Մարտի 18-ին ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության   պատգամավոր Ալեքսեյ Սանդիկովը մասնակցել է Սանկտ Պետերբուրգում կայացած ՀԱՊԿ ԽՎ քաղաքական եւ միջազգային համագործակցության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստին:
Պատգամավորը ելույթ է ունեցել նիստում՝ նշելով.
«Գործընկերնե՛ր,
ինչպես բոլորդ գիտեք, մեր հանձնաժողովի նիստը պետք է կայանար մարտի 11-ին՝ Երեւանում: Սակայն արտահերթ ընտրությունների եւ երկրի խորհրդարանի հատուկ նիստում ՀՀ նախագահի երդմնակալության արարողության հետ կապված ընթացակարգային խնդիրների պատճառով առաջարկեցինք հանձնաժողովի արտագնա նիստը տեղափոխել այս տարվա աշուն: Այսպիսով, մենք սպասում ենք ձեզ Երեւանում՝ այս տարվա հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին:
Անցյալ տարի Հայաստանը ստանձնեց ՀԱՊԿ նախագահությունը: Ընդհանուր գծերով ցանկանում եմ ձեզ տեղեկացնել Հայաստանի Հանրապետության առաջնահերթությունների մասին, որոնք ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանգամանալից ներկայացրել է անցյալ տարվա սեպտեմբերին՝ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստում:
Հայաստանի Հանրապետությունն առանցքային ուշադրություն է դարձնում արտաքին քաղաքականության համակարգման եւ փոխադարձ աջակցության խորացմանը՝ ՀԱՊԿ անդամ պետություննների շահերը շոշափող միջազգային եւ տարածաշրջանային խնդիրների վերաբերյալ համակարգված մոտեցումների մշակման համար: Մենք միշտ առաջնորդվել ենք ՀԱՊԿ անդամ պետությունների համար կարեւորագույն հարցերի շուրջ դիրքորոշումների համադրման եւ ներդաշնակեցման անհրաժեշտության սկզբունքով:
Անհրաժեշտ ենք համարում ՀԱՊԿ պետությունների միջեւ ռազմական համագործակցության զարգացումը` կոլեկտիվ անվտանգության ուժերի մարտական պատրաստվածությունը, համախմբվածությունն ու շարժունակությունը բարձրացնելու համար: Մեր ջանքերն ուղղված են խնդիրների մշակմանը եւ առաջարկությունների արդիականացմանն ու կատարելագործմանը, տեղեկատվական անվտանգության ապահովման, ահաբեկչության եւ ծայրահեղականության, անօրինական միգրացիայի եւ թմրամիջոցների դեմ պայքարի միջոցառումներին ու մեխանիզմներին:
Գոհունակությամբ կցանկանայի նշել, որ շատ առաջնահերթ ուղղություններով արդեն իսկ արվել են համապատասխան քայլեր. խոսքը ճգնաժամային արձագանքման մեխանիզմների մասին է: Ինչպես գիտեք, այդ տարեսկզբին, հաշվի առնելով Ղազախստանի նախագահ պարոն Տոկաեւի կոչը, Հայաստանը՝ որպես ՀԱՊԿ-ում նախագահող երկիր, նախաձեռնեց արտակարգ խորհրդակցություններ Կազմակերպության պետությունների ղեկավարների հետ, որի արդյունքում վարչապետ Փաշինյանը հայտարարեց Ղազախստան ՀԱՊԿ խաղաղապահ զորախումբ ուղարկելու իր որոշման մասին: Մենք միշտ հավատացել ենք, որ ՀԱՊԿ ճգնաժամային արձագանքման մեխանիզմները պետք է ճիշտ աշխատեն: Հայաստանը մի իրավիճակում էր, երբ մենք սպասում էինք, որ մեխանիզմները կաշխատեն, բայց, ցավոք, դա տեղի չունեցավ: Ղազախական կողմի խոսքով՝ խաղաղապահ առաքելության առկայությունը հնարավորություն է տվել ազատել ղազախստանյան ուժերի զգալի մասը եւ հակաահաբեկչական գործողության անմիջական անցկացման միջոցները: Ղազախստանում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ կարող ենք արձանագրել ՀԱՊԿ պետությունների միջեւ բարձր փոխըմբռնում, մեր երկրների ղեկավարներն ընդգծել են խաղաղապահ առաքելության կարեւորությունն ու պահանջվածությունը:
