Նվազագույն աշխատավարձի չափը չի լուծում աշխատողների սոցիալական խնդիրները: Այն չի համապատասխանում նաեւ Հայաստանում հաշվարկված սպառողական զամբյուղին եւ գների ինդեքսի աճին: Այս հիմնավորմամբ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունն առաջարկում է բարձրացնել նվազագույն աշխատավարձը` 68 հազարից դարձնելով 80 հազար դրամ:
Նախաձեռնությունը քննարկվել է Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում: «Նվազագույն ամսական աշխատավարձի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխությունները ներկայացրել է պատգամավոր Աղվան Վարդանյանը:
Նախագծով փոփոխություններ են կատարվում նաեւ ժամավարձով վարձատրվող աշխատակիցների համար, կսահմանվեն ժամային տարիֆային դրույքի այլ նվազագույն չափեր:
Կառավարության 2021-2026 թթ. ծրագրով նախատեսված է մինչեւ 2026թ. ձեռնարկել քայլեր` աշխատավարձը մինչեւ 85 հազար դրամ սահմանելու համար: Այս մասին նշել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սարգսյանը: Նրա խոսքով` նվազագույն աշխատավարձի բարձրացումը պետք է ուղեկցվի համապատասխան տնտեսական հնարավորությամբ` որպես լրացուցիչ ծախսի ֆինանսավորման աղբյուր:
«Չհիմնավորված բարձրացումը կարող է հանգեցնել ՀՆԱ-ի ու զբաղվածության մակարդակի նվազման, ձեւավորել գնաճային ճնշումներ եւ հարկաբյուջետային ռիսկեր»,- ընդգծել է փոխնախարարը:
Ռուբեն Սարգսյանը հավաստիացրել է, որ նախագծի ընդունման դեպքում ՀՀ պետական բյուջեի ծախսերը կավելանան տարեկան շուրջ 99.1 մլրդ դրամի չափով:
Հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանն իր հերթին նշել է, որ հաշվի առնելով գնաճը եւ սոցիալ-տնտեսական առկա իրավիճակը` օրինագծի ընդունման անհրաժեշտությունը պետք է համադրել մակրոտնտեսական հնարավորությունների հետ:

Минимальная заработная плата не решает социальных проблем работников. Это также не соответствует рассчитанной в Армении потребительской корзине и росту индекса цен. Исходя из этого, фракция НС “Армения” предлагает увеличить минимальную зарплату с 68 до 80 тыс. драмов.
Инициатива обсуждалась на заседании Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам. Депутат А.Варданян представил поправки в закон “О минимальной месячной заработной плате”.
Проектом вносятся изменения также для работников с почасовой оплатой, будут установлены другие минимальные почасовые ставки.
Программой Правительств на 2021-2026 гг. принимаются меры по установлению зарплаты до 85 тыс. драмов. Об этом сообщил заместитель министра труда и социальных вопросов РА Р.Саргсян. По его словам, повышение минимальной зарплаты должно сопровождаться соответствующей экономической возможностью – как   источником финансирования дополнительных расходов.
“Неоправданный рост может привести к снижению ВВП и занятости, инфляционному давлению и фискальным рискам”, — отметил он.
Р.Саргсян заверил, что в случае принятия законопроекта расходы госбюджета увеличатся почти на 99,1 млрд драмов в год.
Председатель комиссии Э.Тигранян, в свою очередь, отметила, что с учетом инфляции и сложившейся социально-экономической ситуации необходимость принятия законопроекта должна коррелироваться с макроэкономическими возможностями.