Ապրիլի 5-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հրավերով պաշտոնական երկօրյա այցով Հայաստանում է գտնվում Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլիի գլխավորած պատվիրակությունը:
Հայաստանի եւ Վրաստանի խորհրդարանների նախագահների հանդիպումը մեկնարկել է առանձնազրույցով, որին հաջորդել է ընդլայնված կազմով քննարկումը:
Ողջունելով հյուրերին` Ալեն Սիմոնյանը փաստել է, որ մեր երկիրը շահագրգռված է Վրաստանի հետ հատուկ բարիդրացիական հարաբերությունների հետագա զարգացմամբ: Ալեն Սիմոնյանը հիշեցրել է, որ այդ դիրքորոշումն արտահայտված է նաեւ Հայաստանի կառավարության 2021-2026թթ. գործողությունների ծրագրում:
Փոխադարձ շնորհավորանքներ են հնչել Հայաստանի եւ Վրաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի առթիվ:
Կողմերն արձանագրել են, որ երկու երկրների բազմոլորտ հարաբերությունների խորացումն ունի փոխադարձ կարեւորություն:
ՀՀ ԱԺ նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ երկրների միջեւ փոխվստահության, շարունակական երկխոսության եւ համագործակցության ամրապնդումը կնպաստի տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանը:
Երկուստեք բարձրաձայնվել է Հայաստանում եւ Վրաստանում սահմանադրական փոփոխություններից հետո խորհրդարանների դերի կարեւորության բարձրացումը: Օրենսդիր մարմինների միջեւ համագործակցությունը կողմերը համարել են պետությունների միջեւ հարաբերությունների կարեւոր ուղղություններից:
Քննարկման ընթացքում խոսվել է միջխորհրդարանական բարեկամության խմբերի առավել սերտ համագործակցության մասին: Կողմերից առաջարկներ են հնչել խորհրդարանների համագործակցության այլ ձեւաչափերի շուրջ եւս, որոնք առաջիկայում կփաստաթղթավորվեն:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային անվտանգության հարցերին եւ 44-օրյա պատերազմի հետեւանքներին` Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ Հայաստանի եւ Վրաստանի միջեւ հարաբերությունների բարձր մակարդակը Հարավային Կովկասում անվտանգությունն ապահովող կարեւոր գործոններից է:
Խորհրդարանի ղեկավարը հրատապ է համարել հումանիտար ճգնաժամի կանխման նպատակով միջազգային հանրության հստակ արձագանքը, ինչպես նաեւ միջազգային հումանիտար կառույցների անհապաղ եւ անխոչընդոտ ներգրավվածությունը Լեռնային Ղարաբաղում:
Գործընկերները մտքեր են փոխանակել նաեւ Եվրամիությանն անդամակցության շուրջ` քննարկելով Վրաստանի եվրաինտեգրման ուղու առաջնահերթությունները:
Ընդլայնված նիստից հետո Վրաստանի խորհրդարանի նախագահը գրառում է արել Հայաստանի Ազգային ժողովի Պատվո հյուրերի գրքում, այնուհետեւ եղեւնի տնկել ԱԺ բակում:
Պաշտոնական այցի ընթացքում Վրաստանի խորհրդարանի ղեկավարի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունենալու ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի եւ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ:

5 апреля по приглашению Председателя НС А.Симоняна делегация во главе со спикером парламента Грузии Ш.Папуашвили находится с официальным двухдневным визитом в Армении.
Встреча спикеров парламентов Армении и Грузии началась с личной беседы, за которой последовала дискуссия в расширенном составе.
Приветствуя гостей, А.Симонян подчеркнул, что наша страна заинтересована в дальнейшем развитии особых добрососедских отношений с Грузией. Спикер напомнил, что эта позиция выражена и в программе действий Правительства РА на 2021-2026 гг.
Стороны поздравили друг друга в связи с 30-летием установления дипломатических отношений между Арменией и Грузией.
Отмечена важность углубления многогранных взаимоотношений двух стран.
Председатель НС убежден, что укрепление взаимного доверия, постоянный диалог и сотрудничество посодействуют региональной безопасности и стабильности.
Обоюдно отмечено повышение роли парламентов Армении и Грузии после конституционных изменений. Стороны сочли сотрудничество между законодательными органами как одно из важных направлений отношений между государствами.
В ходе обсуждения говорилось о более тесном сотрудничестве между межпарламентскими группами дружбы. Также озвучены предложения сторон по другим форматам парламентского сотрудничества, которые вскоре будут документально оформлены.
А.Симонян, коснувшись вопросов региональной безопасности и последствий 44-дневной войны, отметил, что высокий уровень отношений между Арменией и Грузией – один   из важных факторов обеспечения безопасности на Южном Кавказе.
Глава армянского парламента считает безотлагательной четкую реакцию международного сообщества по предотвращению гуманитарного кризиса, а также незамедлительное и беспрепятственное вовлечение международных гуманитарных структур в Нагорном Карабахе.
Партнеры также обменялись мнениями о членстве в ЕС, обсудив приоритеты европейской интеграции Грузии.
После расширенного заседания спикер парламента Грузии внес запись в Книгу почетных гостей НС, после чего посадил ель в парламентском парке.
В ходе официального визита делегация во главе со спикером парламента Грузии встретится с Премьер-министром РА Н.Пашиняном, Президентом РА В.Хачатуряном и министром иностранных дел А.Мирзояном.