Արտահերթ նիստի օրակարգում «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում առաջարկվող լրացումն է
Ապրիլի 1-ին Ազգային ժողովը գումարել է արտահերթ նիստ: Օրակարգում պատգամավորներ Վահագն Հովակիմյանի, Վլադիմիր Վարդանյանի եւ Արփինե Դավոյանի հեղինակած ««Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն է:
Մինչ օրակարգային հարցը քննարկելը` պատգամավոր Զեմֆիրա Միրզոեւան, ով ասորական համայնքի ներկայացուցիչ է, շնորհավորել է ասորիներին Նոր տարվա` Հաբ-Նիսանի կապակցությամբ` մաղթելով խաղաղություն, առողջություն եւ բարօրություն: Պատգամավորները միացել են շնորհավորանքին:
Ներկայացնելով օրենսդրական առաջարկը` օրինագծի համահեղինակ Վահագն Հովակիմյանը նշել է, որ վերջին ՏԻՄ ընտրություններից հետո որոշ խոշորացված համայնքներում ՏԻՄ կառավարումը խաթարված է, ինչով էլ պայմանավորված է նախագծի ընդունման հրատապությունը: Պատգամավորը պարզաբանել է, որ, օրինակ` դատարանի որոշմամբ Վանաձոր համայնքի ղեկավար ընտրելու նիստը տեւական ժամանակ է չի կայանում, ինչի հետեւանքով նորընտիր ավագանին նիստ չի կարողանում գումարել:
Նախատեսվում է, որ եթե օրենքով միավորված համայնքի ավագանու առաջին նիստն ավագանու լիազորությունները ստանձնելու պահից քսան օրվա ընթացքում չի գումարվում կամ «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքի 69-րդ հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված կարգով այդ ավագանու լիազորությունները վաղաժամկետ դադարեցվում են, ապա ՀՀ վարչապետը նշանակում է համայնքի ղեկավարի պաշտոնակատար` մինչեւ օրենքով սահմանված կարգով համայնքի նորընտիր ղեկավարի լիազորությունների ստանձնումը:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը նշել է, որ Կառավարությունը նախաձեռնությանը տվել է դրական եզրակացություն:
Ընդդիմադիր խմբակցությունների պատգամավորները տեսակետ են հայտնել, որ այսօր պետք է քննարկվեին մեր երկրի անվտանգային խնդիրները, ոչ թե` ՏԻՄ օրենսդրության փոփոխությունները:
Անդրադառնալով հնչած մտահոգություններին` օրինագծի համահեղինակ Վլադիմիր Վարդանյանը նշել է, որ ամենամեծ վտանգը, որը կարող է առաջանալ երկրի ներսում եւ արտաքին մարտահրավերներ ստեղծել, իշխանության վակումը կարող է լինել: «Այս խնդիրը չի առաջանալու այն դեպքերում, երբ խոշորացված համամասնական կարգով ձեւավորված համայնքներ ունենանք»,- ասել է Վլադիմիր Վարդանյանը: Նրա խոսքով` նախաձեռնությունը պետության ներքին անվտանգությունն ուժեղացնելու եւ չնախատեսված դեպքերում լուծում գտնելու համար է:
Անդրադառնալով ընդդիմադիր գործիչների այն մտահոգություններին, թե ՏԻՄ օրենսդրությանը վերաբերող հարցն օրակարգային չէ` ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հիշեցրել է, որ անվտանգության հարցը, քանի դեռ լուծված չէ, լինելու է առաջնային, բայց դա չի նշանակում, որ պետությունը չպետք է գործի:
Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ 57 կողմ, 4 դեմ ձայնով ընդունել է քննարկված օրինագիծը:
Քվեարկությանը չի մասնակցել ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը:
Առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո կազմակերպվել է նախագծի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը:
Նախաձեռնության համահեղինակ Վահագն Հովակիմյանը տեղեկացրել է, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում կատարվել են խմբագրական փոփոխություններ: Չեն ընդունվել «Հայաստան» խմբակցության առաջարկները:
Նախագիծը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում եւ ստացել դրական եզրակացություն: Այս մասին բարձրաձայնել է հանձնաժողովի նախագահ Վահե Ղալումյանը եւ կոչ արել կողմ քվեարկել:
Պատգամավորներ Վահագն Հովակիմյանի, Վլադիմիր Վարդանյանի եւ Արփինե Դավոյանի հեղինակած ««Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն ընդունվել է երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ:
ՄԹ խորհրդարանի Մեծ Բրիտանիա-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամներն այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
Հայաստանում գտնվող ՄԹ խորհրդարանի Մեծ Բրիտանիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Թիմ Լոութընի գլխավորած պատվիրակության անդամներն ապրիլի 1-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Մեծ Բրիտանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանի ու ԱԺ պատգամավոր Մարիամ ...
