Մարտի 18-ին ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության   պատգամավոր Ալեքսեյ Սանդիկովը մասնակցել է Սանկտ Պետերբուրգում կայացած ՀԱՊԿ ԽՎ քաղաքական եւ միջազգային համագործակցության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստին:
Պատգամավորը ելույթ է ունեցել նիստում՝ նշելով.
«Գործընկերնե՛ր,
ինչպես բոլորդ գիտեք, մեր հանձնաժողովի նիստը պետք է կայանար մարտի 11-ին՝ Երեւանում: Սակայն արտահերթ ընտրությունների եւ երկրի խորհրդարանի հատուկ նիստում ՀՀ նախագահի երդմնակալության արարողության հետ կապված ընթացակարգային խնդիրների պատճառով առաջարկեցինք հանձնաժողովի արտագնա նիստը տեղափոխել այս տարվա աշուն: Այսպիսով, մենք սպասում ենք ձեզ Երեւանում՝ այս տարվա հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին:
Անցյալ տարի Հայաստանը ստանձնեց ՀԱՊԿ նախագահությունը: Ընդհանուր գծերով ցանկանում եմ ձեզ տեղեկացնել Հայաստանի Հանրապետության առաջնահերթությունների մասին, որոնք ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանգամանալից ներկայացրել է անցյալ տարվա սեպտեմբերին՝ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստում:
Հայաստանի Հանրապետությունն առանցքային ուշադրություն է դարձնում արտաքին քաղաքականության համակարգման եւ փոխադարձ աջակցության խորացմանը՝ ՀԱՊԿ անդամ պետություննների շահերը շոշափող միջազգային եւ տարածաշրջանային խնդիրների վերաբերյալ համակարգված մոտեցումների մշակման համար: Մենք միշտ առաջնորդվել ենք ՀԱՊԿ անդամ պետությունների համար կարեւորագույն հարցերի շուրջ դիրքորոշումների համադրման եւ ներդաշնակեցման անհրաժեշտության սկզբունքով:
Անհրաժեշտ ենք համարում ՀԱՊԿ պետությունների միջեւ ռազմական համագործակցության զարգացումը` կոլեկտիվ անվտանգության ուժերի մարտական պատրաստվածությունը, համախմբվածությունն ու շարժունակությունը բարձրացնելու համար: Մեր ջանքերն ուղղված են խնդիրների մշակմանը եւ առաջարկությունների արդիականացմանն ու կատարելագործմանը, տեղեկատվական անվտանգության ապահովման, ահաբեկչության եւ ծայրահեղականության, անօրինական միգրացիայի եւ թմրամիջոցների դեմ պայքարի միջոցառումներին ու մեխանիզմներին:
Գոհունակությամբ կցանկանայի նշել, որ շատ առաջնահերթ ուղղություններով արդեն իսկ արվել են համապատասխան քայլեր. խոսքը ճգնաժամային արձագանքման մեխանիզմների մասին է: Ինչպես գիտեք, այդ տարեսկզբին, հաշվի առնելով Ղազախստանի նախագահ պարոն Տոկաեւի կոչը, Հայաստանը՝ որպես ՀԱՊԿ-ում նախագահող երկիր, նախաձեռնեց արտակարգ խորհրդակցություններ Կազմակերպության պետությունների ղեկավարների հետ, որի արդյունքում վարչապետ Փաշինյանը հայտարարեց Ղազախստան ՀԱՊԿ խաղաղապահ զորախումբ ուղարկելու իր որոշման մասին: Մենք միշտ հավատացել ենք, որ ՀԱՊԿ ճգնաժամային արձագանքման մեխանիզմները պետք է ճիշտ աշխատեն: Հայաստանը մի իրավիճակում էր, երբ մենք սպասում էինք, որ մեխանիզմները կաշխատեն, բայց, ցավոք, դա տեղի չունեցավ: Ղազախական կողմի խոսքով՝ խաղաղապահ առաքելության առկայությունը հնարավորություն է տվել ազատել ղազախստանյան ուժերի զգալի մասը եւ հակաահաբեկչական գործողության անմիջական անցկացման միջոցները: Ղազախստանում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ կարող ենք արձանագրել ՀԱՊԿ պետությունների միջեւ բարձր փոխըմբռնում, մեր երկրների ղեկավարներն ընդգծել են խաղաղապահ առաքելության կարեւորությունն ու պահանջվածությունը:
Նշեմ նաեւ, որ ճգնաժամային արձագանքման մեխանիզմների արդիականացման համատեքստում պահանջարկ ունեն ճգնաժամային իրավիճակների մոնիտորինգի, կանխատեսման եւ կանխարգելման մեխանիզմները:
Հանրային դիվանագիտության ոլորտում պետք է նշել, որ Հայաստանը ջանքեր է գործադրում միջազգային ասպարեզում Կազմակերպության իմիջի հետագա ամրապնդման ուղղությամբ՝ այդ թվում ընդլայնելով համագործակցությունն այլ միջազգային կազմակերպությունների հետ: Այս համատեքստում զգալի է մեր՝ խորհրդարանականների դերը:
Կցանկանայի առանձին ընդգծել Կազմակերպության խորհրդարանական հարթության դերը, որի միջոցով Հայաստանի Հանրապետության առաջնահերթություններն են անվտանգության ոլորտում ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ազգային օրենսդրությունների սերտաճումն ու ներդաշնակեցումը` հաշվի առնելով նոր մարտահրավերները եւ սպառնալիքները, այդ թվում՝ թվային, տնտեսական, ֆինանսական, բնապահպանական եւ հումանիտար ոլորտներում: Նաեւ անհրաժեշտ է բոլոր ջանքերը գործադրել Խորհրդարանական վեհաժողովի ինստիտուցիոնալ զարգացումը շարունակելու եւ ակտիվացնելու համար: Այս համատեքստում դիտարկում ենք ՀԱՊԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի կառուցվածքի բարելավման կարեւոր եւ ճիշտ ժամանակին առաջարկը:
Ինչպես տեսնում եք, այս տարի նախագահությունում մենք պահպանում ենք Կազմակերպության գործունեության շարունակականությունը, աշխատանքներ են տարվում մեր պետությունների ղեկավարների կողմից նախանշված նպատակների, պայմանավորվածությունների իրականացման եւ խնդիրների լուծման ուղղությամբ:
Վերջում ցանկանում եմ անդրադառնալ ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի մի շարք միջոցառումներին: Ինչպես գիտեք, Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը հանդես է եկել խորհրդարանական վեհաժողովի 15-ամյակը նշելու եւ ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի հոբելյանական նիստը Երեւանում անցկացնելու առաջարկով: Այն տեղի կունենա այս տարվա ապրիլի 29-ին: ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդին կից ՀԱՊԿ անդամ պետությունների խորհրդարանների պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերով կոմիտեների (հանձնաժողովների) նախագահների Համակարգող խորհրդակցությունը նախատեսված է տարվա երկրորդ կիսամյակում: Եւ ինչպես արդեն նշեցի, աշնանը մենք ձեզ հրավիրում ենք մեր հանձնաժողովի արտագնա նիստին: Ցանկանում եմ ձեզ վստահեցնել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը կներդնի բոլոր անհրաժեշտ ջանքերը՝ այս հոբելյանական տարում նախատեսված կարեւոր նախաձեռնություններն ու միջոցառումներն իրականացնելու համար»:

On March 18, the deputy of the RA NA Civil Contract Faction Aleksey Sandikov took part in the meeting of the CSTO PA Standing Commission on Political Affairs and International Cooperation held in Saint Petersburg.
The deputy gave a speech in the meeting, noting:
As you all know, the meeting of our C ommittee should be held on March 11, in Yerevan. However, due to the snap elections and the procedural issues related to the inauguration ceremony of the RA President at the special sitting of the parliament of the country, we proposed to postpone the outgoing meeting of the C ommittee to autumn of this year. So, we are waiting for you in Yerevan in October-November of this year.
Last year, Armenia assumed the Chairmanship of the CSTO. In general, I would like to inform you about the priorities of the Republic of Armenia, which were presented in detail by the RA Prime Minister Nikol Pashinyan at the meeting of the Collective Security Council in September of the last year.
The Republic of Armenia pays key attention to the deepening of foreign policy coordination and mutual assistance for the development of coordinated approaches to international and regional issues affecting the interests of the CSTO Member States. We have always been guided by the principle of the need for the comparison and harmonization of positions on the most important issues to the CSTO Member States.
We consider it necessary to develop military cooperation between the CSTO States in order to increase the combat readiness, unity and mobility of the collective security forces. Our efforts are aimed at working out issues, modernizing and improving proposals, taking measures and using mechanisms for ensuring information security, combating terrorism and extremism, illegal migration and drugs.
I would like to note with satisfaction that appropriate steps have already been taken in many priority directions: it is about the crisis response mechanisms. As you know, at the beginning of that year, taking into account the call of the President of Kazakhstan Mr. Tokayev, Armenia, as the presiding country in the CSTO, initiated emergency consultations with the leaders of the states of the Organization, as a result of which, the prime Minister Pashinyan announced his decision to send the CSTO peacekeeping forces to Kazakhstan. We have always believed that the CSTO crisis response mechanism should work properly. Armenia was in a situation, where we expected the mechanisms to work, but, unfortunately, that did not happen. According to the Kazakh side, the existence of a peacekeeping mission made it possible to release a significant part of the Kazakh forced and the means of direct counter-terrorism operations. We can state a high level mutual understanding between the CSTO Member States on the situation in Kazakhstan, the leaders of our countries stressed the importance and demand for the peacekeeping mission.
I will also note that in the context of modernization of crisis response mechanisms, the mechanisms of monitoring, forecast and prevention of crisis situations have demand.
In the sphere of public diplomacy, we shall state that Armenia makes efforts for further strengthening of the image of the organization in the international arena, including the expansion of cooperation with other international organizations. In this respect the role of our parliamentarians is considerable.
I would like to especially underline the role of the parliamentary plain of the Organization, through which the priorities of the Republic of Armenia are the convergence and harmonization of the national legislations of the CSTO Member States, taking into consideration the new challenges and threats in the security sphere, as well as the digital, economic, financial, ecological and humanitarian ones. It is also necessary to make all efforts for continuing and activating the institutional development of the Parliamentary Assembly. In this context, we observe the proposal of the important and timely improvement of the structure of the CSTO PA.
As you see, this year we keep the continuity of the Organization’s activities, work is done for the implementation of the pre-indicated goals, agreements and the solution of the problems by the heads of our states.
In the end, I would like to touch upon a number of events of the CSTO PA. As you know, the National Assembly of the Republic of Armenia made a proposal to celebrate the 15th anniversary of the Parliamentary Assembly and holding the jubilee meeting of the CSTO PA Council in Yerevan. It will take place on April 29 of this year. The Coordination consultation of Chairs of the Committees on Defense and Security of parliaments of the CSTO Member States adjacent to the CSTO PA is designed in the second half of the year. And as I have already noted, in autumn we are inviting you to the outgoing meeting. I would like to assure you that the Republic of Armenia will make all necessary efforts for implementing the important initiatives and events scheduled in this jubilee year.”