Ապրիլի 1-ին ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Մեծ Բրիտանիա բարեկամական խմբի անդամները` Էդուարդ Աղաջանյանի ղեկավարությամբ, հանդիպել են ՄԹ խորհրդարանի Մեծ Բրիտանիա-ՀՀ բարեկամական խմբի ղեկավար Թիմ Լոութընի գլխավորած պատվիրակության անդամների հետ:
Էդուարդ Աղաջանյանը, ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում, կարեւորել է պատվիրակության այցը Հայաստանի եւ Արցախի համար այս դժվարին ժամանակահատվածում:
«2022 թվականի հունվարի 20-ին Հայաստանը եւ Միացյալ Թագավորությունը նշել են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը: Հայաստանը մեծապես արժեւորում է Միացյալ Թագավորության հետ երկկողմ բարեկամական հարաբերությունների կայուն զարգացումը: Առկա փոխադարձ հարգանքի եւ վստահության մթնոլորտը` հիմնված ընդհանուր արժեքների վրա, ամուր հիմք է համագործակցության հետագա զարգացման եւ եղած ներուժի համակողմանի օգտագործման համար»,- ասել է Էդուարդ Աղաջանյանը:
Թիմ Լոութընը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար` նշելով, որ այցի ծրագիրը բավականին հագեցած է: Նա իր պատրաստակամությունն է հայտնել` աջակցելու երկու պետությունների միջեւ հարաբերությունների ամրապնդմանը:
Էդուարդ Աղաջանյանը կարեւորել է երկու երկրների միջեւ միջխորհրդարանական կապերի հետագա ընդլայնումն ու ամրապնդումը` նշելով, որ այս այցը նոր ազդակ կհանդիսանա խմբերի գործունեության աշխուժացման համար եւ հնարավորություն կընձեռի քննարկելու փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բազմաթիվ հարցեր:
Կարեւորվել է նաեւ երկու երկրների խորհրդարանների ներկայացուցիչների համագործակցությունը միջազգային խորհրդարանական հարթակներում:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի, ստեղծված իրավիճակի մասին` Թիմ Լոութընը նշել է, որ պետք է բանակցել հարցի կարգավորման շուրջ: Անդրադարձ է կատարվել նաեւ մշակութային ժառանգության պահպանության խնդրին:
Հայ խորհրդարանականներն իրենց երախտիքի խոսքն են հղել բարոնուհի Քերոլայն Քոքսին` հայ ժողովրդի կողքին լինելու, ինչպես նաեւ Արցախի հանդեպ հոգատար ու սրտացավ վերաբերմունքի համար:

On April 1, the members of the RA NA Friendship Group Armenia-Great Britain led by Eduard Aghajanyan met with the members of the delegation led by the Head of the Friendship Group Great Britain-Armenia of Parliament of the United Kingdom Tim Loughton.
Welcoming the guests in Parliament, Eduard Aghajanyan highlighted the visit of the delegation during this difficult period for Armenia and Artsakh.
“On January 20, 2022 Armenia and the United Kingdom marked the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations. Armenia greatly values the stable development of the bilateral friendly relations with the United Kingdom. The atmosphere of the existing mutual respect and trust based on the common values is a firm basis for the further development of cooperation and the comprehensive use of the potential,” Eduard Aghajanyan said.
Tim Loughton has thanked for the warm reception, noting that the programme of the visit is rather full. He expressed readiness to support for strengthening the relations between the two states.
Eduard Aghajanyan emphasized the further expansion and strengthening of the inter-parliamentary ties between the two countries, noting that this visit would be a new impetus for enlivening the activities of the groups and would give an opportunity to discuss numerous issues of mutual interest.
The cooperation of the representatives between parliaments of the two countries on the international parliamentary platforms was also attached importance too.
Speaking about the Nagorno Karabakh problem, the created situation, Tim Loughton noted that we should negotiate on the settlement of the issue. The problem of the cultural heritage preservation was also touched upon.
The Armenian parliamentarians expressed their gratitude to Baroness Caroline Cox for being next to the Armenian people, as well as for her caring and merciful attitude towards Artsakh.