Հայաստանը եւ Բուլղարիան ` ընդհանրական շահերի շրջագծում
Փետրվարի 13-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն առանձնազրույց ունեցավ պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող` Բուլղարիայի Հանրապետության Ժողովրդական Ժողովի նախագահ Գեորգի Պիրինսկու հետ:
Լիակատար փոխըմբռնումի մթնոլորտում քննարկվեցին քաղաքական, միջխորհրդարանական, օրենսդրական փորձի փոխանակման շուրջ համագործակցության խնդիրները: Փոխադարձաբար կարեւորվեցին հատկապես տրանսպորտային համագործակցության խնդիրները, որոնց լուծումներին կարող են մասնակցել նաեւ երկու խորհրդարանները: Պայմանավորվածություն ձեռքբերվեց 2006-ի ամռանը Հայաստան-Բուլղարիա-Ադրիատիկ ծովի եւ Դանուբի երկրների տրանսպորտային խնդիրներով կոնֆերանս կազմակերպելու մասին` երկու խորհրդարանների հովանու ներքո: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին նաեւ միջռեգիոնալ համագործակցության շարունակման եւ գիտակրթական ու կրթամշակութային կապերի ամրապնդման հարցերը:  Անդրադարձ եղավ նաեւ միջկուսակցական կապերի ձեւավորման անհրաժեշտությանը:
Խորհրդարանների նախագահների առանձնազրույցից հետոԲուլղարիայի Հանրապետության Ժողովրդական Ժողովի նախագահ Գեորգի Պիրինսկու գլխավորած խորհրդարանական պատվիրակությունը Ազգային ժողովում հանդիպեցԱզգային ժողովիհանձնաժողովների նախագահների, խումբ-խմբակցությունների ղեկավարների հետ:
ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը գոհունակությամբ նշեց երկու երկրների զարգացող փոխհարաբերությունները,համոզմունք հայտնելով, որպարոն Պիրինսկու այցը նոր խթան կհանդիսանա հայ-բուլղարական փոխգործակցության ամրապնդման, քաղաքական երկխոսության ակտիվացման գործում: ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հայ՟-բուլղարական կապերի զարգացումը կարեւորեց քաղաքական, տնտեսական, կրթամշակութային առումներով։
Կարեւորվեց միջխորհրդարանական հարաբերությունների խորացումը,
համագործակցությունը միջազգային կառույցներում եւ Բուլղարիայի փորձի օգտագործումը Հայաստանի եվրաինտեգրման ճանապարհին։ ԱԺ նախագահը նշեց տրանսպորտային ոլորտում համագործակցության անհրաժեշտությունը, որը կնպաստի տնտեսական կապերի խորացմանը եւ առաջարկեց այս հարցովամռանը կազմակերպել քննարկումներ երկու երկրների խորհրդարանականների մասնակցությամբ: Նշվեց նաեւ Սոֆիայում եւ Երեւանում մշակութային կենտրոնների ստեղծման անհրաժեշտության մասին։ Աժ նախագահը նշեց, որ ապրանքաշրջանառության աճի ներուժ ունեն երկու երկրներն էլ եւառաջարկեց զարգացնելհամագործակցությունը երկու երկրների ռեգիոնների միջեւ՝ մատնանշելով Պլովդիվ եւ Գյումրի քաղաքների հաջողվածհամագործակցությունը, ինչը Հայաստանի խորհրդարանի նախագահի Բուլղարիա կատարած պաշտոնական այցի արդյունքներից է` երբ Պլովդիվի համայնքի եւՇիրակի մարզի Գյումրի քաղաքի միջեւ բարեկամական կապերի եւ համագործակցության մասին համաձայնագիր ստորագրվեց ։
ԲՀ Ժողովրդական Ժողովի նախագահ Գեորգի Պիրինսկին բարձր գնահատեց երկու երկրների եւ խորհրդարանների հարաբերությունների մակարդակը, նշելով, որ փոխգործակցության խորացմանը մեծապես նպաստեց 2004 թ-ինՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի պաշտոնական այցը ԲՀ: Պարոն Պիրինսկին նույնպես կարեւորեց միջխորհրդարանական համագործակցության խորացումը, փոխգործակցությունը տնտեսության, գիտության, մշակույթի ոլորտներում, կարեւորեց ռեգիոնալ համագործակցությունը: Բուլղարիայի խորհրդարանի նախագահը գոհունակությամբ արձագանքեց ԱԺ նախագահի` փորձի փոխանակման, հանձնաժողովների մակարդակով հարաբերությունները զարգացնելու առաջարկին: Նշվեց, որ Բուլղարիայի խորհրդարանը վավերացրել է «ՀՀ եւ Բուլղարիայի Հանրապետության միջեւ հյուպատոսական կոնվենցիան», որըՀայաստանի խորհրդարանը վավերացրել էր2004թ. ապրիլի 26-ին, եւ որը հեշտացնում է քաղաքացիների որոշ խմբերի համարելքն ու մուտքը:
