Ազգային ժողովը մարտի 23-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկել է ԱԺ պատգամավոր Գեւորգ Պապոյանի հեղինակած «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Հեղինակը նշել է, որ Հարկային օրենսգրքի 109-րդ հոդվածում առկա են նույն հոդվածի տարբեր դրույթների ակնհայտ հակասություններ: Հարկային օրենսգրքի մի դրույթով շենքի սկզբնական արժեքը որոշվում է անշարժ գույքի հարկով հարկման բազայից 80 տոկոսից ոչ պակաս չափով, մեկ այլ դրույթով՝ անշարժ գույքի հարկով հարկման բազայի ոչ պակաս չափով (100 տոկոսից ոչ պակաս չափով): Առաջարկվում է երկու դեպքում էլ օգտագործել 80 տոկոսից ոչ պակաս չափը:
Հաջորդ փոփոխությունն օրենսգրքի 179-րդ հոդվածում է. վերաբերում է մատակարարների հաշվարկային փաստաթղթերում առանձնացված բնապահպանական հարկի գումարների հաշվանցման իրավունքի ձեռքբերմանը: Գործող կարգավորմամբ՝ այդպիսի իրավունք տրվում է, երբ մատակարարները փաստացի վճարումներ են իրականացնում: Մինչդեռ ակցիզային հարկի եւ ԱԱՀ-ի դեպքում հաշվանցումները կատարվում են միայն հաշվարկային փաստաթղթերի հիման վրա՝ առանց վճարման հանգամանքը հաշվի առնելու: Գեւորգ Պապոյանն առաջարկում է այս մոտեցումը կիրառել նաեւ բնապահպանական հարկի պարագայում: Հեղինակի համոզմամբ՝ առաջարկվող փոփոխությունն արվում է հօգուտ գործարարների:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Կարեն Համբարձումյանը ներկայացրել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:
Արտահայտելով Կառավարության դրական դիրքորոշումը նախաձեռնության վերաբերյալ՝ ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանն ընդգծել է, որ փոփոխությունը նպաստավոր ազդեցություն կունենա գործարար միջավայրի վրա:
Երկրորդ ընթերցումով քննարկվել է ««Կուսակցությունների մասին» սահմանադրական օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» եւ կից օրենքներում փոփոխություններ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը:

At March 23 sitting, the National Assembly debated in the first reading the draft law on Amending the RA Tax Code authored by the NA deputy Gevorg Papoyan. The author has noted that obvious contradictions of different provisions of the same Article in Article 109 of the Tax Code.
The next amendment is in Article 109: it refers to obtaining of the right to separated ecological tax sum offset in the suppliers’ accounting documents. By the functioning regulation such right is given, when the suppliers carry out factual payments. Meanwhile, in case of excise tax and the value added tax (VAT) offsets are carried out only on the basis of the accounting documents, without taking into consideration the fact of the payment. In Gevorg Papoyan proposes to use this approach also in case of ecological tax. To the author’s conviction, the amendment is made for the businessmen’s benefit.
The member of the NA Standing Committee on Economic Affairs Karen Hambardzumyan presented the endorsement of the Committee.
Expressing the positive position of the Government on the initiative, the RA Deputy Minister of Finance Arman Poghosyan has underlined that the amendment will have favourable impact on the business environment.
The legislative package on Amending the Constitutional Law on Parties and envisaging amendments to the enclosed ones.