Ապրիլի 1-ին ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Մեծ Բրիտանիա բարեկամական խմբի անդամները` Էդուարդ Աղաջանյանի ղեկավարությամբ, հանդիպել են ՄԹ խորհրդարանի Մեծ Բրիտանիա-ՀՀ բարեկամական խմբի ղեկավար Թիմ Լոութընի գլխավորած պատվիրակության անդամների հետ:
Էդուարդ Աղաջանյանը, ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում, կարեւորել է պատվիրակության այցը Հայաստանի եւ Արցախի համար այս դժվարին ժամանակահատվածում:
«2022 թվականի հունվարի 20-ին Հայաստանը եւ Միացյալ Թագավորությունը նշել են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը: Հայաստանը մեծապես արժեւորում է Միացյալ Թագավորության հետ երկկողմ բարեկամական հարաբերությունների կայուն զարգացումը: Առկա փոխադարձ հարգանքի եւ վստահության մթնոլորտը` հիմնված ընդհանուր արժեքների վրա, ամուր հիմք է համագործակցության հետագա զարգացման եւ եղած ներուժի համակողմանի օգտագործման համար»,- ասել է Էդուարդ Աղաջանյանը:
Թիմ Լոութընը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար` նշելով, որ այցի ծրագիրը բավականին հագեցած է: Նա իր պատրաստակամությունն է հայտնել` աջակցելու երկու պետությունների միջեւ հարաբերությունների ամրապնդմանը:
Էդուարդ Աղաջանյանը կարեւորել է երկու երկրների միջեւ միջխորհրդարանական կապերի հետագա ընդլայնումն ու ամրապնդումը` նշելով, որ այս այցը նոր ազդակ կհանդիսանա խմբերի գործունեության աշխուժացման համար եւ հնարավորություն կընձեռի քննարկելու փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բազմաթիվ հարցեր:
Կարեւորվել է նաեւ երկու երկրների խորհրդարանների ներկայացուցիչների համագործակցությունը միջազգային խորհրդարանական հարթակներում:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի, ստեղծված իրավիճակի մասին` Թիմ Լոութընը նշել է, որ պետք է բանակցել հարցի կարգավորման շուրջ: Անդրադարձ է կատարվել նաեւ մշակութային ժառանգության պահպանության խնդրին:
Հայ խորհրդարանականներն իրենց երախտիքի խոսքն են հղել բարոնուհի Քերոլայն Քոքսին` հայ ժողովրդի կողքին լինելու, ինչպես նաեւ Արցախի հանդեպ հոգատար ու սրտացավ վերաբերմունքի համար:

1 апреля группа дружбы НС Армения-Великобритания во главе с Э.Агаджаняном встретилась с членами делегации во главе с руководителем группы дружбы Великобритания-Армения парламента Соединенного Королевства Тимом Лоутоном.
Приветствуя гостей в парламенте, Э.Агаджанян особо отметил визит делегации в этот сложнейший для Армении и Арцаха период.
“20 января 2022 г. Армения   и   Соединенное Королевство отметили 30-летие установления дипломатических отношений. Армения высоко ценит стабильное развитие двусторонних дружественных отношений с Великобританией. Налаженная атмосфера взаимного уважения и доверия, основанная на общих ценностях, - прочный фундамент дальнейшего развития сотрудничества и всестороннего использования имеющегося потенциала”, - подчеркнул Э.Агаджанян.
Тим Лоутон, поблагодарив за теплый прием, отметил достаточно насыщенную программу визита. Он выразил готовность поддержать укрепление отношений между двумя государствами.
Э.Агаджанян подчеркнул важность дальнейшему расширению и укреплению межпарламентских связей двух стран, отметив, что данный визит станет новым импульсом для оживления деятельности групп дружб, даст возможность обсудить множество представляющих взаимный интерес вопросов.
Отмечена также необходимость сотрудничества представителей парламентов двух стран на международных парламентских площадках.
Тим Лоутон, коснувшись ситуации вокруг Нагорно-Карабахской проблемы, отметил необходимость переговоров об урегулировании. Затронут также вопрос сохранения культурного наследия.
Парламентарии Армении передали свою признательность баронессе Кэролайн Кокс за неустанную поддержку армянского народа, а также за заботливое и сердечное отношение к Арцаху.