ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովն Էդուարդ Աղաջանյանի նախագահությամբ մարտի 21-ին գումարել է արտահերթ նիստ:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության 2022թ. փետրվարի 28-ի «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2021 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների զեկույցի մասին» N 234-Ա որոշմամբ հավանության արժանացած զեկույցը` արտաքին հարաբերությունների ուղղությամբ 2021թ. կատարված աշխատանքների վերաբերյալ:
Նախարարի խոսքով` ՀՀ կառավարությունը որդեգրել է Հայաստանի եւ Արցախի շուրջ անվտանգային հնարավորինս բարենպաստ միջավայրի ձեւավորման, մեր երկրի ու տարածաշրջանի համար խաղաղ եւ կայուն զարգացման դարաշրջան բացելու պետական ռազմավարություն: «2021թ. ընթացքում գերատեսչության գործողություններն ուղղված են եղել այդ ռազմավարությունը կյանքի կոչելուն»,- նշել է Արարատ Միրզոյանը եւ հավելել, որ առաջնային է եղել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բանակցային գործընթացի լիարժեք վերականգնումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո` Արցախի կարգավիճակի եւ արցախահայության իրավունքների առաջնային ընդգծմամբ:
«Այս առումով տարվա ընթացքում մենք որոշակի հաջողությունների ենք հասել, քանի որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ներքո տեղի է ունեցել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների երկու հանդիպում` 2021 թ. Նյու Յորքում եւ Փարիզում»,- ասել է զեկուցողը:
Կառավարությունը շարունակել է Արցախում միջազգային կազմակերպությունների եւ մարդասիրական առաքելությունների ներգրավմանն ուղղված աշխատանքները: Երկկողմ ձեւաչափով եւ միջազգային կառույցներում, այդ թվում` Եվրոպայի խորհրդում, ՄԱԿ-ում, ԵԱՀԿ-ում տեղի ունեցող հանդիպումներում Հայաստանը շարունակել է միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրել ԼՂ-ի դեմ ագրեսիայի ընթացքում եւ դրանից հետո ամենաբարձր մակարդակով Ադրբեջանի կողմից հայատյացության դրսեւորումների, հայկական մշակութային եւ կրոնական ժառանգության ոչնչացման, ռազմավարի պուրակի, ինչպես նաեւ ՀՀ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ ոտնձգությունների եւ այդ ընթացքում կատարված այլ հանցագործությունների վրա:
Ըստ արտաքին գերատեսչության ղեկավարի` Ադրբեջանում դեռեւս ապօրինաբար պահվում են հայ ռազմագերիներ ու քաղաքացիական անձինք, եւ Հայաստանը շարունակում է միջազգային տարբեր ձեւաչափերով բարձրաձայնել հայ ռազամագերիների, պատանդների եւ պահվող այլ անձանց անհապաղ վերադարձի հարցը:
Գերատեսչության աշխատանքում կարեւոր ուղղություն է եղել տարածաշրջանում տրանսպորտային ենթակառուցվածքների եւ տնտեսական կապերի ապաշրջափակումը:
Նախարարը խոսել է նաեւ սահմանագծման եւ սահմանազատման գործընթացի ուղղությամբ իրականացվող քայլերի մասին, կարեւորել ՀՀ սահմանների անձեռնմխելիությունը, հետագա կայունությանն ուղղված մեխանիզմների ներդրումը եւ բնակիչների անվտանգության ապահովումը:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը` Արարատ Միրզոյանը փաստել է, որ 2021թ. ապրիլի 24-ին ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հանդես է եկել Ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող ուղերձով, իսկ մայիսի 6-ին Լատվիայի խորհրդարանն է պաշտոնապես ճանաչել ու դատապարտել Հայոց ցեղասպանությունը:
Խոսելով ավանդական գործընկերային հարաբերություններից` զեկուցողը նշել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում շարունակաբար զարգացել է հայ-ռուսական ռազմավարական եւ դաշնակցային գործընկերությունը, ընդլայնվել է երկկողմ օրակարգը` ներառելով առեւտրատնտեսական, արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, էներգետիկ եւ տրանսպորտային ու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ մի շարք այլ ոլորտներում համագործակցության խորացման ու ընդլայնման նոր ուղղություններ:
Շարունակվել է Հայաստան-ԱՄՆ բարձր մակարդակի երկխոսությունը: 2021թ. ավարտվել է ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման գործընթացը, եւ մարտի 1-ից այն լիովին ուժի մեջ է մտել: Արեւելյան գործընկերության շրջանակում ֆինանսական տարատեսակ գործիքների միջոցով Եվրամիությունից Հայաստանին նախատեսված շուրջ 2,6 մլրդ եվրոյի աջակցության շրջանակում Կառավարությունը մշակել եւ կառույցին է փոխանցել ուղենշային նախաձեռնությունների փաթեթ: Հաշվետու ժամանակահատվածում շարունակվել են հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների եւ ընդգրկուն օրակարգի խորացմանն ու ամրապնդմանն ուղղված ջանքերը:
Նախարարը խոսել է նաեւ Իրանի, Վրաստանի եւ մի շարք այլ երկրների հետ համագործակցության խորացման ուղղությամբ իրականացված քայլերի մասին: «Տարածաշրջանում հարաբերությունների կարգավորման համատեքստում կարեւոր զարգացում էր նաեւ այն, որ 2021թ. Հայաստանի եւ Թուրքիայի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հրապարակային հայտարարությունների շնորհիվ երկու երկրների միջեւ մեկնարկել է երկխոսության գործընթաց` հատուկ ներկայացուցիչների մակարդակով»,- ընդգծել է արտաքին գերատեսչության ղեկավարը:

21 марта Постоянная комиссия НС по внешним связям под председательством Э.Агаджаняна созвала внеочередное заседание.