Ապրիլի 1-ին Վահե Ղալումյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստը: Հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Վա...
Ապրիլի 1-ին ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Մեծ Բրիտանիա բարեկամական խմբի անդամները` Էդուարդ Աղաջանյանի ղեկավարությամբ, հանդիպել են ՄԹ խորհրդարանի Մեծ Բրիտանիա-ՀՀ բարեկամական խմբի ղեկավար Թիմ Լոութընի գլխավորած պատվիրակության անդամների հետ: Էդուարդ Աղաջանյանը, ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում, կարեւորել է պատվիրակ...
ԱԺ երեք խմբակցությունների պատգամավորները Վաշինգտոնում իրենց գործընկերներին ներկայացրել են Հայաստանի եւ Արցախի անվտանգային իրավիճակը
Ամերիկայի միացյալ նահանգներում անցկացվող «Օրենսդրությունը ԱՄՆ-ում» թեմայով «Բաց աշխարհ» ծրագրի շրջանակում Վաշինգտոնում են «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ` ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը, Քրիստինե Պողոսյանն ու Ալխաս Ղազար...
ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը կգումարի արտահերթ նիստ
ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը ապրիլի 1-ին` ժամը 16:40-ին, 114 դահլիճում կգումարի արտահերթ նիստ: ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է ՄԹ խորհրդարանի ՄԲ-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավարի գլխավորած պատվիրակությանը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Միացյալ Թագավորության խորհրդարանի Մեծ Բրիտանիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Թիմ Լոութընի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով հյուրերին՝ Ալեն Սիմոնյանը երախտագիտություն է հայտնել Հայաստանի եւ Արցախի համար դժվարին ժամանակաշրջանում Հայաստան այցելելու համար...
Ազգային ժողովի խորհուրդը գումարել է արտահերթ նիստ
Խորհրդարանի ղեկավար Ալեն Սիմոնյանի նախագահությամբ ապրիլի 1-ին ԱԺ խորհուրդը գումարել է արտահերթ նիստ: Խորհրդի անդամները քննարկել եւ համաձայնություն են տվել 2022թ. ապրիլի 1-ին` ժամը 12:00-ին, նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով եւ ժամկետում Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ գումարելուն: ...
Ապրիլի 1-ին` ժամը 12:00-ին, կգումարվի Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ
ՀՀ ԱԺ նախագահի որոշմամբ, ՀՀ Սահմանադրության 100-րդ եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 41-րդ հոդվածների համաձայն` Ազգային ժողովի պատգամավորների նախաձեռնությամբ ապրիլի 1-ին` ժամը 12:00-ին, կգումարվի Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ: Օրակարգը՝ այստեղ: ...

Дополнение в закон “О местном самоуправлении” – в повестке внеочередного заседания
1 апреля Национальное Собрание созвало внеочередное заседание. В повестке дня – проект закона о внесении дополнения в закон “О местном самоуправлении”, предложенный депутатами В.Овакимяном, В.Варданяном и А.Давоян.
По повестке заседания обстоятельно выступил соавтор законопроекта В.Овакимян, аргументировавший необходимость и актуальность законопроекта.
