ՀՀ Ազգային ժողովի հատուկ նիստում Վահագն Խաչատուրյանը ստանձնել է Հանրապետության նախագահի պաշտոնը
ՀՀ նորընտիր նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի` պաշտոնի ստանձնման նպատակով 2022 թվականի մարտի 13-ին հրավիրված ՀՀ Ազգային ժողովի հատուկ նիստը գումարվել է Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում:
Բացելով հատուկ նիստը` ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ԱԺ նախագահի լիազորությունները կատարող Հակոբ Արշակյանը նշել է.
«Հայաստանի Հանրապետության նորընտիր նախագահ,
մեծարգո վարչապետ,
Արցախի մեծարգո նախագահ,
Ձերդ գերազանցություն դեսպաններ, սիրելի հյուրեր,  տիկնայք եւ պարոնայք,
Հանրապետության նախագահի երդման հանդիսավոր արարողության եւ պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ ՀՀ Սահմանադրության համաձայն հրավիրվել է Ազգային ժողովի հատուկ նիստ: Գրանցվել է 70 պատգամավոր, քվորում ունենք, կարող ենք սկսել աշխատանքը: ՀՀ Ազգային ժողովը 2022 թվականի մարտի 3-ին Հանրապետության նախագահ է ընտրել Վահագն Գառնիկի Խաչատուրյանին: Հանրապետության նախագահի պաշտոնը  ստանձնելու երդման արարողության նպատակով հրավիրված ՀՀ Ազգային ժողովի  հատուկ նիստը հայտարարում եմ բացված»:
Զինվորական քայլերգի հնչյունների ներքո ներս են բերվել ՀՀ պետական դրոշը եւ նախագահական իշխանության խորհրդանիշը, ապա նաեւ` ՀՀ Սահմանադրության մայր օրինակը եւ Վեհամոր Ավետարանը:
Հակոբ Արշակյանը Հանրապետության նախագահի պարտականությունները ստանձնելու եւ երդման համար հրավիրել է Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին:
«Ստանձնելով Հանրապետության նախագահի պաշտոնը` երդվում եմ` հավատարիմ լինել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը, իմ լիազորություններն իրականացնելիս լինել անաչառ, առաջնորդվել միայն համապետական եւ համազգային շահերով եւ իմ ողջ ուժը ներդնել ազգային միասնության ամրապնդման գործում»,- ձեռքը ՀՀ Սահմանադրությանն ու Վեհամոր Ավետարանին դրած` ասել է Վահագն Խաչատուրյանը:
Հնչել է Հայաստանի Հանրապետության օրհներգը, որից հետո հայրապետական օրհնանքի խոսք է ասել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Ն.Ս. Օ. Տ. Տ. Գարեգին Երկրորդը:
Նա նշել է, որ երեսուն տարի առաջ հայ ժողովուրդը հերոսական պայքարով վերակերտել է  իր անկախ պետականությունը` անցնելով մաքառումների եւ փորձությունների դժվարին ուղիով: Այդ տարիների ընթացքում հայոց պետականության կայացման ճանապարհին երկրի առաջնորդությունը հանձն են առել չորս նախագահներ: «Այսօր դուք եք ստանձնում այդ պատասխանատու պաշտոնը, որ խորհրդանիշն է հայոց անկախ պետականության»,- ասել է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը` հավելելով, որ ՀՀ նախագահի իրավասության տիրույթում են երկրում արդարության ու օրինականության գերակայությանը, համապետական եւ համազգային շահերի պաշտպանությանը հետամուտ լինելը:
Միասնական հոտնկայս աղոթքից հետո ելույթ է ունեցել ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը` մասնավորապես նշելով.
«Այսօր Հանրապետության նախագահի պաշտոնը ստանձնում եմ Հայաստանի ապագայի համար կարեւոր մի ժամանակահատվածում, երբ գտնվում ենք տարածաշրջանային եւ միջազգային մարտահրավերների բարդ շրջանում: Մենք ականատեսն ենք արագ փոփոխվող աշխարհաքաղաքական իրադարձությունների, որոնց արդյունքում գործող համաշխարհային անվտանգության համակարգերը վերափոխվում են: Այսօր մեզ, առավել քան երբեւէ, հարկավոր է իմաստություն, վստահություն, կայունություն, միաբանություն»:
Նորընտիր նախագահն ընդգծել է, որ անկախություն ստանալուց հետո մեր երկիրն ընտրել է զարգացման ուրույն ուղի: «Անցած երեսուն եւ ավելի տարիները մեծ փորձությունների ժամանակաշրջան էին մեր ժողովրդի համար: Ցավոք, պետության կայացման այդ շրջանում եղան նաեւ կորուստներ, անդառնալի կորուստներ: Խոսքս վերաբերում է հատկապես մարդկային կորուստներին` ՀՀ քաղաքացիներին, որոնք զոհվեցին` պահպանելով մեր հայրենիքը: Հավերժ փառք ու պատիվ բոլորին»:
Անդրադառնալով անելիքներին` Վահագն Խաչատուրյանը նշել է, որ փոքրաթիվ ժողովուրդները պետք է ավելի նորարար եւ ստեղծագործ լինեն: Ըստ նրա` այս ամենին հնարավոր է հասնել միայն մրցունակ կրթական համակարգով: «Կրթությունը, գիտելիքը, մշակույթը մեր ազգի երկարակեցության գրավականն են եղել»,-ասել է նախագահը:
Պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ Հանրապետության նախագահին շնորհավորել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը:
«Հայաստանի Հանրապետության մեծարգո պարոն նախագահ, հանրապետության Ազգային ժողովի եւ անձամբ իմ անունից եւս մեկ անգամ ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ` Հայաստանի Հանրապետության նախագահի բարձր պաշտոնում ընտրվելու եւ պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ:
Համոզված եմ, որ Ձեր հարուստ կենսափորձը, գիտելիքն ու մարդկային որակները կծառայեցնեք համազգային նպատակների իրականացմանն ու ազգային միասնության եւ պետականության ամրապնդմանը` ի նպաստ Հայաստանի Հանրապետության զարգացման, եւ ի բարօրություն հայ ժողովրդի:
Այս կարեւոր առաքելության ճանապարհին Ձեզ ամուր կամք եւ մտքի տոկունություն եմ մաղթում: Թող սերն ու բարությունը միշտ ուղեկից լինեն Ձեզ` յուրաքանչյուր գործում»- նշել է Հակոբ Արշակյանը:
Այնուհետեւ դահլիճից դուրս են բերվել ՀՀ պետական դրոշը, նախագահական իշխանության խորհրդանիշը, ՀՀ Սահմանադրության մայր օրինակը եւ Վեհամոր Ավետարանը:

В.Хачатурян вступил в должность Президента Республики на специальном заседании НС
13 марта 2022 г. в СКК им.К.Демирчяна состоялось специальное заседание НС, посвященное вступлению в должность новоизбранного Президента РА В.Хачатуряна.
