Մարտի 9-ին ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ««Ծխախոտային արտադրատեսակների եւ դրանց փոխարինիչների օգտագործման հետեւանքով առողջությանը հասցվող վնասի նվազեցման եւ կանխարգելման մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին»՝ Կառավարության ներկայացրած օրենքի նախագիծը, որով օրենքի 1-ին հոդվածի 1-ին մասի 6-րդ կետում «լուծույթի»  բառից հետո առաջարկվում է ավելացնել «, նյութի» բառը: Ըստ հիմնավորման՝ նախագծի ընդունման արդյունքում կհստակեցվի «ծխախոտային արտադրատեսակի փոխարինիչ» հասկացությունը:
Այսօր առաջին ընթերցմամբ քննարկված եւ ընդունված նախագծի վերաբերյալ առաջարկ էր ներկայացրել ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը, որը քվեարկության արդյունքում չի ընդունվել:
Նշենք, որ խմբակցությունն առաջարկում էր ընթացիկ մարտի 15-ից ուժի մեջ մտնող՝ սննդի բացօթյա օբյեկտներում ծխախոտային արտադրատեսակների օգտագործման  արգելքին վերաբերող դրույթի կիրառումը հետաձգել մինչեւ սեպտեմբերի 15-ը:
ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանն էլ առաջարկել էր «, նյութի» բառը փոխարինել «խառնուրդ» բառով, ինչը հանձնաժողովի կողմից քվեարկությամբ ընդունվել է:

On March 9, at the extraordinary sitting of the NA Standing Committee on Economic Affairs debated in the second reading the draft law presented by the Government on Making Addendum to the Law on the Reduction and Prevention of Health Damage Caused by the Use of Tobacco Products and their Substitutes. It proposes to add the word “substance” after the word “solution” in Article 1.1.6 of the law.
Today, the NA Armenia Faction submitted a proposal on the draft law debated and adopted in the first reading, which was not accepted as a result of voting.
It should be noted that the faction has proposed to postpone the application of the provision, which will enter into force on March 15, on the prohibition of the use of tobacco products in food facilities that are in open air until September 15.
The Chair of the NA Standing Committee on Health Care Narek Zeynalyan proposed to replace the word “substance” with the word “mixture.” The Committee accepted the proposal by voting.