Փետրվարի 28-ին կայացել է ՀՀ Ազգային ժողովի խորհրդի հերթական նիստը, որը վարել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ԱԺ նախագահի լիազորությունները կատարող Հակոբ Արշակյանը:
Խորհրդի անդամները քննարկել եւ հաստատել են Ազգային ժողովի ութերորդ գումարման երրորդ նստաշրջանի եւ մարտի 1-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգերի նախագծերը, սահմանել են նաեւ հերթական նիստերի օրակարգային հարցերի քննարկման հաջորդականությունը:
Մարտի 1-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում ընդգրկվել է 29 հարց:
Խորհրդի որոշմամբ փոփոխություն է կատարվել Ազգային ժողովի խորհրդի 2017 թվականի մայիսի 26-ի ԱԺԽՈ-002-Լ որոշման մեջ, ըստ որի` ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի փորձագետների թիվն ավելացել է եւս մեկով:

On February 28, the regular sitting of the Council of the RA National Assembly presided over by the RA NA Vice President, the NA Acting President Hakob Arshakyan was held.
The NA Council Members debated and approved the draft laws of the third session of the eighth convocation of the National Assembly and the regular sittings to be convened on March 1, also set the sequence of the debate of the agenda items of the regular sittings.
29 items were included in the draft agenda of the regular sittings to be convened on March 1.
By the decision of the Council, the NACD-002-L decision of the NA Council of 2017 May 26 was amended. According to it, the number of experts of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs increased by one person.