Մարտի 21-ին ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը Գեւորգ Պապոյանի նախագահությամբ հրավիրած արտահերթ նիստում քննարկել է Կառավարության ներկայացրած «Հայաստանի Հանրապետության ու Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի միջեւ 2021թ. նոյեմբերի 24-ին ստորագրված «Երեւանի ավտոբուսների ծրագիր» վարկային համաձայնագիրը վավերացնելու մասինե օրենքի նախագիծը:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետության եւ Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի միջեւ 2021թ. նոյեմբերի 24-ին ստորագրված «Երեւանի ավտոբուսների ծրագիր» վարկային համաձայնագրի շրջանակներում ֆինանսավորման չափը կազմում է 20 մլն եվրո, իսկ վարկի ժամկետը սահմանվում է 15 տարի:
Նշվել է, որ քաղաքային կայուն զարգացման ներդրումային ծրագրի շրջանակներում «Դաբլյու Վայ Ջի Ինթերնեյշնլ Լիմիթիդ» խորհրդատվական ընկերության կողմից մշակվել եւ Երեւանի քաղաքապետարանին է տրամադրվել Երեւան քաղաքի հանրային տրանսպորտի նոր երթուղային ցանցը, որի համաձայն՝ երթուղային ցանցի սպասարկման համար անհրաժեշտ է ձեռք բերել 845 հատ տարբեր չափսի ավտոբուսներ: Նոր տրանսպորտային ցանցի շարժակազմերի ներդրման ֆինանսական աջակցության հնարավորության հարցը Երեւանի քաղաքապետարանը դեռեւս 2019թ. գարնանը քննարկել է ՎԶԵԲ-ի հետ, որն իր պատրաստակամությունն է հայտնել աջակցելու ավտոբուսների ձեռքբերմանը՝ համապատասխան սուվերեն վարկային պայմանագրի շրջանակներում: Նախնական գնահատմամբ՝ ավտոբուսների ընդհանուր քանակի ձեռքբերման համար անհրաժեշտ կլինի 120-150 մլն եվրո:
Հիմք ընդունելով ՀՀ կառավարության եւ ՎԶԵԲ-ի միջեւ ձեռք բերված նախնական համաձայնությունը ավտոբուսների ձեռքբերման առաջին փուլի ֆինանսավորման համար (25 մլն եվրո, որից 20 մլն եվրո ՎԶԵԲ կողմից վարկային միջոցներ) եւ տրանսպորտային բարեփոխումների անհետաձգելիությունը՝ Երեւանի քաղաքապետարանը տրանսպորտային բարեփոխումների ծրագրի առաջին փուլի շրջանակներում 2021թ. փետրվարի 1-ին հայտարարել է նախնական գնման (Advanced Procurement) երկփուլային մրցույթ՝ շուրջ 100 սեղմված բնական գազով շահագործվող 12 մետրանոց ցածրահատակ ավտոբուսների ձեռքբերման նպատակով:
Մրցութային հայտերի հանձնման վերջնաժամկետը սահմանված է եղել 2021թ. մարտի 31-ը: Ներկայումս ստացված առաջարկները գտնվում են գնահատման փուլում:
Համաձայնագիրը ՀՀ պետական բյուջեի համար կարող է առաջացնել լրացուցիչ ֆինանսական պարտավորություններ:
Ծրագրի նպատակն է՝ ապահովել Երեւան քաղաքում գործող տրանսպորտային ցանցի բարելավման առաջնահերթությունը, քաղաքացիների անվտանգ ուղեւորափոխադրումները, ինչպես նաեւ բարելավել ուղեւորափոխադրումների սպասարկման որակը, վերահսկողության մակարդակը, արդյունավետության ու մատչելիության բարձրացումը:
Բանախոսը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին: Քննարկման արդյունքում օրենքի նախագիծը ստացել է դրական եզրակացություն:

21 марта Постоянная комиссия НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам под председательством Г.Папояна на внеочередном заседании обсудила законопроект о ратификации подписанного 24 ноября 2021 г. кредитного соглашения “Автобусная программа Еревана” между Правительством РА и Европейским банком реконструкции и развития (ЕБРР).
Заместитель министра территориального управления и инфраструктур РА А.Симонян подчеркнул, что финансирование в рамках вышеуказанного соглашения составляет 20 млн евро, сроком кредита в 15 лет.
Отмечено, что в рамках инвестиционной программы устойчивого городского развития консалтинговая компания WWG International Limited разработала и предоставила мэрии Еревана новую маршрутную сеть общественного транспорта, согласно которой для обслуживания маршрутной сети необходимо 845 автобусов разной вместимости. Вопрос возможности финансовой поддержки введения подвижного состава новой транспортной сети мэрии Еревана еще весной 2019 г. обсуждался с ЕБРР, который выразил готовность поддержать приобретение автобусов в рамках соответствующего кредитного соглашения. По предварительной оценке для закупки всего количества автобусов потребуется 120-150 млн евро.
На основании достигнутой между Правительством РА и ЕБРР предварительной договоренности о финансировании первого этапа закупки автобусов (25 млн евро, из которых 20 млн евро – кредиты ЕБРР) и неотложности транспортных реформ мэрия Еревана 1 февраля 2021 г. объявила двухэтапный тендер с Advanced Procurement на закупку 12-метровых автобусов.
Срок подачи заявок был установлен до 31 марта 2021 г. Поступившие в настоящее время предложения оцениваются.
Соглашение может вызвать дополнительные финансовые обязательства для госбюджета РА.
Цель проекта – прежде всего обеспечение улучшения транспортной сети Еревана, безопасных пассажироперевозок, а также повышение качества обслуживания, уровня контроля, повышение эффективности и доступности передвижения граждан.
Докладчик ответил на вопросы депутатов. В итоге обсуждения законопроект получил положительное заключение.