Խորհրդարանը մարտի 3-ին շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքը:
Ութերորդ գումարման Ազգային ժողովի հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը ներկայացրել է Հանրապետության նախագահի ընտրության առաջին փուլի արդյունքները:
Հանրապետության նախագահի թեկնածու Վահագն Խաչատուրյանի ընտրության քվեարկությանը մասնակցել է 69 պատգամավոր, անվավեր քվեաթերթիկներ չեն եղել, կողմ է քվեարկել 69 պատգամավոր:
ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի ներկայացմամբ` «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքի համաձայն` եթե առաջին փուլով Հանրապետության նախագահ չի ընտրվում, ապա անցկացվում է ընտրության երկրորդ փուլ, որին կարող են մասնակցել առաջին փուլին մասնակցած բոլոր թեկնածուները:
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը ներկայացրել է Հանրապետության նախագահի թեկնածուին:
Հանրապետության նախագահի թեկնածու Վահագն Խաչատուրյանը նշել է, որ ՀՀ նախագահի ինստիտուտը պետք է  իրականացնի հանրային կառավարման բոլոր բնագավառներին, իշխանության բոլոր թեւերի գործունեությանը վերաբերող մշտադիտարկում եւ ներկայացնի հանրությանը: Նա անդրադարձել է Հանրապետության նախագահի գործառույթներին վերաբերող իր տեսլականին:
Կարեւորելով խորհրդարանի դերակատարությունը` նախագահի թեկնածուն նշել է, որ Ազգային ժողովի, Կառավարության եւ նախագահական  ինստիտուտի համատեղ, ներդաշնակ աշխատանքը կնպաստի մեր երկրի հարատեւ զարգացման ապահովմանը:
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անունից ելույթում խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը նշել է, որ պետության կարեւոր քաղաքական իրադարձություններից մեկի` Հանրապետության նախագահի ընտրության հարցը խորհրդարանում քննարկվում է ընդդիմության բացակայության պայմաններում: Նա ընդգծել է, որ Հանրապետության նախագահի ընտրությունը լեգիտիմ է: Ըստ նրա` ընդդիմությանն ընտրած քաղաքացիներն այսօր ներկայացված չեն ՀՀ ամենակարեւոր քաղաքական գործընթացում: Նրա խոսքով` ընդդիմությունը չի մասնակցում 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ռազմական գործողությունների հանգամանքների ուսումնասիրման նպատակով քննիչ հանձնաժողովի, Սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի աշխատանքներին, չի ներկայացնում Հայաստանի շահը միջազգային հարթակներում: Դիմելով ընդդիմությանը քվե տված քաղաքացիներին` նա հարցրել է, թե արդյո՞ք նրանք ցանկացել են, որ չօգտագործվի մանդատի իրական ուժը հանուն պետության:
Հայկ Կոնջորյանն, նշել է, որ խորհրդարանական մեծամասնությունը նախագահի ինստիտուտի հետ աշխատելու է համընթաց եւ արդյունավետ, եւ ամեն ինչ արվելու է ՀՀ-ում ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման համար:
Եզրափակիչ ելույթում Վահագն Խաչատուրյանը շնորհակալություն է հայտնել «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներին` ցուցաբերած վստահության, համատեղ աշխատելու պատրաստակամության համար:

3 марта парламент продолжил работу очередных заседаний.
Председатель Счетной комиссии НС восьмого созыва Н.Бабаян представил результаты первого тура президентских выборов.
В выборах кандидата в президенты В.Хачатуряна приняли участие 69 депутатов, недействительных бюллетеней не было, “за” проголосовали 69 депутатов.
Вице-спикера НС А.Аршакян проинформировал, что, согласно Конституционному закону РА "Регламент Национального Собрания", если в первом туре Президент Республики не избран, проводится второй тур выборов, в котором могут участвовать все кандидаты, прошедшие первый тур.
Кандидата в президенты представил глава фракции "Гражданский договор" А.Конджорян.
В.Хачатурян отметил, что институт Президента РА должен осуществлять мониторинг всех сфер государственного управления, деятельности всех ветвей власти и представлять его обществу. Он ознакомил со своим видением функций Президента Республики.
Подчеркнув роль парламента, кандидат в президенты отметил, что совместная слаженная работа Национального Собрания, Правительства и института Президента посодействует обеспечению последовательного развития нашей страны.
Выступая от имени "Гражданского договора", руководитель фракции А.Конджорян отметил, что вопрос избрания Президента Республики, являющийся одним из важных политических событий государства, обсуждается в парламенте в отсутствие оппозиции. Подчеркнув легитимность выборов Президента Республики, он заметил, что граждане, избравшие оппозицию, сегодня не представлены в важнейшем политическом процессе в Армении. По его словам, оппозиция не участвует в работах Следственной комиссии по изучению обстоятельств боевых действий, развязанных 27 сентября 2020 г., Совета конституционных реформ, не представляет интересы Армении на международной арене. Обращаясь к гражданам, проголосовавшим за оппозицию, он задался вопросом: желали ли они, чтобы реальная сила мандата не использовалась на благо государства?
А.Конджорян отметил, что парламентское большинство будет работать параллльно и эффективно с институтом Президента, стараясь сделать все возможное для становления демократических институтов в РА.
В заключительном слове В.Хачатурян поблагодарил депутатов фракции “Гражданский договор” за доверие и готовность к совместной работе.