Заместитель министра территориального управления и инфраструктур РА В.Тертерян представил положительную оценку правительства.
Депутаты оппозиционных фракций высказали мнение, что сегодня должны обсуждаться проблемы безопасности страны, а не поправки в законодательство о местном самоуправлении.
Соавтор проекта В.Варданян, касаясь озвученных опасений, отметил, что самая большая опасность, возможная внутри страны и создающая внешние вызовы, - вакуум   власти. “Эта проблема не возникнет в случаях укрупнения пропорционально сформированных общин”, - подчеркнул он. По словам депутата, инициатива заключается в укреплении внутренней безопасности государства и поиске решения в непредвиденных случаях.
Председатель НС А.Симонян, коснувшись озабоченностей оппозиционеров о несвоевременности изменений законодательства об ОМС, напомнил, что вопрос безопасности будет приоритетным, пока не будет решен, но это отнюдь не означает, что государство не должно функционировать.
Парламент принял обсуждаемый законопроект в первом чтении 57 голосами "за" и 4 "против".
Фракция НС "Армения" в голосовании не участвовала.
После принятия в первом чтении организованы дебаты во втором чтении.
Соавтор инициативы В.Овакимян сообщил, что редакционные изменения были внесены в период между первым и вторым чтениями. Предложения фракции "Армения" не приняты.
Проект обсужден во втором чтении на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды и получил положительное заключение. Председатель комиссии В.Галумян призвал проголосовать в пользу законодательной инициативы.
Проект о внесении дополнения в закон “О местном самоуправлении” принят во втором чтении и полностью.
Члены парламентской группы дружбы Великобритания-Армения посетили мемориал в Цицернакаберде
1 апреля члены делегации во главе с руководителем группы дружбы Великобритания-Армения парламента Соединенного Королевства Тимом Лоутоном в сопровождении председателя Постоянной комиссии НС по внешним связям Э.Агаджаняна, руководителя  группы дружбы Армения-Великобритания и члена группы М.Погос...
1 апреля состоялось внеочередное заседание Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды под председательством В.Галумяна.Комиссия обсудила во втором чтении проект о внесении дополнения в закон “О местном самоуп...
1 апреля группа дружбы НС Армения-Великобритания во главе с Э.Агаджаняном встретилась с членами делегации во главе с руководителем группы дружбы Великобритания-Армения парламента Соединенного Королевства Тимом Лоутоном.Приветствуя гостей в парламенте, Э.Агаджанян особо отметил визит делегации в этот...
Депутаты трех фракций НС представили вашингтонским коллегам ситуацию с безопасностью в Армении и Арцахе
В рамках проводимой в Соединенных Штатах по теме “Законодательство в США” программы “Открытый мир” в Вашингтоне находятся депутаты фракции “Гражданский договор”, председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Г.Папоян, члены фракции К.Погосян и А.Казарян, председател...
Председатель НС А.Симонян принял делегацию во главе с руководителем группы дружбы Великобритания - Армения парламента Соединенного Королевства
Председатель НС Ален Симонян принял делегацию во главе с руководителем группы дружбы Великобритания-Армения парламента Соединенного Королевства Тимом Лоутоном.Приветствуя гостей, А.Симонян поблагодарил за посещение Армении в сложный для Армении и Арцаха период.Участники встречи коснулись 30-летия ус...
1 апреля состоялось внеочередное заседание Совета НС, которое вел Председатель НС А.Симонян.Члены Совета обсудили и согласовали созыв внеочередного заседания Национального Собрания 1 апреля 2022 г., в 12:00 часов, по повестке дня и в сроки, установленные инициатором....
1 апреля, в 12:00 часов, созывается внеочередное заседание НС
Решением Председателя НС РА, в соответствии со ст.100 Конституции РА и ст.41 Конституционного закона "Регламент Национального Собрания", по инициативе депутатов НС 1 апреля, в 12:00 часов, созывается внеочередное заседание НС – по соответствующей повестке дня....