Մարտի 15-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերություններրի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանն ընդունել է Հայաստանում Էստոնիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռինա Կալյուրանդին, Լատվիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ինգրիդա Լեւրենսին, Ֆինլանդիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Կիրստի Նարինենին, Նորվեգիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Հելեն Սենդ Անդրեսենին եւ Շվեդիայի արտակարգ ու լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնին:
Ողջունելով օտարերկրյա դիվանագետներին` Էդուարդ Աղաջանյանը բարձր է գնահատել Նորդիկ-Բալթիկ երկրների դերը Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացում:
Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանում անվտանգային իրավիճակը: Հանձնաժողովի նախագահը ներկայացրել է Արցախում հումանիտար ճգնաժամ առաջացնելուն ուղղված ադրբեջանական կողմի գործողությունները` մասնավորապես բարձրաձայնելով գազի մատակարարման շարունակական խաթարումը, ենթակառուցվածքների եւ քաղաքացիական բնակչության թիրախավորումը, Արցախի բնակչության նկատմամբ այլ հոգեբանական ճնշումների գործադրումը: Հումանիտար ճգնաժամի կանխման համատեքստում Էդուարդ Աղաջանյանը կարեւորել է միջազգային հանրության հասցեական արձագանքը:
Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ հայկական կողմը հետեւողական է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի եւ 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններով ամրագրված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման հարցում:

On March 15, the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Eduard Aghajanyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Estonia to Armenia Riina Kaljurand, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Latvia Ingrida Leverence, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Finland Kirsti Narinen and the Ambassador Extraordinary Plenipotentiary of Norway Helene Sand Andresen and the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Sweden Patrik Svensson.
Welcoming the foreign diplomats, Eduard Aghajanyan highly evaluated the role of the Nordic and Baltic countries in the process of the ongoing democratic reforms in Armenia.
The parties discussed the security situation in the region. The Committee Chair presented the actions of the Azerbaijani side aimed at causing humanitarian crisis in Artsakh, particularly voicing the continuous disruption of the gas supply, the targeting of infrastructures and the civilian population and other psychological pressures towards the residents of Artsakh. In the context of preventing the humanitarian crisis, Eduard Aghajanyan highlighted the targeted response of the international community.
The Committee Chair has noted that the Armenian side is consistent with entering into force the agreements stipulated by trilateral statements of 9 November 2020, 11 January 2021 and 26 November 2021.