Մարտի 4-ին Ազգային ժողով այցելած Արարատի մարզի Վանաշենի միջնակարգ դպրոցի  աշակերտների  եւ  ուսուցիչների հետ հանդիպել ու «Բաց դաս» են անցկացրել ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Տաթեւիկ Գասպարյանն ու Ռուստամ Բաքոյանը:
Հանդիպման առանցքում կրթության ոլորտում ընթացող բարեփոխումներն էին: Աշակերտների խնդրանքով պատգամավորները մանրամասնել են  հանրակրթության եւ կրթության բնագավառներում  նախատեսվող փոփոխությունները, խոսել գիտության ոլորտի բարեփոխումների մասին:
Աշակերտներն իրենց  հարցադրումներում անդրադարձել են 12-ամյա կրթության համակարգին, մասնագիտություն ընտրելուն վերաբերող հարցերին, գյուղական համայնքներում ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն ունենալու խնդրին:
Պատգամավորներն աշակերտներին հորդորել են լավ սովորել, շեշտել են, որ զարգացած  եւ պաշտպանված պետություն ունենալու հիմքը լավ կրթություն ունենալն է:

On March 4, the deputies of the NA Civil Contract Faction Tatevik Gasparyan and Rustam Bakoyan met with the pupils and teachers of Vanashen Secondary School of Ararat marz, who visited the National Assembly, and held Open Lesson programme.
The ongoing reforms in the field of education were at the core of the meeting. At the request of pupils, the deputies detailed the planned changes in the spheres of general education and education, spoke about the reforms in the field of science.
In their questions, the pupils referred to the 12-year education system, issues related to choosing a profession, and the issue of having a center for creative technologies in rural communities.
The deputies have urged the pupils to study well, and they have emphasized that the basis of having developed and protected state is to have good education.