Открывая заседание, вице-спикер НС, врио Председателя НС А.Аршакян отметил:
«Новоизбранный Президент Республики Армения,
многоуважаемый Премьер-министр,
Ваши Превосходительства послы, уважаемые гости, дамы и господа!
В связи с торжественным приведением к присяге Президента Республики и его вступлением в должность в соответствии с Конституцией РА созвано специальное заседание Национального Собрания. Зарегистрировано 70 депутатов, кворум обеспечен, можно приступать к работе. 3 марта 2022 г. Национальное Собрание РА избрало Ваагна Гарниковича Хачатуряна Президентом Республики. Специальное заседание Национального Собрания РА, созванное для церемонии вступления в должность Президента Республики, объявляю открытым».
Под звуки военного марша внесены Государственный флаг РА и символ президентской власти, а также основной экземпляр Конституции РА и Евангелие «Веамор».
А.Аршакян пригласил Президента В.Хачатуряна для вступления в должность и принятия присяги.
«Вступая в должность Президента Республики, клянусь быть верным Конституции Республики Армения, быть беспристрастным при осуществлении своих полномочий, руководствоваться только общегосударственными и общенациональными интересами и вкладывать все силы в укрепление национального единства", - присягнул В.Хачатурян.
Прозвучал Гимн Республики Армения, после чего Его Святейшество Католикос Всех Армян Верховный Патриарх Гарегин Второй выступил с патриаршьим благословением.
Он отметил, что тридцать лет назад армянский народ героической борьбой восстановил свою независимую государственность, пройдя трудный путь борьбы и испытаний. За эти годы на пути к созданию армянской государственности руководство страной приняли четыре президента. «Сегодня Вы занимаете эту ответственную должность, символизирующую независимую армянскую государственность», - отметил Католикос Всех Армян, добавив, что в компетенцию Президента РА входят обеспечение верховенства справедливости и закона в стране, защита общегосударственных и общенациональных интересов.
После совместного молебна с речью выступил Президент РА В.Хачатурян:
«Сегодня вступаю в должность президента Республики в важный для будущего Армении период, когда мы находимся на пути региональных и международных вызовов. Мы являемся свидетелями стремительно меняющихся геополитических событий, в результате которых меняются существующие системы мировой безопасности. Сегодня как никогда нужны мудрость, доверие, стабильность, единство».
Новоизбранный Президент подчеркнул, что после обретения независимости мы выбрали наш особый путь развития. «Прошедшие более чем тридцать лет явились временем больших испытаний для нашего народа, наших соотечественников. К сожалению, за период становления государства были также потери, необратимые потери. Речь особенно о человеческих потерях – гражданах РА, павших в защиту нашей Родины. Вечная слава и честь всем!».
Касаясь предстоящих дел, В.Хачатурян отметил, что малые страны должны быть более инновационными и креативными. По его словам, всего этого можно добиться только через конкурентоспособную систему образования. «Образование, знания и культура являлись залогом вечности нашего народа», - подчеркнул он.
Вице-спикер НС А.Аршакян поздравил Президента Республики со вступлением в должность.
«Многоуважаемый господин Президент Республики Армения, от имени Национального Собрания Республики и от себя лично еще раз сердечно поздравляю Вас с избранием на высокий пост Президента Республики Армения и вступлением в должность.
Убежден, Ваш богатый жизненный опыт, знания и человеческие качества послужат реализации общенациональных целей, укреплению национального единства и государственности – в интересах развития Республики Армения и на благо армянского народа.
Желаю вам твердой воли и стойкости мысли в этой важной миссии. Пусть любовь и доброта всегда сопутствуют Вам в каждом деле», — отметил А.Аршакян.
Затем из зала были вынесены Государственный флаг РА, символ президентской власти, основной экземпляр Конституции РА и Евангелие «Веамор».