  ուղղված են ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացմանը:  Նա կարեւորել է աշխատանքի երկարամյա  փորձ ունեցող աշխատակիցների ներկայությունը խորհրդարանում,    մատնանշել նաեւ իր նկատած խնդիրները,  որոնք  խոչընդոտում են  ժողովրդավարությանը:
Սեյրան Օհանյանը կարեւորել է Կանադայի, Եվրամիության, ինչպես նաեւ եվրոպական երկրների հետ Հայաստանի երկկողմ եւ բազմակողմ հարաբերությունները՝ նկատի ունենալով, որ դրանց հիմքում ժողովրդավարությունն է, գենդերային հավասարությունը, մարդու իրավունքների պաշտպանությունն ու անվտանգությունը, խաղաղությունը եւ այլ հարցեր:
Անդրադառնալով  Ադրբեջանի կողմից Արցախի նկատմամբ սանձազերծած  44-օրյա պատերազմի հետեւանքներին՝ խմբակցության ղեկավարը կարեւորել է միջազգային հանրության կողմից  հասցեական գնահատականների հնչեցումը եւ իրականացված  հանցագործություններին  ճիշտ եւ լիարժեք արձագանքելը: «Պատերազմից հետո էլ Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի հռետորաբանությունը եւ նրանց կողմից կատարված հանցանքները Հայաստանի Հանրապետության սահմանների նկատմամբ եւ մեր սահմաններից  ներխուժումը պետք է արժանի գնահատականի արժանանա այնպես, ինչպես, օրինակ, այսօր եվրոպական ողջ հանրույթը փորձում է արձագանքել  Ուկրաինայում տիրող իրավիճակին»,-ասել է Սեյրան Օհանյանը:
Անդրադառնալով  խորհրդարանական կառավարման համակարգին՝ Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ այն բարեփոխելու անհրաժեշտություն կա:

28 февраля руководитель фракции “Армения” С.Оганян встретился с делегацией, возглавляемой специальным посланником Канады в Европейском Союзе и Европе, Чрезвычайным и Полномочным послом в ФРГ Стефаном Дионом.
С.Дион отметил, что при поддержке парламента Канады в НС РА намечается реализовать программу по повышению демократии в законодательном органе Армении, обеспечению безопасности страны. Одна из целей программы – иметь беспартийный аппарат, который будет служить интересам как власти, так и оппозиции. Отмечено, что в этом направлении заблаговременно проведена исследовательская работа.
Посол поинтересовался мнением фракции “Айастан” по реализации программы в ближайшие пять лет.
Руководитель фракции положительно оценил осуществление подобных программ, направленных на развитие демократических институтов. Он подчеркнул важность наличия в парламенте сотрудников с многолетним опытом, а также коснулся отмеченных им проблем,  препятствующих демократии.
С.Оганян придал важность двусторонним и многосторонним отношениям Армении с Канадой, ЕС, европейскими странами, отметив, что они основаны на демократии, гендерном равенстве, защите прав человека, безопасности.
Обратившись к последствиям развязанной Азербайджаном против Арцаха 44-дневной войны, глава фракции придал большое значение адресным оценкам международного сообщества, объективной и полноценной реакции на совершенные преступления. “Риторика Азербайджана и Турции даже после войны и совершенные ими преступления, нарушения границ и вторжения на территорию РА должны быть оценены так же, как, например, все европейское сообщество пытается реагировать на ситуацию в Украине", - заметил С.Оганян.
Коснувшись парламентской системы правления, руководитель фракции отметил, что ее необходимо реформировать.