Մարտի 15-ին Վլադիմիր Վարդանյանի նախագահությամբ կայացած ՀՀ ԱԺ պետական իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում քննարկվել է ՀՀ կառավարության 2022թ. փետրվարի 28-ի «ՀՀ կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2021 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների զեկույցի մասին» N 234-Ա որոշմամբ հավանության արժանացած զեկույցը:
ՀՀ արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը, ներկայացնելով հաշվետու ժամանակահատվածում իրավապահ համակարգում, արդարադատության ոլորտում, օրենքի գերակայության հարցում, կոռուպցիայի դեմ պայքարում կատարված աշխատանքները, նշել է, որ 2021թ. կարեւոր ուղղություն է եղել սահմանադրական բարեփոխումների մեկնարկը, որի համար կատարվել են որոշակի աշխատանքներ:
Նախորդ տարում շարունակվել է հակակոռուպցիոն եւ կոռուպցիայի դեմ պայքարի ինստիտուցիոնալ համակարգերի ստեղծմանն ու զարգացմանն ուղղված անհրաժեշտ աշխատանքների իրականացումը: Նախարարի խոսքով` հակակոռուպցիոն ինստիտուցիոնալ համակարգի ամբողջականացման նպատակով ստեղծվել է հակակոռուպցիոն կոմիտեն, մեկնարկել է հակակոռուպցիոն դատարանի դատավորների նշանակման գործընթացը:
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովում ավելացել է հայտատուների ներկայացրած հայտարարագրերի քանակը: Հաշվետու ժամանակահատվածում այդ ուղղությամբ կատարվել են մեծածավալ աշխատանքներ:
Դատական համակարգում ավելացել է դատավորների թվակազմը, որոշ դատարաններում ավելացել են նաեւ աշխատավարձերն ու սոցիալական երաշխիքները:
2021թ. Կառավարության համար կարեւորագույն բարեփոխումներից մեկը Պարեկային ծառայության հիմնադրումն է եղել: Հաջողությամբ գործարկվել է Երեւան քաղաքի գունդը:
2021թ. արդյունքներով Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության կողմից գանձված կատարողական ծախսերն առաջին անգամ ավելի քան 650 մլն դրամով գերազանցել են ծառայության պահպանության համար պետական բյուջեով նախատեսված ծախսերը:
Քրեակատարողական ծառայությունում փակվել են երկու քրեակատարողական հիմնարկ` որպես օպտիմալիզիացիայի կարեւոր քայլ: Կարեն Անդրեասյանն ընդգծել է, որ մեծ աշխատանքեր են տարվում նոր քրեակատարողական հաստատության շինարարության համար, ինչից հետո կփակվի Երեւանի քաղաքի չորս քրեակատարողական հիմնարկ:

15 марта на заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам под председательством В.Варданяна обсужден доклад о ходе и результатах исполнения в 2021 г. “Программы Правительства РА (2021-2026).
По повестке заседания обстоятельно и аргументированно выступил министр юстиции РА К.Андреасян, представивший проделанную в отчетный период работу в правоохранительной системе, правосудии, по противодействию коррупции, отметил определенную работу в 2021г. по старту важного направления конституционных реформ.
В прошлом году проведена необходимая работа по созданию и развитию антикоррупционной и институциональной систем противодействия коррупции. По словам министра, для комплексной институциональной системы по борьбе с коррупцией создан Антикоррупционный комитет, начат процесс назначения судей в Антикоррупционный суд.
Увеличилось количество заявлений, поданных в Комиссию по предупреждению коррупции. В отчетный период в этом направлении проделана масштабная работа.
Увеличилось количество судей в судебных органах, а в некоторых судах также выросла заработная плата и социальные гарантии.
Одной из самых важных реформ в 2021г. явилось создание Патрульной службы, успешно задействован Ереванский полк.
В 2021 г. взысканные СПИСА исполнительные расходы впервые превысили предусмотренные госбюджетом расходы на охрану службы более чем на 650 млн драмов.
В качестве важного шага оптимизации в пенитенциарной службе закрыты два уголовно-исполнительных учреждения (УИУ). К.Андреасян подчеркнул, что ведется большая работа по строительству нового пенитенциарного учреждения, после чего четыре УИУ в Ереване будут закрыты.