ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աղվան Վարդանյանի հեղինակած ««Հայաստանի Հանրապետության դրոշի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթը երկրորդ ընթեցմամբ քննարկվել  եւ դրական եզրակացություն է ստացել ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի մարտի 15-ի հերթական նիստում:
Հիմնական զեկուցող Աղվան Վարդանյանի խոսքով՝ առաջին ընթերցումից հետո կազմակերպվել է աշխատանքային քննարկում, որից հետո օրենսդրական փաթեթը լրամշակվել է:
Հեղինակը նշել է, որ ընդունել է Կառավարության ներկայացրած առաջարկները օրենսդրական փաթեթի վերաբերյալ:
Նշենք, որ օրինագծի հիմնական նպատակն ամենատարածված պետական խորհրդանիշի՝ Հայաստանի Հանրապետության դրոշի առավելագույն հանրայնացումը, պետականության հանդեպ ՀՀ քաղաքացիների, հատկապես երեխաների եւ երիտասարդների մոտ հարգալից վերաբերմունքի ամրապնդումն է: Առաջարկվում է պահանջ ամրագրել, ըստ որի` Հայաստանի Հանրապետության դրոշը մշտապես բարձրացված լինի հանրակրթական, բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների, պետական գիտական, մարզական եւ մշակութային կազմակերպությունների, պետության եւ համայնքի կողմից հիմնադրված այլ իրավաբանական անձանց շենքերի վրա:

15 марта на очередном заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам обсужден во втором чтении и получил положительное заключение пакет проектов о внесении изменений и дополнений в закон “О Флаге Республики Армения” и в Кодекс РА об административных правонарушениях, предложенный депутатом фракции “Армения” А.Варданяном.
По словам основного докладчика А.Варданяна, после первого чтения было организовано рабочее обсуждение, после которого в законодательный пакет внесены изменения.
Он отметил, что принял представленные правительством предложения по пакету законопроектов.
Основной целью законопроекта является широкое распространение самого популярного государственного символа – Флага РА, а также повышение уважения гражданами РА, особенно детей и молодежи, к государственности. Предлагается закрепить требование, согласно которому Флаг РА постоянно должен быть поднят на зданиях общеобразовательных, высших учебных заведений, государственных научных, спортивных и культурных организаций, других юридических лиц, основанных государством и общинами.