Պետությունը  վարչական, դատական ակտերի թղթային ծանուցման համար վճարում է  1 ծրարի դիմաց գրեթե 1 դոլար, սակայն բազմաթիվ են դեպքերը, երբ թղթային նամակը քաղաքացուն չի հասնում,  քաղաքացին պատշաճ չի ծանուցվում, եւ դրանից առաջանում են բացասական իրավական հետեւանքներ: Այս մասին հայտնել է Ազգային ժողովի պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանն ապրիլի 4-ին` իր նախաձեռնած Էլեկտրոնային ծանուցման համակարգ ունենալու վերաբերյալ քննարկման ժամանակ, որին մասնակցել են ներկայացուցիչներ գործադիրից, դատական համակարգից ու ոստիկանությունից:
Պատգամավորը տեղեկացրել է նաեւ, որ Էլեկտրոնային ծանուցման համակարգի մասին քննարկումները սկսվել են դեռ 2018թ, սակայն երկրում ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված` քննարկումները հետաձգվել են:
ՀՀ ոստիկանության անձնագրերի ու վիզաների վարչության պետ Արա Մկրտչյանը, կարեւորելով Էլեկտրոնային ծանուցման անհրաժեշտությունը, նշել է, որ վերջին համապետական ընտրություններին պետությունը թղթային ծանուցման համար տրամադրել է 700 մլն դրամ, ինչը, ըստ նրա, լրացուցիչ ծախս է:
Էլեկտրոնային կառավարման ենթակառուցվածքների գրասենյակի տնօրեն Լեոնիդ Ավետիսյանի տեղեկացմամբ` այս պահին գործում է ID լուծումը, որը դեռ աշխատանքների փուլում է: Կա նաեւ E-citizen.am հարթակը, որի նպատակը քաղաքացու համար իր անձնական տվյալների ամբողջական հասանելիությունն է մեկ վայրում: Գրանցվելով կայքում` քաղաքացին հնարավորություն է ստանում մշտապես հետեւել պետական տվյալների շտեմարաններում առկա իր անձնական տվյալներին եւ դրանց օգտագործմանը, ծանոթանալ պետական մարմինների կողմից հրապարակված ծանուցումներին, բաժանորդագրվել որոշակի իրավաբանական կամ ֆիզիկական անձանց վերաբերվող պաշտոնական ծանուցումների մասին էլ-փոստով տեղեկացման ծառայությանը:
Լեոնիդ Ավետիսյանի խոսքով` հարթակն այս պահին որոշակի սահմանափակումների պատճառով չի կիրառվում:
Մասնակիցները միակարծիք են` Էլեկտրոնային ծանուցման համակարգ ունենալը 21-րդ դարում անհրաժեշտություն է: Կառավարությունում գործընթացը մեկնարկել է, քննարկվում են էլեկտրոնային ծանուցման տարբերակները:

“Государство платит за конверт для бумажного уведомления об административных, судебных актах почти 1 доллар, но многочисленны случаи, когда бумажное письмо не доходит до гражданина, гражданин не уведомляется должным образом, возникают негативные юридические последствия”, -. заявил 4 апреля депутат НС А.Хачатрян на обсуждении о системе электронного уведомления, в котором приняли участие представители исполнительной власти, судебной системы и полиции.
Депутат напомнил, что обсуждение системы электронного уведомления начато в 2018 г., но из-за ситуации в стране дебаты были отложены.
Начальник паспортно-визового управления Полиции РА А.Мкртчян, подчеркнув необходимость электронного уведомления, отметил, что во время последних общегосударственных выборов на бумажное уведомление было выделено 700 млн драмов.
Директор офиса инфраструктуры электронного управления Л.Аветисян в своем выступлении, в частности, пояснил, что, гражданин, зарегистрировавшись на соответствующем сайте, получает возможность постоянного контроля своих персональных данных, имеющихся в государственных базах данных, и их использования, знакомиться с публикуемыми государственными органами извещениями и т.д.
По Л.Аветисяну, из-за определенных ограничений площадка в данный момент не применяется.
Участники отметили, что наличие системы электронного уведомления –необходимость в 21 веке. Процесс стартовал в правительстве, обсуждаются варианты электронного уведомления.