Նշեմ նաեւ, որ ճգնաժամային արձագանքման մեխանիզմների արդիականացման համատեքստում պահանջարկ ունեն ճգնաժամային իրավիճակների մոնիտորինգի, կանխատեսման եւ կանխարգելման մեխանիզմները:
Հանրային դիվանագիտության ոլորտում պետք է նշել, որ Հայաստանը ջանքեր է գործադրում միջազգային ասպարեզում Կազմակերպության իմիջի հետագա ամրապնդման ուղղությամբ՝ այդ թվում ընդլայնելով համագործակցությունն այլ միջազգային կազմակերպությունների հետ: Այս համատեքստում զգալի է մեր՝ խորհրդարանականների դերը:
Կցանկանայի առանձին ընդգծել Կազմակերպության խորհրդարանական հարթության դերը, որի միջոցով Հայաստանի Հանրապետության առաջնահերթություններն են անվտանգության ոլորտում ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ազգային օրենսդրությունների սերտաճումն ու ներդաշնակեցումը` հաշվի առնելով նոր մարտահրավերները եւ սպառնալիքները, այդ թվում՝ թվային, տնտեսական, ֆինանսական, բնապահպանական եւ հումանիտար ոլորտներում: Նաեւ անհրաժեշտ է բոլոր ջանքերը գործադրել Խորհրդարանական վեհաժողովի ինստիտուցիոնալ զարգացումը շարունակելու եւ ակտիվացնելու համար: Այս համատեքստում դիտարկում ենք ՀԱՊԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի կառուցվածքի բարելավման կարեւոր եւ ճիշտ ժամանակին առաջարկը:
Ինչպես տեսնում եք, այս տարի նախագահությունում մենք պահպանում ենք Կազմակերպության գործունեության շարունակականությունը, աշխատանքներ են տարվում մեր պետությունների ղեկավարների կողմից նախանշված նպատակների, պայմանավորվածությունների իրականացման եւ խնդիրների լուծման ուղղությամբ:
Վերջում ցանկանում եմ անդրադառնալ ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի մի շարք միջոցառումներին: Ինչպես գիտեք, Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը հանդես է եկել խորհրդարանական վեհաժողովի 15-ամյակը նշելու եւ ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի հոբելյանական նիստը Երեւանում անցկացնելու առաջարկով: Այն տեղի կունենա այս տարվա ապրիլի 29-ին: ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդին կից ՀԱՊԿ անդամ պետությունների խորհրդարանների պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերով կոմիտեների (հանձնաժողովների) նախագահների Համակարգող խորհրդակցությունը նախատեսված է տարվա երկրորդ կիսամյակում: Եւ ինչպես արդեն նշեցի, աշնանը մենք ձեզ հրավիրում ենք մեր հանձնաժողովի արտագնա նիստին: Ցանկանում եմ ձեզ վստահեցնել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը կներդնի բոլոր անհրաժեշտ ջանքերը՝ այս հոբելյանական տարում նախատեսված կարեւոր նախաձեռնություններն ու միջոցառումներն իրականացնելու համար»:

18 марта в состоявшемся в Санкт-Петербурге заседании Постоянной комиссии ПА ОДКБ по политическ им вопросам и международному сотрудничеству принял участие депутат фракции "Гражданский договор" Н С  А . Санд ы ков , выступивший с нижеприводимой речью:
приветствую вас и рад этой встрече . Как вы все знаете, заседание нашей Комиссии должно было состояться 11 марта в Ереване. O днако , ввиду процедурных вопросов, связанных с внеочередными выборами и церемонией инаугурации Президента Республики Армения в ходе специального заседания парламента страны, мы предложили перенести проведение выездного заседания Комиссии на осень текущего года . Так что ждем вас в Ереване, в октябре-ноябре этого года.
