ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը մարտի 16-ի հերթական նիստում քննարկել է ՀՀ Կառավարության 2022թ. փետրվարի 28-ի «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2021 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների զեկույցի մասին» N 234-Ա որոշմամբ հավանության արժանացած զեկույցը:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը հայտնել է, որ նախարարությանը հաշվետու տարում 22 ծրագրով նախատեսված 131 միջոցառման իրականացման համար պետական բյուջեից հատկացրել է 214,7 մլրդ դրամ, որից օգտագործվել է 202,4 մլրդ դրամ, կատարողականը կազմել է 94,3 տոկոս: Ամենախոշոր ծրագիրն եղել է ճանապարհային ցանցի բարելավման ծրագիրը, որի համար նախատեսվել էր հատկացնել 66,4 մլրդ դրամ, փաստացի օգտագործվել է 60,5 մլրդ, կատարողականը կազմել է 91,1 տոկոս:
Մյուս խոշոր ծրագրի շրջանակում բարեփոխվել է ոռոգման համակարգը: Այդ նպատակով նախատեսված 21,4 մլրդ դրամից օգտագործվել է 19,8 մլրդ դրամ, կատարողականը կազմել է 92,4 տոկոս: Քաղաքային զարգացման ծրագրի համար նախատեսված էր հատկացնել 21,2 մլրդ դրամ, օգտագործվել է 19,7 մլրդ դրամ: Ջրամատակարարման եւ ջրահեռացման համար օգտագործվել է 6,6 մլրդ դրամ, նախատեսված էր հատկացնել 7,4 մլրդ դրամ, կատարողականը` 89,5 տոկոս:
Տրանսպորտի ոլորտում նախարարը կարեւորել է մարզային տրանսպորտային երթուղիների մրցույթների անցկացումը` նշելով, որ շատ բնակավայրեր տրանսպորտային հաղորդակցության խնդիրներ ունեն:
Նախարարը հայտնել է, որ Կոտայքի մարզում մրցույթներն արդեն իրականացվել են, մարզի բնակավայրերը մոտ ապագայում կսպասարկեն  150 ավտոբուսներ: Մյուս մարզերում եւս նախատեսված է անցկացնել մրցույթներ:

16 марта на очередном заседании Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды обсужден доклад о ходе и результатах исполнения в 2021 г. “Программы Правительства РА (2021-2026)”.
Министр территориального управления и инфраструктур РА Г.Саносян сообщил, что министерство выделило из госбюджета в отчетном году 214,7 млрд драмов на реализацию 131 мероприятия, предусмотренного 22 программами, из которых освоено 202,4 млрд драмов, выполнение составило 94,3%. Самой крупной программой стала программа улучшения дорожной сети, на которую планировалось выделить 66,4 млрд драмов, фактически использовано 60,5 млрд драмов, выполнение составило 91,1%.
В рамках другого крупного проекта проведена реформа ирригационной системы. Из выделенных на эти цели 21,4 млрд драмов использовано 19,8 млрд драмов, исполнение составило 92,4%. На градостроительную программу планировалось выделить 21,2 млрд драмов, освоено 19,7 млрд драмов. На водоснабжение и водоотведение использовано 6,6 млрд драмов из намеченных 7,4 млрд драмов, выполнение составило 89,5%.
В сфере транспорта министр особо выделил проведение тендеров на региональные транспортные маршруты, отметив, что во многих населенных пунктах есть проблемы с транспортным сообщением.
Г.Саносян сообщил, что тендеры уже проведены в Котайкской области, в ближайшее время населенные пункты области будут обслуживать 150 автобусов. Предусматривается проведение соревнований и в других регионах.