Խորհրդարանը քննարկել է արտահերթ համարված օրենսդրական փաթեթը
Ազգային ժողովը մարտի 22-ի հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներ Իշխան Սաղաթելյանի, Արամ Վարդեւանյանի եւ  Աղվան Վարդանյանի հեղինակած «Քրեական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» եւ «Քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը, որը հեղինակները համարել են արտահերթ:
Հեղինակներն առաջարկում են քրեականացնել ՀՀ տարածքի կամ դրա մասի նկատմամբ Սահմանադրությամբ չնախատեսված եղանակով ՀՀ ինքնիշխանությունից հրաժարվելուն կամ այն սահմանափակելուն ուղղված հրապարակային արտահայտությունները, նշված հանցանքի կատարումը հրապարակայնորեն արդարացնելը կամ քարոզելը,  ՀՀ տարածքի կամ դրա մասի՝ Հայաստանի Հանրապետությանը պատկանելը կասկածի տակ դնելը կամ հերքելը, նշված հանցանքի կատարումը հրապարակայնորեն արդարացնելը կամ քարոզելը: «Գործող Քրեական օրենսգիրքը նման արտահայտությունները քրեորեն հետապնդելի արարք չի համարում, կոչերը որոշակիորեն համարում է, բայց ոչ այն տրամաբանությամբ, որով մենք ենք առաջարկում»,-պարզաբանել է համահեղինակ Արամ Վարդեւանյանը:
Ըստ նրա՝ սա այնպիսի նախագիծ է, որը քաղաքական բաղադրիչ չունի եւ համապատասխանում է իրավական որոշակիության սկզբունքին:
«Նախագիծը բացասական եզրակացություն է ստացել»,- այս մասին հայտնել է  ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի  անդամ Վահագն Հովակիմյանը:
Փաթեթին բացասական եզրակացություն տալու պատճառն այն է, որ գործող օրենսդրությամբ լիարժեք պաշտպանված է երկրի տարածքային ամբողջականությունը, հայտնել է հարակից զեկուցողը:
«Այն խնդիրը, որն առաջարկվում է փաթեթով, վաղուց  լուծված է ՀՀ քրեական օրենսդրությամբ: Իրավական որոշակիության տեսանկյունից այս նախագիծը որեւէ քննության չի կարող դիմանալ»,- ասել է Վահագն Հովակիմյանը:
Կառավարության բացասական եզրակացությունն էլ ներկայացրել է  Արդարադատության նախարարի տեղակալ Երանուհի Թումանյանցը:
Իրենց տեսակետներն են հայտնել ԱԺ խմբակցությունները:
«Հայաստան» խմբակցության դրական դիրքորոշումն ու փաթեթի ընդունման անհրաժեշտությունը ներկայացրել է ԱԺ նախագահի տեղակալ Իշխան Սաղաթելյանը:
«Պատիվ ունեմ» խմբակցությունն օրենսդրական փաթեթի վերաբերյալ որեւէ դիրքորոշում չի հայտնել:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը տեղեկացրել է, որ խմբակցությունը դեմ է քվեարկելու օրենսդրական փաթեթին:
Քննարկվել է իրավապահ մարմինների սոցիալական երաշխիքների բարելավմանն ուղղված նախաձեռնությունը
Խորհրդարանը մարտի 22-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է իրավապահ մարմինների սոցիալական երաշխիքների բարելավմանն ուղղված նախաձեռնությունը: ՀՀ կառավարությունը եւ պատգամավորներ Վլադիմիր Վարդանյանն ու Արթուր Դավթյանն առաջարկում են փոփոխություններ եւ լրացում կատարել «Պաշտոնատար անձանց գործունեության ...
Ազգային ժողովը մարտի 22-ին սկսել է հերթական նիստերի աշխատանքը: Խորհրդարանը քննարկել է «ԱԺ ութերորդ գումարման երրորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին» ԱԺ որոշման նախագիծը: ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցություն քարտուղար Հայկ Մամիջանյանի առաջարկով խորհրդարանը մեկ րոպե լռությամբ հարգել է 19...
ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Վահան Նարիբեկյանը մասնակցել է Խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների ասոցիացիայի հերթական նստաշրջանի աշխատանքներին
Միջխորհրդարանական միության 144-րդ վեհաժողովի աշխատանքների շրջանակում ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունն Ինդոնեզիայում է: ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Վահան Նարիբեկյանը մասնակցել է Միջխորհրդարանական միության 144-րդ վեհաժողովի շրջանակներում ա...

Parliament Debates Extraordinary Legislative Package
On March 22, the National Assembly debated in the first reading the legislative package on Making Addendum to the Criminal Code and on Making Addendum to the Criminal Procedure Code authored by the deputies of the NA Armenia Faction Ishkhan Saghatelyan, Aram Vardevanyan and Aghvan Vardanyan at the regular sitting. The authors considered it as extraordinary.
The authors propose to criminalize public expressions aimed at renouncing or limiting the sovereignty of the Republic of Armenia not stipulated by the Constitution towards the RA territory or its part, publicly justifying or propagating the mentioned crime, questioning or denying that the RA territory or its part belongs to the Republic of Armenia, publicly justifying or propagating the committed mentioned crime. “The current Criminal Procedure Code does not consider such expressions as a criminally prosecuted act, it considers calls as a criminal act to some extent, but not by the logic by which we propose,” the co-author Aram Vardevanyan clarified.
According to him, this is a draft law that has no political component and corresponds with the principle of legal certainty.
“The draft was not endorsed,” the member of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs Vahagn Hovakimyan informed about it.
The reason for not endorsing the package is that the territorial integrity of the country is fully protected by the current legislation, the co-rapporteur said.
“The problem proposed by the package had long been resolved by the RA criminal legislation. From the point of view of legal certainty, this draft cannot be failed,” Vahagn Hovakimyan said.
The Deputy Minister of Justice Yeranuhi Tumanyants presented the endorsement of the Government.
The NA factions expressed their viewpoints.
The NA Vice President Ishkhan Saghatelyan presented the positive position of the Armenia Faction and the necessity for the adoption of the package.
With Honor Faction did not express any position on the legislative package.
The Head of the Civil Contract Faction Hayk Konjoryan informed that the faction will vote against the legislative package.
At the last sitting of the day, according to the Constitutional Law the NA Rules of Procedure, the deputies made statements.
Initiative Aimed at Improvement of Social Guarantees of Law Enforcement Bodies Debated
At March 22 sitting, the parliament in the second reading debated the initiative aimed at the improvement of the social guarantees of the law enforcement agencies.The RA Government and the deputies Vladimir Vardanyan and Artur Davtyan propose to make amendments and addendum to the law on Ensuring th...
On March 22, the National Assembly began the work of the regular sittings.The parliament debated the NA draft decision on Making Addenda to the Agenda of the Third Session of the NA Eighth Convocation. By the proposal of the Secretary of the RA NA With Honor Faction, the parliament observed a minute...
RA NA Chief of Staff, Secretary General Vahan Naribekyan Takes Part in Work of Regular Session of Association of Secretaries General of Parliaments
The delegation headed by the President of the RA National Assembly Alen Simonyan is in Indonesia within the framework of the work of the 144th Assembly of the Inter-Parliamentary Union.The Chief of Staff, Secretary General of the RA National Assembly Vahan Naribekyan took part in the opening of the ...