Коллеги , в прошлом году Армения приняла эстафету председательства в ОДКБ. Хотел бы в общих чертах проинформировать вас о приоритетах Республики Армения, которые были развернуто представлены Премьер-министром Армении на сессии Совета коллективной безопасности в сентябре прошлого года.
Республика Армения уделяет ключевое внимание углублению внешнеполитической координации и взаимной поддержке для выработки согласованных подходов по международным и региональным вопросам, которые затрагивают интересы государств-членов ОДКБ. Мы всегда исходили из принцип а необходимости сопоставления и согласования позиций по важнейшим для государств-членов ОДКБ вопросам .
Считаем необходимым наращивание военного сотрудничества государств ОДКБ для повышения боевой подготовки, слаженности и мобильности сил коллективной безопасности. Наши усилия направлены на проработку вопросов и внесение предложений по модернизации и совершенствованию мер и механизмов для обеспечения информационной безопасности, борьбы с терроризмом и экстремизмом, незаконной миграцией, антинаркотической борьбы.
С удовлетворением хотел бы отметить , что по многим приоритетным направлениям уже предприняты соответствующие шаги, речь идет о механизмах кризисного реагирования. Как вы знаете, в начале того года, принимая во внимание обращение Президента Казахстана г-на Токаева, Армения как председательствующая в ОДКБ страна инициировала экстренные консультации с главами стран Организации, в результате которых Премьер-министр Пашинян заявил о принятом им решении направить в Казахстан миротворческий контингент ОДКБ.  Мы всегда считали, что механизмы кризисного реагирования ОДКБ должны работать исправно. Армения была в ситуации, когда мы ждали, что механизмы заработают, но, к сожалению, этого не произошло. По оценке казахстанской стороны, присутствие миротворческой миссии позволило высвободить значительную часть казахстанских сил и средств для непосредственного проведения антитеррористической операции. Мы можем констатировать высокое взаимопонимание между странами ОДКБ относительно ситуации в Казахстане, главами государств наших стран подчеркнута важность и востребованность миротворческой миссии.
Хотел бы также отметить, что в контексте актуализации механизмов кризисного реагирования востребованы механизмы мониторинга, прогнозирования и предупреждения кризисных ситуаций.
В сфере публичной дипломатии необходимо отметить, что Армения прилагает усилия по дальнейшему упрочению имиджа Организации на международной арене, в том числе и путем расширения взаимодействия с другими международными организациями. В это контексте значима наша роль – парламентариев.
Коллеги,  отдельно хотел бы подчеркнуть роль парламентского измерения Организации, по линии которого приоритетами Республики Армения являются сближение и гармонизация национального законодательства государств-членов ОДКБ в сфере обеспечения безопасности с учетом новых вызовов и угроз, в том числе в цифровой, экономической, финансовой, экологической и гуманитарной сферах. Необходимо также приложить максимум усилий для продолжения и активизации институционального развития Парламентской Ассамблеи . В этом контексте считаем важным и своевременным предложение по совершенствованию структуры Парламентской Ассамблеи ОДКБ.
Коллеги, как видите , в этом председательствующем году мы сохраняем преемственность в деятельности Организации,  ведется работа , направленн ая на реализацию целей, договоренностей и решение задач, намеченных главами наших государств.
В конце своего выступления хотел бы коснуться ряда мероприятий Парламентской Ассамблеи ОДКБ . Как вы знаете , Национальное Собрание Республики Армения выступило с предложением отметить 15-летие Парламентской Ассамблеи и провести юбилейное заседание Совета Парламентской Ассамблеи ОДКБ в Ереване. Состоится оно 29 апреля текущего года. На второе полугодие намечено проведение Координационного совещания председателей комитетов (комиссий) по обороне и безопасности парламентов государств-членов ОДКБ при Совете Парламентской Ассамблеи ОДКБ. И как я отметил уже ранее, осенью приглашаем вас на выездное заседание нашей комиссии. Хочу вас заверить, что Республика Армения приложит все необходимые усилия для реализации важных инициатив и мероприятий, намеченных на этот юбилейный год”.