Министр иностранных дел РА А.Мирзоян представил доклад о ходе и итогах исполнения в 2021 г. “Программы Правительства РА (2021-2026)” в возглавляемой им структуре.
По словам министра, правительство Армении приняло государственную стратегию по созданию благоприятной среды безопасности вокруг Армении и Арцаха, чтобы открыть эру мирного и устойчивого развития для нашей страны и региона. “Действия ведомства в 2021 г. были направлены на реализацию этой стратегии”, - подчеркнул А.Мирзоян, добавив, что полное возобновление мирного процесса в Нагорном Карабахе в рамках мандата сопредседательства Минской группы ОБСЕ является приоритетом с упором на статус Арцаха и права арцахских армян.
“В этом плане мы добились определенных успехов в течение года, так как в 2021 г. под сопредседательством МГ ОБСЕ в Нью-Йорке и Париже состоялись две встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана”, - заметил А.Мирзоян.
Правительство продолжило работу по привлечению международных организаций и гуманитарных миссий в Арцах. Армения на самом высоком уровне, как в двусторонних форматах, так и в международных структурах, включая Совет Европы, ООН и ОБСЕ, продолжала привлекать внимание международного сообщества во время и после агрессии против Нагорного Карабаха к проявлениям армянофобии, уничтожению армянского культурного и религиозного наследия, посягательствам на территориальную целостность Республики Армения и другим преступлениям, совершенным Азербайджаном.
По словам министра иностранных дел, армянские военнопленные и гражданские лица по-прежнему незаконно содержатся в Азербайджане, и Армения в различных международных форматах продолжает поднимать вопрос о немедленном возвращении армянских военнопленных, заложников и других удерживаемых лиц.
Важной частью работы министерства является разблокирование транспортной инфраструктуры и экономических связей в регионе.
Министр также представил шаги, предпринимаемые в процессе демаркации и делимитации, нерушимости границ РА, по внедрению механизмов дальнейшей стабилизации и обеспечения безопасности населения.
Обратившись к международному признанию Геноцида армян, А.Мирзоян заявил, что 24 апреля 2021 г. президент США Джо Байден выступил с посланием о признании и осуждении Геноцида, а 6 мая парламент Латвии официально признал и осудил Геноцид армян.
Говоря о традиционном партнерстве, докладчик отметил, что в отчетный период продолжилось развитие армяно-российского стратегического и союзнического партнерства, двусторонняя повестка была расширена за счет углубления и расширения сотрудничества в торгово-экономической, промышленной, сельскохозяйственной, энергетической, транспортно-информационной, технологической сферах и в ряде других новых направлений.
В 2021 г. на высоком уровне продолжен диалог Армения - США. Вступлением в силу с 1 марта завершился процесс ратификации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА - ЕС. В рамках Восточного партнерства правительство разработало и передало в структуру пакет знаковых инициатив в рамках помощи в размере 2,6 млрд евро, предоставленной Армении Евросоюзом через различные финансовые инструменты. В отчетный период продолжались усилия по углублению и укреплению армяно-французских привилегированных отношений и всеобъемлющей повестки дня.
Министр проинформировал о предпринимаемых шагах по углублению сотрудничества с Ираном, Грузией и рядом других стран. “Важным событием в контексте нормализации отношений в регионе также стало то, что в 2021 г. благодаря публичным заявлениям высокопоставленных официальных лиц Армении и Турции между двумя странами начат процесс диалога на уровне спецпредставителей”, - отметил он.