Մարտի 4-ի ԱԺ նիստում պատգամավորները քննարկել են ««Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից պետությունների բնակչության զբաղվածությանն աջակցելու ոլորտում համագործակցության մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը: Այն ներկայացրել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սարգսյանը: Մանրամասները` այստեղ:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի տեղակալ Սամվել Հայրապետյանի ներկայացմամբ քննարկվել է ««Ահաբեկչության կանխարգելման մասին» Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիայի լրացուցիչ արձանագրությունը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը: Մանրամասները` այստեղ:
Այնուհետեւ խորհրդարանը քննարկել է ««Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից պետությունների` թանգարանային գործի բնագավառում համագործակցության մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը, որը ներկայացրել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը: Նախագծի մանրամասները` այստեղ:
Քննարկված հարցերը համապատասխան հանձնաժողովներում ստացել են դրական եզրակացություն:
Այնուհետեւ տեղի են ունեցել քվեարկություններ:
Ընդունվել են օրվա ընթացքում քննարկված նախաձեռնությունները:
Չի ընդունվել «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանի հեղինակած ««Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:

4 марта на заседании НС депутаты обсудили законопроект о ратификации “Соглашения о сотрудничестве в содействии занятости населения государств-участников СНГ”, представленный заместитель министра труда и социальных вопросов РА Р.Саргсяном.
Обсужден представленный заместителем директора Службы национальной безопасности (СНБ) С.Айрапетяном законопроект о ратификации “Дополнительного протокола к Конвенции Совета Европы о предотвращении терроризма”.
Затем парламент обсудил представленный заместителем министра образования, науки, культуры и спорта А.Кочаряном законопроект о ратификации “Соглашения о сотрудничестве в музейном деле государств-участников СНГ”.
Обсуждаемые вопросы получили положительное заключение в соответствующих профильных комиссиях.
Затем состоялось голосование.
Обсужденные в течение дня инициативы приняты.
Отклонен проект о внесении поправок в закон “О воинской службе и статусе военнослужащего” в авторстве члена фракции “Честь имею” Т.Товмасян.