Արտահերթ նիստի օրակարգում «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում առաջարկվող լրացումն է
Ապրիլի 1-ին Ազգային ժողովը գումարել է արտահերթ նիստ: Օրակարգում պատգամավորներ Վահագն Հովակիմյանի, Վլադիմիր Վարդանյանի եւ Արփինե Դավոյանի հեղինակած ««Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն է:
Մինչ օրակարգային հարցը քննարկելը` պատգամավոր Զեմֆիրա Միրզոեւան, ով ասորական համայնքի ներկայացուցիչ է, շնորհավորել է ասորիներին Նոր տարվա` Հաբ-Նիսանի կապակցությամբ` մաղթելով խաղաղություն, առողջություն եւ բարօրություն: Պատգամավորները միացել են շնորհավորանքին:
Ներկայացնելով օրենսդրական առաջարկը` օրինագծի համահեղինակ Վահագն Հովակիմյանը նշել է, որ վերջին ՏԻՄ ընտրություններից հետո որոշ խոշորացված համայնքներում ՏԻՄ կառավարումը խաթարված է, ինչով էլ պայմանավորված է նախագծի ընդունման հրատապությունը: Պատգամավորը պարզաբանել է, որ, օրինակ` դատարանի որոշմամբ Վանաձոր համայնքի ղեկավար ընտրելու նիստը տեւական ժամանակ է չի կայանում, ինչի հետեւանքով նորընտիր ավագանին նիստ չի կարողանում գումարել:
Նախատեսվում է, որ եթե օրենքով միավորված համայնքի ավագանու առաջին նիստն ավագանու լիազորությունները ստանձնելու պահից քսան օրվա ընթացքում չի գումարվում կամ «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքի 69-րդ հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված կարգով այդ ավագանու լիազորությունները վաղաժամկետ դադարեցվում են, ապա ՀՀ վարչապետը նշանակում է համայնքի ղեկավարի պաշտոնակատար` մինչեւ օրենքով սահմանված կարգով համայնքի նորընտիր ղեկավարի լիազորությունների ստանձնումը:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը նշել է, որ Կառավարությունը նախաձեռնությանը տվել է դրական եզրակացություն:
Ընդդիմադիր խմբակցությունների պատգամավորները տեսակետ են հայտնել, որ այսօր պետք է քննարկվեին մեր երկրի անվտանգային խնդիրները, ոչ թե` ՏԻՄ օրենսդրության փոփոխությունները:
Անդրադառնալով հնչած մտահոգություններին` օրինագծի համահեղինակ Վլադիմիր Վարդանյանը նշել է, որ ամենամեծ վտանգը, որը կարող է առաջանալ երկրի ներսում եւ արտաքին մարտահրավերներ ստեղծել, իշխանության վակումը կարող է լինել: «Այս խնդիրը չի առաջանալու այն դեպքերում, երբ խոշորացված համամասնական կարգով ձեւավորված համայնքներ ունենանք»,- ասել է Վլադիմիր Վարդանյանը: Նրա խոսքով` նախաձեռնությունը պետության ներքին անվտանգությունն ուժեղացնելու եւ չնախատեսված դեպքերում լուծում գտնելու համար է:
Անդրադառնալով ընդդիմադիր գործիչների այն մտահոգություններին, թե ՏԻՄ օրենսդրությանը վերաբերող հարցն օրակարգային չէ` ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հիշեցրել է, որ անվտանգության հարցը, քանի դեռ լուծված չէ, լինելու է առաջնային, բայց դա չի նշանակում, որ պետությունը չպետք է գործի:
Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ 57 կողմ, 4 դեմ ձայնով ընդունել է քննարկված օրինագիծը:
Քվեարկությանը չի մասնակցել ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը:
Առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո կազմակերպվել է նախագծի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը:
Նախաձեռնության համահեղինակ Վահագն Հովակիմյանը տեղեկացրել է, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում կատարվել են խմբագրական փոփոխություններ: Չեն ընդունվել «Հայաստան» խմբակցության առաջարկները:
Նախագիծը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում եւ ստացել դրական եզրակացություն: Այս մասին բարձրաձայնել է հանձնաժողովի նախագահ Վահե Ղալումյանը եւ կոչ արել կողմ քվեարկել:
Պատգամավորներ Վահագն Հովակիմյանի, Վլադիմիր Վարդանյանի եւ Արփինե Դավոյանի հեղինակած ««Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն ընդունվել է երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ:
ՄԹ խորհրդարանի Մեծ Բրիտանիա-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամներն այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
Հայաստանում գտնվող ՄԹ խորհրդարանի Մեծ Բրիտանիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Թիմ Լոութընի գլխավորած պատվիրակության անդամներն ապրիլի 1-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Մեծ Բրիտանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանի ու ԱԺ պատգամավոր Մարիամ ...
