Մարտի 15-ին ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստի ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության 2022թ.  փետրվարի 28-ի «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2021 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների զեկույցի մասին» N 234-Ա որոշմամբ հավանության արժանացած զեկույցը:
Արման Սարգսյանի խոսքով` պաշտպանության ոլորտի ռազմավարական պլանավորման համակարգում համապետական խնդիրների ու պաշտպանության կարգավորման ընթացակարգերի հստակեցմանն ուղղված օրենսդրական փոփոխությունների շրջանակներում մշակվել է «Պաշտպանության մասին», «Զորահավաքային նախապատրաստության եւ զորահավաքի մասին», «Ռազմական դրության իրավական ռեժիմի մասին», «Կառավարության կառուցվածքի եւ գործունեության մասին», «Հանրային ծառայության մասին», «Պետական կառավարման համակարգի մարմինների  մասին» եւ «Կառավարչական իրավահարաբերությունների կարգավորման մասին» ՀՀ օրենքներում փոփոխություններ եւ լրացումներ նախատեսող նախագծերի փաթեթ, որն այժմ գտնվում է  միջգերատեսչական համաձայնեցման փուլում:
Հաշվետու ժամանակաշրջանում մշակվել են «ՀՀ տարածքի օպերատիվ սարքավորման մասին», «ՀՀ-ում ռազմական պլանավորման մասին» եւ «ՀՀ տարածքային պաշտպանության մասին» նոր կանոնակարգերի նախագծեր:
Լրամշակվել է ՀՀ ՊՆ եւ ՀՀ Զինված  ուժերի կանոնադրությունների նախագծերը: Վերոնշյալ աշխատանքների համակարգման նպատակով ստեղծվել է պաշտպանության պլանավորման աշխատանքների միջգերատեսչական  աշխատանքային խումբ:
ԶՈւ-ի կառուցվածքային  բարեփոխման նպատակով վերանայվել է կենտրոնական ապարատի զորամիավորումների, զորամասերի, ստորաբաժանումների կառուցվածքը:
Մշակվել եւ հաստատվել է Պաշտպանության նախարարության համակարգի տեղեկատվական անվտանգության ապահովման միջոցառումների ծրագիրը:
Թարմացվել է մարտական հենակետերի գույքը, բարձրացվել են զինծառայողներին հատկացվող բոլոր իրային միջոցների որակական հատկանիշները:
Կանանց ներգրավվածությունը բարձրացնելու նպատակով զինված ուժերի կազմում ձեւավորվել է կին զինծառայողներով համալրվող հրաձգային վաշտ: Իրականացվել են մի շարք կրթական ծրագրեր:
Կիբեռտիրույթում եւ տեղեկատվական ենթակառուցվածքների անվտանգության ապահովման շրջանակներում ներդրվել են ցանցային անվտանգության ապահովման ծրագրատեխնիկական նոր միջոցներ: 340 զինծառայողի շուրջ 770 մլն դրամ գումարի չափով հատկացվել է պետական աջակցություն:

15 марта на очередном заседании Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности заместитель министра обороны РА А.Саргсян представил доклад “О ходе и итогах реализации в 2021 г. “Программы Правительства РА (2021-2026).
По словам А.Саргсяна, в рамках законодательных изменений по уточнению общегосударственных задач и процедур регулирования обороны в системе стратегического планирования оборонной сферы разработан пакет проектов поправок в законы “Об обороне”, “О мобилизационной подготовке и мобилизации”, “О правовом режиме военного положения", "О структуре и деятельности правительства", "О публичной службе", "Об органах системы государственного управления", “Об урегулировании административных правоотношений”, который в настоящее время находится в стадии межведомственного согласования.
В отчетный период разработаны проекты новых положений “Об оперативном оснащении территории РА”, “О военном планировании в РА” и “О территориальной обороне РА”.
Доработаны проекты регламентов МО и ВС РА. Для координации указанной работы создана межведомственная рабочая группа по оборонному планированию.
В целях структурной реформы ВС пересмотрена структура центрального аппарата войсковых объединений, воинских частей и подразделений.
Разработана и утверждена программа мероприятий по обеспечению информационной безопасности системы МО.
Обновлено имущество воинских опорных пунктов, улучшены качественные характеристики всех материальных средств, предоставляемых военнослужащим.
Для активного привлечения женщин в ВС сформирован стрелковый взвод из женщин-военнослужащих. Реализован ряд образовательных программ.
В рамках обеспечения безопасности в киберпространстве и информационных инфраструктурах внедрены новые программно-технические средства сетевой безопасности. Государственная помощь в размере около 770 млн драмов оказана 340 военнослужащим.