Մարտի 16-ին Վլադիմիր Վարդանյանի նախագահությամբ կայացել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Դավիթ Խաչատրյանը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման է ներկայացրել Կառավարության, ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Վլադիմիր Վարդանյանի, Արթուր Դավթյանի հեղինակած ««Պաշտոնատար անձանց գործունեության ապահովման, սպասարկման եւ սոցիալական երաշխիքների մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը` կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթով:
Հիմնական զեկուցողի տեղեկացմամբ` օրենսդրական փաթեթի վերաբերյալ պատգամավորները ներկայացրել են մի շարք առաջարկներ: Առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում եղել են քննարկումներ նաեւ շահագրգիռ գերատեսչությունների ներկայացուցիչների հետ, ինչի արդյունքում նախագիծը վերախմբագրվել է:
Նշենք, որ փաթեթի նպատակը դատավորների կենսաթոշակի իրավունքի պայմանների համապատասխանեցումն է ՍԴ որոշմանը, ինչպես նաեւ դատախազների ու քննչական մարմիններում ինքնավար պաշտոն զբաղեցրած անձանց կենսաթոշակային ապահովության միասնական պայմանների սահմանումը:

16 марта состоялось очередное заседание Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам под председательством В.Варданяна.
Заместитель министра труда и социальных вопросов РА Д.Хачатрян внес на обсуждение во втором чтении предложенный правительством, депутатами В.Варданяном и А.Давтяном проект о внесении изменений и дополнений в закон “Об обеспечении деятельности, обслуживания и социальных гарантий должностных лиц” – с прилагаемым пакетом.
По словам основного докладчика, депутаты представили ряд предложений по пакету законопроектов. В период с первого по второе чтение также состоялись обсуждения с представителями заинтересованных ведомств, по результатам которых проект был доработан.
Цель пакета – приведение условий права на пенсию судей в соответствие с решением Конституционного Суда, а также установление единых условий пенсионного обеспечения прокуроров и лиц, занимающих в следственных органах автономные должности.