Ապրիլի 1-ին Վահե Ղալումյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստը: Հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Վա...
Ապրիլի 1-ին ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Մեծ Բրիտանիա բարեկամական խմբի անդամները` Էդուարդ Աղաջանյանի ղեկավարությամբ, հանդիպել են ՄԹ խորհրդարանի Մեծ Բրիտանիա-ՀՀ բարեկամական խմբի ղեկավար Թիմ Լոութընի գլխավորած պատվիրակության անդամների հետ: Էդուարդ Աղաջանյանը, ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում, կարեւորել է պատվիրակ...
ԱԺ երեք խմբակցությունների պատգամավորները Վաշինգտոնում իրենց գործընկերներին ներկայացրել են Հայաստանի եւ Արցախի անվտանգային իրավիճակը
Ամերիկայի միացյալ նահանգներում անցկացվող «Օրենսդրությունը ԱՄՆ-ում» թեմայով «Բաց աշխարհ» ծրագրի շրջանակում Վաշինգտոնում են «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ` ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը, Քրիստինե Պողոսյանն ու Ալխաս Ղազար...
ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը կգումարի արտահերթ նիստ
ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը ապրիլի 1-ին` ժամը 16:40-ին, 114 դահլիճում կգումարի արտահերթ նիստ: ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է ՄԹ խորհրդարանի ՄԲ-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավարի գլխավորած պատվիրակությանը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Միացյալ Թագավորության խորհրդարանի Մեծ Բրիտանիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Թիմ Լոութընի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով հյուրերին՝ Ալեն Սիմոնյանը երախտագիտություն է հայտնել Հայաստանի եւ Արցախի համար դժվարին ժամանակաշրջանում Հայաստան այցելելու համար...
Ազգային ժողովի խորհուրդը գումարել է արտահերթ նիստ
Խորհրդարանի ղեկավար Ալեն Սիմոնյանի նախագահությամբ ապրիլի 1-ին ԱԺ խորհուրդը գումարել է արտահերթ նիստ: Խորհրդի անդամները քննարկել եւ համաձայնություն են տվել 2022թ. ապրիլի 1-ին` ժամը 12:00-ին, նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով եւ ժամկետում Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ գումարելուն: ...
Ապրիլի 1-ին` ժամը 12:00-ին, կգումարվի Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ
ՀՀ ԱԺ նախագահի որոշմամբ, ՀՀ Սահմանադրության 100-րդ եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 41-րդ հոդվածների համաձայն` Ազգային ժողովի պատգամավորների նախաձեռնությամբ ապրիլի 1-ին` ժամը 12:00-ին, կգումարվի Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ: Օրակարգը՝ այստեղ: ...

Addendum Proposed to Law on Local Self-Government is On Agenda of Extraordinary Sitting
On April 1, the National Assembly convened an extraordinary sitting. The draft law on Making Addendum to the Law on Local Self-Government authored by the deputies Vahagn Hovakimyan, Vladimir Vardanyan and Arpine Davoyan was on the agenda.
Before debating the agenda item, the deputy Zemfira Mirzoeva, who is a representative of the Assyrian community, congratulated the Assyrians on the occasion of the Assyrian New Year - Kha b’Nissan, wishing them peace, health and prosperity. The deputies joined the congratulation.
Presenting the legislative proposal, the co-author of the bill Vahagn Hovakimyan noted that after the last elections of the local self-government bodies, the government of the local self-government bodies is disrupted in some enlarged communities, which is the reason for the urgency of the adoption of the draft. The deputy has clarified that, for example, the sitting of electing the head of Vanadzor community does not take place for a long time by the decision of the court, as a result of which, the newly elected the Council of Elders cannot convene a sitting.
