Մարտի 31-ին ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար, Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արթուր Հովհաննիսյանը հանդիպել է ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Բեդրիխ Կոպեցկիի եւ Երեւանում գտնվող Չեխիայի խորհրդարանական պատվիրակության անդամների հետ:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաեւ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ, Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի անդամներ Արփինե Դավոյանը եւ Մերի Գալստյանը:
Ողջունելով հյուրերին Հայաստանի Ազգային ժողովում` Արթուր Հովհաննիսյանը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակն ու Ադրբեջանի վերջին օրերի սանձազերծած սադրանքները:
«Պայմանավորված աշխարհաքաղաքական զարգացումներով` Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը փորձում է էթնիկ զտումներ իրականացնել Լեռնային Ղարաբաղում»,- ասել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղարը: Նա անդրադարձել է նաեւ ադրբեջանական կողմի տարածած ստահոդ լուրերին, թե իբրեւ հայկական կողմը ՌԴ-ին է փոխանցել իր հաշվեկշռում եղած չորս ռազմական ինքնաթիռ, թե իբրեւ Հայաստանը հրաժարվում է Ադրբեջանի հետ խաղաղության շուրջ բանակցություններից: «Դա բացարձակ ապատեղեկատվություն է»,- նշել է Արթուր Հովհաննիսյանը:
Դիմելով չեխ գործընկերներին` «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղարը կոչ է արել հասցեական գնահատական հնչեցնել խնդրի վերաբերյալ: Նշվել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններ սկսելուն:
ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Բեդրիխ Կոպեցկին նշել է, որ ստացած տեղեկատվությունը փոխանցում են ըստ անհրաժեշտության:
Այնուհետեւ հանդիպման մասնակիցներն անդրադարձել են երկուստեք բնապահպանական խնդիրներին, ընդգծել դրանց լուծման անհրաժեշտությունը: Կարեւորվել են նաեւ երկու երկրների գործարարների միջեւ կապերի խթանման ուղղությամբ տարվող քայլերը:
ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Բեդրիխ Կոպեցկին նշել է, որ առանց գործարարների ակտիվ մասնակցության` հնարավոր չէ լուծել տնտեսական ու բնապահպանական խնդիրները:
Արթուր Հովհաննիսյանը ողջույններ է փոխանցել Չեխիայի խորհրդարանում նորաստեղծ Չեխիա-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամներին:

On March 31, the Secretary of the RA NA Civil Contract Faction, the Head of the Friendship Group Armenia-Czech Artur Hovhannisyan met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Czech Republic to Armenia Bedřich Kopecký and the members of the parliamentary delegation of Czechia being in Yerevan.
The deputies of the Civil Contract Faction, the members of the Friendship Group Armenia-Czech Arpine Davoyan and Meri Galstyan were also present at the meeting.
Welcoming the guests in the National Assembly of Armenia, Artur Hovhannisyan presented the situation in Nagorno-Karabakh and the provocations recently unleashed by Azerbaijan.
“Due to the geopolitical developments, the military-political leadership of Azerbaijan tries to carry out ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh,” the Secretary of the Civil Contract Faction said. He also referred to the fake news spread by the Azerbaijani side that as if the Armenian side transferred four military planes to Russia on its balance sheet, or that Armenia refused to negotiate peace with Azerbaijan. “It is absolute misinformation,” Artur Hovhannisyan noted.
Addressing his Czech colleagues, the Secretary of the Civil Contract Faction called on to make a targeted assessment of the issue. It was noted that the Republic of Armenia is ready to start negotiations on a peace treaty with Azerbaijan.
The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Czech Republic to Armenia Bedřich Kopecký stated that they transmit received information as needed.
Then the participants of the meeting touched upon the environmental problems of both sides and stressed the need to solve them. The steps taken to promote ties between the businessmen of the two countries were also highlighted.
The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Czech Republic to Armenia Bedřich Kopecký noted that without the active participation of the businessmen, it is not possible to solve the economic and environmental problems.
Artur Hovhannisyan conveyed his greetings to the members of the newly created Czech - Armenia Friendship Group in Parliament of the Czech Republic.