ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը Գեւորգ Պապոյանի նախագահությամբ մարտի 21-ին հրավիրած արտահերթ նիստում քննարկել է Հայաստանի Հանրապետության, «Երեւանի ավտոբուս» փակ բաժնետիրական ընկերության ու Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի միջեւ 2021թ. նոյեմբերի 24-ին ստորագրված ««Երեւանի ավտոբուսների ծրագիր» դրամաշնորհային համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը նշել է, որ դրամաշնորհի չափը կազմում է 5 մլն եվրո: Քաղաքային կայուն զարգացման ներդրումային ծրագրի շրջանակներում «Դաբլյու Վայ Ջի Ինթերնեյշնլ Լիմիթիդ» խորհրդատվական ընկերության կողմից մշակվել եւ Երեւանի քաղաքապետարանին է տրամադրվել Երեւան քաղաքի հանրային տրանսպորտի նոր երթուղային ցանցը, որի համաձայն՝ երթուղային ցանցի սպասարկման համար անհրաժեշտ է ձեռք բերել 845 հատ տարբեր չափսի ավտոբուսներ: Նոր տրանսպորտային ցանցի շարժակազմերի ներդրման ֆինանսական աջակցության հնարավորության հարցը Երեւանի քաղաքապետարանը դեռեւս 2019թ. գարնանը քննարկել է ՎԶԵԲ-ի հետ, որն իր պատրաստակամությունն է հայտնել՝ աջակցելու ավտոբուսների ձեռքբերմանը համապատասխան սուվերեն վարկային պայմանագրի շրջանակներում: Նախնական գնահատմամբ՝ ավտոբուսների ընդհանուր քանակի ձեռքբերման համար անհրաժեշտ կլինի 120-150 մլն եվրո:
Հիմք ընդունելով ՀՀ կառավարության եւ ՎԶԵԲ-ի միջեւ ձեռք բերված նախնական համաձայնությունը ավտոբուսների ձեռքբերման առաջին փուլի ֆինանսավորման համար (25 մլն եվրո, որից 5 մլն եվրո Արեւելյան Եվրոպայի էներգախնայողության եւ շրջակա միջավայրի գործընկերության տարածաշրջանային հիմնադրամի (E5P) կողմից դրամաշնորհային միջոցներ) եւ տրանսպորտային բարեփոխումների անհետաձգելիությունը՝ Երեւանի քաղաքապետարանը տրանսպորտային բարեփոխումների ծրագրի առաջին փուլի շրջանակներում 2021թ. փետրվարի 1-ին հայտարարել է նախնական գնման (Advanced Procurement) երկփուլային մրցույթ՝ շուրջ 100 սեղմված բնական գազով շահագործվող 12 մետրանոց ցածրահատակ ավտոբուսների ձեռքբերման նպատակով: Մրցութային հայտերի հանձնման վերջնաժամկետը սահմանված է եղել 2021թ. մարտի 31-ը: Ներկայումս ստացված առաջարկները գտնվում են գնահատման փուլում:
Նշվել է նաեւ, որ համաձայնագիրը ՀՀ պետական բյուջեի համար կարող է առաջացնել լրացուցիչ ֆինանսական պարտավորություններ:

On March 21, at the extraordinary sitting chaired by Gevorg Papoyan, the RA NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs debated the draft law on Ratifying “Yerevan Bus Program” loan agreement signed on November 24, 2021 between the Republic of Armenia, Yerevan Bus CJSC and the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD).
The RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Armen Simonyan noted that the amount of the grant is €5 million. A new route network of public transport was developed by the WYG International Limited consulting company and provided to the Yerevan Municipality within the framework of the Sustainable Urban Development Investment Program. According to it, it is necessary to purchase 845 buses of different sizes for the service of the route network. The issue of the financial support for the introduction of the rolling stock of the new transport network was discussed by the Yerevan Municipality in the spring 2019 with the EBRD, which expressed its readiness to support the acquisition of buses within the framework of relevant sovereign loan agreement. According to the preliminary estimate, €120-150 million will be needed to purchase the total number of buses.
Based on the preliminary agreement reached between the RA Government and the EBRD for the financing of the first phase of the acquisition of buses (€25 million, out of which €5 million grant provided by the Eastern Europe Energy Efficiency and Environment Partnership Fund (E5P) and the urgency of transport reforms, within the framework of the first stage of the transport reform program, the Yerevan Municipality announced a two-stage tender for Advanced Procurement on February 1, 2021 for the acquisition of 100 12-metre low-floor Compressed Natural Gas ("CNG") buses. The deadline for submission of bids was March 31, 2021. The proposals currently received are being evaluated.
It was also noted that the agreement may create additional financial obligations for the RA state budget.