2021թ. մամուլն աշխատել է անկաշկանդ, ազատ:
«Այն հռչակած սկզբունքները, որ Կառավարությունը չի միջամտելու ԶԼՄ-ների գործունեության մեջ, մեծ մասամբ պահպանվել են»,-այս մասին ասել է   Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանը ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում՝ ներկայացնելով իր ղեկավարած կառույցի տարեկան հաղորդումը:
Տիգրան Հակոբյանն անդրադարձել է ԵՄ զեկույցին, որում նշված է, որ Հայաստանը 2018թ. համեմատ 17 կետով բարելավել է իր դիրքերը եւ զբաղեցնում է 63-րդ տեղը 180 պետությունների շարքում: 2021թ. բավականին նվազել են բողոքները մեդիաների կողմից խմբագրական աշխատանքներին միջամտելու վերաբերյալ:
ՀՌՀ նախագահն ընդգծել է, որ իրենք աշխատում են թափանցիկ եւ անկախ: Որեւէ ճնշում հանձնաժողովի վրա չկա եւ չի կարող լինել:
Տիգրան Հակոբյանը խոսել է նաեւ տեսալսողական մեդիա ոլորտը կարգավորող օրենքում փոփոխություններ կատարելու անհրաժեշտության մասին: Նա, կարեւորելով  վերոնշյալ օրենքը, ընդգծել է, որ այն ապահովում է մամուլի ազատությունն ու անկախությունը, սակայն պարունակում է վտանգներ Հայաստանի տեխնիկական անվտանգության համար:
Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի նախագահը տեղեկացրել է, որ 2021թ. դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ գործել են 110 լիցենզավորված ընկերություններ:
Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի տարեկան հաղորդումը կարող եք կարդալ այստեղ:
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը հիմնական զեկուցողի բացակայության պատճառով մինչեւ 2 ամիս ժամկետով հետաձգել է ««ՀՀ հարկային օրենսգրքում» փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկումը:

В 2021 г. пресса работала свободно.
“Декларированные правительством принципы невмешательства в деятельность СМИ в основном соблюдены”, - заявил на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта председатель Комиссии по телевидению и радио (КТР) Т.Акопян, представляя ежегодное сообщение возглавляемой им структуры.
Т.Акопян коснулся доклада ЕС, в котором отмечается, что Армения ныне, по сравнению с 2018 г., улучшила свои позиции на 17 пунктов и занимает 63-е место в ряду 180 государств. В 2021 г. значительно уменьшились жалобы медиа на вмешательство в их редакционную работу.
Председатель КТР подчеркнул, что они работают прозрачно и независимо. Никакого давления на комиссию нет и быть не может.
Т.Акопян также говорил о необходимости внесения изменений в закон, регулирующий сферу аудиовизуальных медиа. Он заметил, что закон обеспечивает свободу и независимость прессы, однако содержит риски для технической безопасности Армении.
Председатель КТР сообщил, что по состоянию на 31 декабря 2021 г. действовало 110 лицензированных компаний.
Профильная комиссия отложила обсуждение законопроекта о внесении поправок в Налоговый кодекс РА сроком до 2 месяцев – в связи с отсутствием основного докладчика.