ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը մարտի 28-ից երկօրյա այցով Ղազախստանի Ալմաթի քաղաքում է՝ մասնակցելու ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի 30-ամյակին նվիրված նիստին: Այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԺ նախագահը հանդիպել է Ղազախստանի Սենատի նախագահ Մաուլեն Աշիմբաեւին:
Փոխադարձ ողջույնից հետո ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ղազախ գործընկերոջը հյուրընկալության համար եւ շնորհավորել երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի առթիվ: Խորհրդարանների ղեկավարները փաստել են, որ հայ-ղազախական կապերն ուղղված են քաղաքականության, տնտեսության եւ մշակույթի ոլորտներում փոխշահավետ եւ հեռանկարային համագործակցությանը: ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանն ու Ղազախստանը հետեւողականորեն զարգացնում են քաղաքական փոխգործակցությունը, ակտիվացնում միջպետական շփումները՝ երկկողմ հարաբերությունները որակապես նոր մակարդակի հասցնելու համար:
Ղազախստանի Սենատի նախագահը երախտագիտությամբ կարեւորել է Հայաստանի՝ որպես ՀԱՊԿ-ում նախագահող պետության դերը՝ հունվարին Ղազախստանում տեղի ունեցած ռազմական բախումներին օպերատիվ արձագանքելու եւ դաշնակիցների հետ համատեղ աջակցություն ցուցաբերելու գործում:
Հանդիպմանը քննարկվել են ադրբեջանական զինված ուժերի սադրիչ գործողություններն Արցախում եւ Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներխուժելու փաստերը: Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է, որ հերթական անգամ Ադրբեջանը խախտել է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, ինչի հետեւանքով կան զոհեր եւ վիրավորներ: Ալեն Սիմոնյանը տարածաշրջանի իրավիճակը բնութագրել է որպես խոր հումանիտար ճգնաժամ՝ հույս հայտնելով, որ Ղազախստանը՝ որպես դաշնակից, կազդի Ադրբեջանի վրա:
Կողմերը կարեւորել են երկու պետությունների հարաբերություններում օրենսդիր մարմինների ակտիվ փոխգործակցությունը, այդ թվում՝ խորհրդարանական բարեկամական խմբերի միջոցով: Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Ղազախստանում բնակվող 15 հազարից ավելի հայերի խնդիրներին: Ղազախստանի Սենատի նախագահը հավաստիացրել է, որ Ղազախստանում ապրող հայերն ամբողջությամբ ներգրավված են սոցիալ-մշակութային, տնտեսական եւ կրթական ասպարեզներում եւ օրինակելի համայնք են համարվում:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահը ղազախ գործընկերոջը հրավիրել է պաշտոնական այց կատարել Հայաստան. հրավերը սիրով ընդունվել է:

С 28 марта делегация во главе со Председателем НС А.Симоняном находится с двухдневным визитом в Алматы для участия в заседании к 30-летию Межпарламентской Ассамблеи (МПА) СНГ. В рамках визита спикер НС встретился с Председателем Сената Республики Казахстан М.Ашимбаевым.
Председатель НС, приветствовав и поблагодарив казахского коллегу за гостеприимство, поздравил с 30-летием установления дипломатических отношений между двумя странами. Главы парламентов констатировали, что армяно-казахстанские отношения нацелены на взаимовыгодное и перспективное сотрудничество в сферах политики, экономики и культуры. А.Симонян отметил, что Армения и Казахстан последовательно развивают политическое сотрудничество, активизируют межгосударственные контакты для вывода двусторонних отношений на качественно новый уровень.
Председатель Сената Казахстана выразил признательность за роль Армении как страны-председателя ОДКБ в оперативном реагировании на январские военные столкновения в Казахстане и оказании союзниками совместной помощи.
На встрече обсуждались провокационные действия азербайджанских вооруженных сил в Арцахе и вторжение на суверенную территорию РА. А.Симонян подчеркнул, что Азербайджан в очередной раз нарушил трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 г., в результате чего есть пострадавшие и раненые. Спикер НС охарактеризовал ситуацию в регионе как глубокий гуманитарный кризис, выразив надежду, что Казахстан как союзник окажет влияние на Азербайджан.
Стороны подчеркнули важность активного взаимодействия законодательных органов в отношениях между двумя странами через различные структуры, в том числе парламентские группы дружбы. На встрече рассмотрены вопросы более чем 15-тысячной армянской общины Казахстана. Председатель Сената заверил, что проживающие в стране армяне всемерно вовлечены в социально-культурную, экономическую, образовательную сферы и считаются образцовой общиной.
Председатель НС в завершение встречи пригласил своего казахского коллегу посетить Армению с официальным визитом - приглашение любезно принято.