Խորհրդարանը քննարկել է արտահերթ համարված օրենսդրական փաթեթը
Ազգային ժողովը մարտի 22-ի հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներ Իշխան Սաղաթելյանի, Արամ Վարդեւանյանի եւ  Աղվան Վարդանյանի հեղինակած «Քրեական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» եւ «Քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը, որը հեղինակները համարել են արտահերթ:
Հեղինակներն առաջարկում են քրեականացնել ՀՀ տարածքի կամ դրա մասի նկատմամբ Սահմանադրությամբ չնախատեսված եղանակով ՀՀ ինքնիշխանությունից հրաժարվելուն կամ այն սահմանափակելուն ուղղված հրապարակային արտահայտությունները, նշված հանցանքի կատարումը հրապարակայնորեն արդարացնելը կամ քարոզելը,  ՀՀ տարածքի կամ դրա մասի՝ Հայաստանի Հանրապետությանը պատկանելը կասկածի տակ դնելը կամ հերքելը, նշված հանցանքի կատարումը հրապարակայնորեն արդարացնելը կամ քարոզելը: «Գործող Քրեական օրենսգիրքը նման արտահայտությունները քրեորեն հետապնդելի արարք չի համարում, կոչերը որոշակիորեն համարում է, բայց ոչ այն տրամաբանությամբ, որով մենք ենք առաջարկում»,-պարզաբանել է համահեղինակ Արամ Վարդեւանյանը:
Ըստ նրա՝ սա այնպիսի նախագիծ է, որը քաղաքական բաղադրիչ չունի եւ համապատասխանում է իրավական որոշակիության սկզբունքին:
«Նախագիծը բացասական եզրակացություն է ստացել»,- այս մասին հայտնել է  ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի  անդամ Վահագն Հովակիմյանը:
Փաթեթին բացասական եզրակացություն տալու պատճառն այն է, որ գործող օրենսդրությամբ լիարժեք պաշտպանված է երկրի տարածքային ամբողջականությունը, հայտնել է հարակից զեկուցողը:
«Այն խնդիրը, որն առաջարկվում է փաթեթով, վաղուց  լուծված է ՀՀ քրեական օրենսդրությամբ: Իրավական որոշակիության տեսանկյունից այս նախագիծը որեւէ քննության չի կարող դիմանալ»,- ասել է Վահագն Հովակիմյանը:
Կառավարության բացասական եզրակացությունն էլ ներկայացրել է  Արդարադատության նախարարի տեղակալ Երանուհի Թումանյանցը:
Իրենց տեսակետներն են հայտնել ԱԺ խմբակցությունները:
«Հայաստան» խմբակցության դրական դիրքորոշումն ու փաթեթի ընդունման անհրաժեշտությունը ներկայացրել է ԱԺ նախագահի տեղակալ Իշխան Սաղաթելյանը:
«Պատիվ ունեմ» խմբակցությունն օրենսդրական փաթեթի վերաբերյալ որեւէ դիրքորոշում չի հայտնել:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը տեղեկացրել է, որ խմբակցությունը դեմ է քվեարկելու օրենսդրական փաթեթին:
Քննարկվել է իրավապահ մարմինների սոցիալական երաշխիքների բարելավմանն ուղղված նախաձեռնությունը
Խորհրդարանը մարտի 22-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է իրավապահ մարմինների սոցիալական երաշխիքների բարելավմանն ուղղված նախաձեռնությունը: ՀՀ կառավարությունը եւ պատգամավորներ Վլադիմիր Վարդանյանն ու Արթուր Դավթյանն առաջարկում են փոփոխություններ եւ լրացում կատարել «Պաշտոնատար անձանց գործունեության ...
Ազգային ժողովը մարտի 22-ին սկսել է հերթական նիստերի աշխատանքը: Խորհրդարանը քննարկել է «ԱԺ ութերորդ գումարման երրորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին» ԱԺ որոշման նախագիծը: ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցություն քարտուղար Հայկ Մամիջանյանի առաջարկով խորհրդարանը մեկ րոպե լռությամբ հարգել է 19...
ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Վահան Նարիբեկյանը մասնակցել է Խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների ասոցիացիայի հերթական նստաշրջանի աշխատանքներին
Միջխորհրդարանական միության 144-րդ վեհաժողովի աշխատանքների շրջանակում ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունն Ինդոնեզիայում է: ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Վահան Նարիբեկյանը մասնակցել է Միջխորհրդարանական միության 144-րդ վեհաժողովի շրջանակներում ա...

В парламенте обсужден считавшийся внеочередным законодательный пакет
22 марта на очередном заседании Национальное Собрание обсудило в первом чтении пакет проектов о внесении изменений в Уголовный кодекс РА и Уголовно-процессуальный кодекс РА, предложенный депутатами фракции "Армения” И.Сагателяном, А.Вардеваняном и А.Варданяном.
Инициатива оппозиционной фракции предлагает криминализировать публичные высказывания, направленные против суверенитета и территориальной целостности РА, а также публичное оправдание и пропаганду подобных высказываний.
Соавтор проекта А.Вардеванян считает, что инициатива не имеет политической составляющей и соответствует принципу правовой определенности.
Член Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам В.Овакимян сообщил об   отрицательном заключении по законопроекту.
“Основанием для отрицательного заключения по пакету является то, что действующее законодательство полностью защищает территориальную целостность страны. Проблема, предложенная пакетом, давно решена уголовным законодательством РА. С точки зрения правовой определенности этот проект не выдерживает никакой экспертизы”, - подчеркнул В.Овакимян.
Отрицательное заключение правительства представила также заместитель министра юстиции Е.Туманянц.
Свое мнение высказали фракции НС.
Вице-спикер НС И.Сагателян представил положительную позицию фракции "Армения" и необходимость принятия пакета.
Фракция “Честь имею” воздержалась от выражения подхода к законопроекту.
Руководитель фракции "Гражданский договор" А.Конджорян сообщил, что фракция проголосует против пакета законов.
Обсуждена инициатива по повышению социальных гарантий правоохранительных органов
22 марта парламент обсудил во втором чтении инициативу по улучшению социальных гарантий правоохранительных органов. По повестке заседания обстоятельно выступил заместитель министра труда и социальных вопросов РА Д.Хачатрян.Обсуждены предложенные депутатами или правительством поправки в законы “Об об...
22 марта Национальное Собрание начало работу очередных заседаний.После утверждения процедурных вопросов НС приступило к обсуждению предложенного фракцией “Армения” пакета законопроектов о внесении поправок в Налоговый, Уголовный и Уголовно-процессуальный кодексы РА, получившего отрицательное заключе...
Руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС В.Нарибекян – на очередной сессии Ассоциации генеральных секретарей парламентов
Делегация, возглавляемая Председателем НС А.Симоняном, находится в Индонезии в рамках 144-й Ассамблеи Межпарламентского Союза (МПС).В открытии очередной сессии Ассоциации генеральных секретарей парламентов, состоявшейся в рамках 144-й Ассамблеи МПС, принял участие руководитель-генеральный секретарь ...