Պարոն Պիրինսկին Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանին հրավիրեց Բուլղարիա` պաշտոնական այցով` ամբողջացնելու Երեւանում շարունակված քննարկումները:

Армения и Болгария – в кругу общих интересов
13 февраля состоялась личная беседа Председателя НС Артура Багдасаряна с находящимся с официальным визитом в Армении Председателем Народного Собрания Республики Болгария Георгием Пирински. В атмосфере полного взаимопонимания обсуждались вопросы, касающиеся  политического, межпарламентского сотрудничества, обмена законодательным опытом. Взаимно была подчеркнута особенно важность задач транспортного сотрудничества, в решении которых могут участвовать также парламенты двух стран.
Достигнута договоренность об организации летом 2006 г. конференции по транспортным  проблемам  Армения-Болгария-Адриатическое море и страны Дуная  под эгидой двух парламентов. В ходе встречи обсуждались также  вопросы продолжения межрегионального сотрудничества и укрепления культурно-образовательных связей.  Была также отмечена необходимость формирования межпартийных связей.
После личной беседы председателей парламентов парламентская делегация, возглавляемая Председателем Народного Собрания РБ Г.Пирински встретилась в НС с председателями комиссий, руководителями фракций и депгруппы.
Председатель НС А.Багдасарян с удовлетворением отметил  развивающиеся отношения между двумя странами, выразил уверенность, что визит г-на Пирински явится новым стимулом для укрепления армяно-болгарского взаимосотрудничества, активизации политического диалога. Председатель НС РА А.Багдасарян подчеркнул важность развития армяно-болгарских связей в политическом, экономическом, культурно-образовательном аспектах.
Отмечена важность углубления межпарламентских отношений, сотрудничества в международных структурах и использования Арменией опыта Болгарии на пути евроинтеграции. Председатель НС отметил необходимость сотрудничества в транспортной сфере, что будет способствовать углублению экономических связей, и предложил по этому вопросу летом организовать обсуждения  с участием парламентариев двух стран. Была отмечена необходимость  создания в Ереване и Софии культурных центров.
Председатель НС подчеркнул, что обе страны имеют потенциал для  развития товарооборота и предложил развивать сотрудничество между регионами двух стран, указав на удачное сотрудничество Пловдива и Гюмри, что явилось одним из итогов официального визита председателя парламента Армении в Болгарию, когда между общиной Пловдива и городом Гюмри Ширакской области было подписано соглашение о дружеских связях и сотрудничестве.
Председатель Народного Собрания РБ Г.Пирински высоко оценил уровень отношений двух стран и парламентов, отметив, что углублению взаимосотрудничества в значительной мере способствовал официальный визит Председателя НС РА А.Багдасаряна в РБ. Г-н Пирински также подчеркнул важность углубления межпарламентского взаимодействия, взаимосотрудничества в сферах экономики, науки, культуры, регионального сотрудничества. Председатель парламента Болгарии с удовлетворением  отозвался на предложение Председателя НС развивать отношения на уровне комиссий, обмена опытом. Отмечено было, что  парламент Болгарии ратифицировал “Консульскую конвенцию между Республикой Армения  и Республикой Болгария”, которую парламент Армении ратифицировал 26 апреля 2004 г. и которая облегчает гражданам въезд и выезд определенных групп граждан.
Г-н Пирински пригласил Председателя НС А.Багдасаряна с официальным визитом в Болгарию, для обобщения состоявшихся в Ереване дебатов.