Ապրիլի 1-ին Վահե Ղալումյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստը:
Հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Վահագն Հովակիմյանի, Վլադիմիր Վարդանյանի եւ Արփինե Դավոյանի հեղինակած ««Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Հիմնական զեկուցող ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Վահագն Հովակիմյանը տեղեկացրել է, որ օրինագիծը լրամշակվել է, կատարվել են խմբագրական բնույթի փոփոխություններ:
Օրինագծով նախատեսվում է, որ եթե օրենքով միավորված համայնքի ավագանու առաջին նիստն ավագանու լիազորությունները ստանձնելու պահից քսան օրվա ընթացքում չի գումարվում կամ «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքի 69-րդ հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված կարգով այդ ավագանու լիազորությունները վաղաժամկետ դադարեցվում են, ապա ՀՀ վարչապետը նշանակում է համայնքի ղեկավարի պաշտոնակատար` մինչեւ օրենքով սահմանված կարգով համայնքի նորընտիր ղեկավարի լիազորությունների ստանձնումը:
Կառավարության դրական դիրքորոշումը նախագծի վերաբերյալ ներկայացրել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը:

On April 1, moderated by Vahe Ghalumyan, the extraordinary sitting of the NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection.
The Committee debated and endorsed the draft law in the second reading on Making Addendum to the Law on Local Self-Government authored by the RA NA deputies Vahagn Hovakimyan, Vladimir Vardanyan and Arpine Davoyan.
The key rapporteur, the Chair of the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs Vahagn Hovakimyan informed that the bill was revised and editorial amendments were made.
The bill envisages that if the first sitting of the Council of Elders of the community united by law is not convened within twenty days from the moment of assuming the powers of the Council of Elders or the powers of that Council of Elders are prematurely terminated in accordance with Article 69.2 of the Law on Local Self-Government, then the RA Prime Minister shall appoint the Acting Head of the community, until assuming the powers of the newly elected head of the community established by law.
The RA Deputy Minister of the Territorial Administration and Infrastructure Vache Terteryan presented the positive position of the Government on the draft.