Հայաստանի ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ապրիլի 5-ին մասնակցել է «Դոմ Մոսկվի» մոսկովյան մշակութագործարարական կենտրոնի կազմակերպած  հայ-ռուսական դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակին նվիրված միջոցառմանը:
Միջոցառման շրջանակում խոսելով հայ-ռուսական հարաբերությունների մասին` Ալեն Սիմոնյանը, մասնավորապես, ասել է, որ մեր երկրները, պահպանելով դարավոր ավանդական բարեկամական բնույթը, այսօր էլ զարգացնում են կապերը ոչ միայն քաղաքական եւ տնտեսական ուղղություններով, այլեւ մշակույթի ու արվեստի ոլորտներում:
Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինն էլ նշել է, որ վերջին 30 տարիների ընթացքում բարեկամական  հարաբերությունների բոլոր ոլորտներում մեծ եւ կարեւոր դրական փոփոխություններ կան:
Միջոցառմանը հնչել են հայ եւ ռուս հայտնի կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ: Ցուցադրվել են արխիվային բացառիկ փաստաթղթեր, հոդվածներ եւ հայ-ռուսական դիվանագիտական հարաբերությունների պատմությանն առնչվող տարբեր հիշարժան լուսանկարներ Հայաստանի ազգային, հայկական «Արմենպրես» եւ ռուսական «ՏԱՍՍ» լրատվական գործակալությունների արխիվներից:

6 апреля Председатель НС А.Симонян принял участие в мероприятии к 30-летию армяно-российских дипломатических отношений, организованном московским культурно-деловым центром "Дом Москвы".
Коснувшись в рамках мероприятия армяно-российских отношений, А.Симонян, в частности, отметил, что наши страны, сохраняя их вековой традиционно дружественный характер, продолжают развивать связи не только в политическом и экономическом направлениях, но и в области культуры и искусства.
Чрезвычайный и Полномочный посол Российской Федерации в Армении С.Копыркин отметил, что за последние 30 лет во всех сферах дружественных отношений произошли большие и важные позитивные изменения.
На мероприятии прозвучали произведения известных армянских и российских композиторов. Представлены были также уникальные архивные документы, статьи и различные памятные фотографии по истории армяно-российских дипломатических отношений из Национального архива Армении, архивов информационных агентств "Арменпресс" и ТАСС.