Խորհրդարանը մարտի 23-ին առաջին ընթերցմամբ քննարկել է Կառավարության հեղինակած ««Ժամանակավոր անաշխատունակության եւ մայրության նպաստների մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Հիմնական զեկուցող ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Դավիթ Խաչատրյանը նշել է, որ նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է իրավակիրառ պրակտիկայում ի հայտ եկած որոշակի խնդիրների կանոնակարգման հետ: Ներկայացվող նախագծով առաջարկվում է հիվանդության նպաստի տրամադրման համար նախատեսված աշխատանքային օրերի հաշվարկը եւ ժամանակավոր անաշխատունակության ժամկետի երկարաձգումը չկապել հաշմանդամության խմբի սահմանման կամ խմբի վերանայման հետ:
Հարակից զեկուցող Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Լիլիթ Ստեփանյանը նշել է, որ փորձ է կատարվել նախագծի լեզուն եւ տերմինաբանությունը համաձայնեցնել միջազգային փաստաթղթերի հետ: Մասնավորապես՝ գործող իրավանորմերին համապատասխան հստակեցվել է «հաշմանդամություն ունեցող անձ» եզրույթը: Նշվել է, որ նախագծի ընդունման դեպքում անհրաժեշտ է համապատասխան փոփոխություններ կատարել Կառավարության 2011 թվականի հուլիսի 14-ի N 1024-Ն որոշման մեջ:
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանն առաջարկել է կողմ քվեարկել նախագծին, իսկ առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում՝ լրամշակել ներկայացված առաջարկություններով:

23 марта парламент рассмотрел в первом чтении предложенный правительством проект о внесении поправок в закон “О пособиях по временной нетрудоспособности и материнству”.
Основной докладчик заместитель министра труда и социальных вопросов РА Д.Хачатрян отметил, что необходимость принятия проекта обусловлена ​​урегулированием некоторых вопросов, возникших в правоприменительной практике. В документе предлагается не увязывать исчисление рабочих дней для предоставления пособий по болезни и продления периода временной нетрудоспособности с определением группы инвалидности или пересмотром группы.
Содокладчик член Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам Л.Степанян отметила, что предпринята попытка гармонизировать язык и терминологию проекта с международными документами. В частности, уточнено понятие “лицо с инвалидностью” в соответствии с действующими правовыми нормами. Отмечено, что в случае принятия проекта необходимо внести соответствующие изменения в решение правительства от 14 июля 2011 г.
Председатель Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам Э.Тигранян предложила проголосовать в пользу законопроекта, а в период с первого по второе чтения доработать его с представленными предложениями.