Մարտի 31-ին ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար, Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արթուր Հովհաննիսյանը հանդիպել է ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Բեդրիխ Կոպեցկիի եւ Երեւանում գտնվող Չեխիայի խորհրդարանական պատվիրակության անդամների հետ:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաեւ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ, Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի անդամներ Արփինե Դավոյանը եւ Մերի Գալստյանը:
Ողջունելով հյուրերին Հայաստանի Ազգային ժողովում` Արթուր Հովհաննիսյանը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակն ու Ադրբեջանի վերջին օրերի սանձազերծած սադրանքները:
«Պայմանավորված աշխարհաքաղաքական զարգացումներով` Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը փորձում է էթնիկ զտումներ իրականացնել Լեռնային Ղարաբաղում»,- ասել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղարը: Նա անդրադարձել է նաեւ ադրբեջանական կողմի տարածած ստահոդ լուրերին, թե իբրեւ հայկական կողմը ՌԴ-ին է փոխանցել իր հաշվեկշռում եղած չորս ռազմական ինքնաթիռ, թե իբրեւ Հայաստանը հրաժարվում է Ադրբեջանի հետ խաղաղության շուրջ բանակցություններից: «Դա բացարձակ ապատեղեկատվություն է»,- նշել է Արթուր Հովհաննիսյանը:
Դիմելով չեխ գործընկերներին` «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղարը կոչ է արել հասցեական գնահատական հնչեցնել խնդրի վերաբերյալ: Նշվել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններ սկսելուն:
ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Բեդրիխ Կոպեցկին նշել է, որ ստացած տեղեկատվությունը փոխանցում են ըստ անհրաժեշտության:
Այնուհետեւ հանդիպման մասնակիցներն անդրադարձել են երկուստեք բնապահպանական խնդիրներին, ընդգծել դրանց լուծման անհրաժեշտությունը: Կարեւորվել են նաեւ երկու երկրների գործարարների միջեւ կապերի խթանման ուղղությամբ տարվող քայլերը:
ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Բեդրիխ Կոպեցկին նշել է, որ առանց գործարարների ակտիվ մասնակցության` հնարավոր չէ լուծել տնտեսական ու բնապահպանական խնդիրները:
Արթուր Հովհաննիսյանը ողջույններ է փոխանցել Չեխիայի խորհրդարանում նորաստեղծ Չեխիա-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամներին:

31 марта секретарь фракции "Гражданский договор", руководитель группы дружбы Армения-Чехия А.Ованнисян встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Чешской Республики в РА Б.Копецки и находящимися в Ереване членами парламентской делегации Чехии
На встрече также присутствовали депутаты фракции "Гражданский договор", члены группы дружбы Армения-Чехия А.Давоян и М.Галстян.
Приветствуя гостей в Национальном Собрании, А.Ованнисян представил ситуацию в Нагорном Карабахе и провокации, развязанные Азербайджаном в последние дни.
"Пользуясь геополитическими событиями военно-политическое руководство Азербайджана пытается провести этническую чистку в Нагорном Карабахе", - отметил секретарь фракции "Гражданский договор". Он также коснулся распространяемых азербайджанской стороной ложных слухов о том, что армянская сторона передала России со своего баланса четыре военных самолета, что Армения отказывается вести мирные переговоры с Азербайджаном. "Это абсолютная дезинформация", - подчеркнул А.Ованнисян.
Обращаясь к чешским коллегам, секретарь фракции "Гражданский договор" призвал к адресной оценке вопроса. Отмечено, что Республика Армения готова начать переговоры по мирному соглашению с Азербайджаном.
Посол Б.Копецки отметил, что полученная информация передается по мере необходимости.
Затем участники встречи коснулись экологических проблем обеих сторон, подчеркнули необходимость их решения. Также были отмечены предпринимаемые шаги по развитию связей между бизнесменами двух стран.
Чрезвычайный и Полномочный посол Чехии отметил, что без активного участия предпринимателей невозможно решить экономические и экологические проблемы.
А.Ованнисян передал приветствия членам новообразованной в чешском парламенте группы дружбы Чехия-Армения.