Մարտի 18-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանն ընդունել է ՀՀ-ում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Լիլա Փիթրս Յահիային:
Էդուարդ Աղաջանյանը շնորհավորել է հյուրին նշանակվելու կապակցությամբ: Հանձնաժողովի նախագահը կարեւորել եւ բարձր է գնահատել Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի բազմոլորտ գործունեությունը: Կողմերը խոսել են համատեղ իրականացվող ծրագրերի մասին` մասնավորապես միտված Հայաստանում Կայուն զարգացման նպատակների (SDG) իրագործմանը: Քննարկվել են նաեւ կառույցի մարդասիրական աջակցության ծրագրերը:
Էդուարդ Աղաջանյանը դատապարտել է ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչների` կառույցին Ադրբեջանի անդամակցության 30-ամյակին նվիրված` Շուշիում անցկացվող միջոցառմանը մասնակցությունը: Հանձնաժողովի նախագահը հավելել է, որ Ադրբեջանի ագրեսիայի եւ հայատյացության գլխավոր թիրախներից մեկը հանդիսացող բնակավայրում կազմակերպվող միջոցառումը հակասում է կազմակերպության գործունեության առաքելությանը՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի իրականացրած պատերազմական հանցագործությունները, որոնց հետեւանքով Շուշին ամբողջությամբ հայաթափվել է:
Լիլա Փիթրս Յահիան կարեւորել է երկկողմ արդյունավետ համագործակցության շարունակականությունը: Նա նշել է, որ Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակը պատրաստակամ է աջակցելու երկրում ընթացող բարեփոխումների արդյունավետ իրականացմանը: Անդրադարձ է եղել կառույցի եւ Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության կարեւորությանը: Այս համատեքստում ընդգծվել է ՀՀ Ազգային ժողովի կարողությունների զարգացմանն ուղղված «Ժամանակակից խորհրդարան՝ ժամանակակից Հայաստանի համար» ծրագրի արդյունավետությունը: Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել իրենց իրավասությունների շրջանակում աջակցել նմանատիպ ծրագրերի իրագործմանը:

18 марта председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Э.Агаджанян принял Постоянного координатора ООН в Армении Лилу Питерс Яхью.
Э.Агаджанян поздравил гостью с назначением. Председатель комиссии подчеркнул и высоко оценил многогранную деятельность офиса ООН в Армении. Стороны коснулись совместных программ, направленных, в частности, на достижение Целей устойчивого развития (SDG) в Армении. Также были обсуждены программы гуманитарной помощи структуры.
Э.Агаджанян осудил участие представителей ООН в намечаемом в Шуши мероприятии к 30-летию членства Азербайджана в организации. Председатель комиссии добавил, что мероприятие, организуемое в городе, являющемся одним из главных мишеней агрессии Азербайджана и ненависти к армянам, противоречит миссии организации, принимая во внимание совершенные Азербайджаном военные преступления, вследствие которых Шуши полностью очищен от армян.
Лила Питерс Яхья подчеркнула важность продолжения плодотворного двустороннего сотрудничества. Она отметила, что офис ООН в Армении готов содействовать эффективной реализации проводимых в стране реформ. Затронута необходимость сотрудничества между структурой и НС. В этом контексте особо выделена продуктивность программы «Современный парламент – современной Армении», направленной на развитие потенциала НС РА. Стороны выразили готовность в рамках своих полномочий поддерживать осуществление подобных программ.