Մարտի 4-ին Ազգային ժողով այցելած Արարատի մարզի Վանաշենի միջնակարգ դպրոցի  աշակերտների  եւ  ուսուցիչների հետ հանդիպել ու «Բաց դաս» են անցկացրել ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Տաթեւիկ Գասպարյանն ու Ռուստամ Բաքոյանը:
Հանդիպման առանցքում կրթության ոլորտում ընթացող բարեփոխումներն էին: Աշակերտների խնդրանքով պատգամավորները մանրամասնել են  հանրակրթության եւ կրթության բնագավառներում  նախատեսվող փոփոխությունները, խոսել գիտության ոլորտի բարեփոխումների մասին:
Աշակերտներն իրենց  հարցադրումներում անդրադարձել են 12-ամյա կրթության համակարգին, մասնագիտություն ընտրելուն վերաբերող հարցերին, գյուղական համայնքներում ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն ունենալու խնդրին:
Պատգամավորներն աշակերտներին հորդորել են լավ սովորել, շեշտել են, որ զարգացած  եւ պաշտպանված պետություն ունենալու հիմքը լավ կրթություն ունենալն է:

4 марта депутаты фракции "Гражданский договор" Т.Гаспарян и Р.Бакоян встретились и провели "Открытый урок" с посетившими парламент учащимися и учителями Ванашенской средней школы Араратской области.
На встрече обсуждены проводимые реформы в сфере образования. По просьбе школьников депутаты подробно представили намечаемые реформы в сферах образования и науки.
Гости коснулись 12-летней системы образования, выбора профессии, создания центра креативных технологий в сельских общинах.
Депутаты призвали учащихся хорошо учиться, подчеркнув, что основа развитого и защищенного государства – хорошее образование.