Նպատակ ունենալով ներդաշնակեցնել բազմաբնակարան շենքերի եւ բնակելի տների հետ կապված գործարքներին վերաբերող օրենսդրական կարգավորումները, խթանել մարզերում բնակելի թաղամասերի կառուցապատումը` ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Բաբկեն Թունյանը, Նարեկ Զեյնալյանը եւ Լուսինե Բադալյանն առաջարկում են փոփոխություներ եւ լրացումներ կատարել «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքում» եւ «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» օրենքում:
Նախագծերի փաթեթն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է մարտի 4-ի ԱԺ նիստում:
Փոփոխությունների արդյունքում սեփականատերեր չհամարվող անձինք հնարավորություն կստանան անշարժ գույք գնելու իրավունք ունենալ ոչ միայն կառուցվող բազմաբնակարան շենքից բնակարան գնելու, այլ նաեւ կառուցվող բնակելի թաղամասից բնակելի տուն գնելու դեպքում:
Ըստ Բաբկեն Թունյանի` իրենց են դիմել մի խումբ կառուցապատողներ, որոնք ցանկանում են մարզերում բնակելի կառուցապատում իրականացնել, կառուցել բնակելի թաղամասեր` նշելով, որ գործող կարգավորումն անհավասար պայմաններ է ստեղծում բազմաբնակարան շենք եւ բնակելի տուն կառուցողների միջեւ:
Գլխադասային` ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի անդամ Արթուր Դավթյանը: Ողջունելով նախաձեռնությունը` պատգամավորը կոչ է արել կողմ քվեարկել:
Հարակից զեկույցում ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահի տեղակալ Դավիթ Գրիգորյանը նշել է, որ ընդունվել են գործադիրի ներկայացրած տեխնիկական բնույթի առաջարկները:

Aiming to harmonize the legislative regulations on transactions related to apartment buildings and residential houses, to promote the construction of residential complexes in the regions, the deputies of the NA Civil Contract Faction Babken Tunyan, Narek Zeynalyan and Lusine Badalyan proposed to make amendments and addenda to the Civil Code of the Republic of Armenia and to the Law on State Registration of Rights to the Property.
The package of draft laws was debated in the first reading at March 4 NA sitting.
As a result of amendments, persons who are not considered owners will have the opportunity to have the right to buy real estate not only in case of buying an apartment from an apartment building being under construction, but also in case of buying a residential house from a residential complex being under construction.
According to Babken Tunyan, a number of developers have applied to them, who want to carry out residential construction and to build residential complexes, noting that the current regulation creates unequal conditions between the developers of an apartment building and a residential house.
The member of the RA NA Standing (Head) Committee on State and Legal Affairs Artur Davtyan presented the endorsement of the Committee. Welcoming the initiative, the deputy urged his colleagues to vote in favor of the draft law.
In his co-report, the RA Deputy Chairman of the Urban Development Committee Davit Grigoryan said that technical proposals presented by the executive body were adopted.