It is envisaged that if the first sitting of the Council of Elders of the community united by law is not convened within twenty days from the moment of assuming the powers of the Council of Elders or the powers of that Council of Elders are prematurely terminated in accordance with Article 69.2 of the Law on Local Self-Government, then the RA Prime Minister shall appoint the Acting Head of the community, until assuming the powers of the newly elected head of the community established by law.
The RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Vache Terteryan noted that the Government endorsed the initiative.
The deputies of the opposition factions expressed an opinion that the security issues of our country should be debated today, not the amendments to the legislation of the local self-government bodies.
Touching upon the concerns voiced, the co-author of the bill Vladimir Vardanyan stated that the biggest danger that may arise inside the country and create external challenges may be the vacuum of the authority. “This problem will not arise in cases, when we have enlarged proportionally formed communities,” Vladimir Vardanyan said. According to him, the initiative aims at strengthening the internal security and finding a solution in unforeseen cases.
Referring to the concerns of the opposition deputies that the issue related to the legislation of the local self-government bodies is not on the agenda, the RA NA President Alen Simonyan reminded that the security issue will be a priority until it is resolved, but it does not mean that that the state should not act.
The parliament adopted the debated bill in the first reading with 57 votes in favor and 4 votes against.
The NA Armenia Faction did not take part in voting.
After adopting the draft law in the first reading, its debate was organized in the second reading.
The co-author of the initiative Vahagn Hovakimyan informed that editorial amendments were made in the first to the second reading. The proposals of the Armenia Faction were not endorsed.
The draft law was debated and endorsed in the second reading at the sitting of the NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection. The Committee Chair Vahe Ghalumyan said about it and called on his colleagues to vote in favor of it.
The draft law on Making Addendum to the Law on Local Self-Government Bodies authored by the deputies Vahagn Hovakimyan, Vladimir Vardanyan and Arpine Davoyan was fully adopted in the second reading.
Members of Great Britain-Armenia Friendship Group Visit Tsitsernakaberd Memorial Complex
On April 1, the members of the Head of the Friendship Group Great Britain-Armenia of Parliament of the United Kingdom Tim Loughton being in Armenia accompanied by the members of the delegation led by the Head of the RA NA Friendship Group Great Britain-Armenia Eduard Aghajanyan and the NA deputy Mar...
On April 1, moderated by Vahe Ghalumyan, the extraordinary sitting of the NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection.The Committee debated and endorsed the draft law in the second reading on Making Addendum to the Law on Local S...
On April 1, the members of the RA NA Friendship Group Armenia-Great Britain led by Eduard Aghajanyan met with the members of the delegation led by the Head of the Friendship Group Great Britain-Armenia of Parliament of the United Kingdom Tim Loughton.Welcoming the guests in Parliament, Eduard Aghaja...
Deputies of NA Three Factions Present Security Situation of Armenia and Artsakh to Their Colleagues in Washington
In Washington, within the framework of the Open World program on the theme The Legislation in the U.S. being held in the United States of America the deputies from the Civil Contract Faction, Gevorg Papoyan (the Chair of the RA NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs) Kristin...
RA NA President Alen Simonyan Receives Delegation Led by Head of Great Britain-Armenia Friendship Group of UK Parliament
The RA NA President Alen Simonyan received the delegation led by the Head of the Great Britain-Armenia Friendship Group of UK Parliament Tim Loughton. Welcoming the guests, Alen Simonyan expressed gratitude for visiting Armenia during a difficult period for Armenia and Artsakh. The participants of t...
National Assembly Council Convenes Extraordinary Sitting
On April 1, the NA Council convened an extraordinary sitting presided over by Head of Parliament Alen Simonyan.The members of the Council debated and agreed to convene the extraordinary sitting of the National Assembly by the agenda and the term established by the initiator on April 1, 2022 at 12:00...
On April 1 at 12:00, the extraordinary sitting of the National Assembly will be convened by the RA NA President’s decision, pursuant to Article 100 of the RA Constitution and Article 41 of the constitutional law of the Rules of Procedure of the National Assembly, on the initiative of the deputies of...