Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ապրիլի 6-ին ընդունել է ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի պատասխանատու քարտուղար Սերգեյ Պոսպելովին:
ՀԱՊԿ նախագահության շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը հանդես է եկել խորհրդարանական վեհաժողովի 15-ամյակին նվիրված հոբելյանական նիստը հունիսին Երեւանում անցկացնելու առաջարկով:
Հանդիպմանը կողմերն անդրադարձել են նաեւ ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի մշտական հանձնաժողովներին: ՀԱՊԿ ԽՎ քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության մշտական հանձնաժողովի արտագնա նիստը կանցկացվի ընթացիկ տարվա երկրորդ կիսամյակում:
Քննարկման առանցքում են եղել նաեւ ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի կառուցվածքի ընդլայնմանն առնչվող հարցեր:

On April 6, the President of the National Assembly of Armenia Alen Simonyan received the Executive Secretary of the CSTO Parliamentary Assembly Sergei Pospelov.
With the framework of the CSTO Chairmanship the National Assembly made a proposal on holding the jubilee meeting dedicated to the 15th anniversary of the Parliamentary Assembly in Yerevan in June.
At the meeting the sides also touched upon the Permanent Commissions of the CSTO Parliamentary Assembly. The outgoing meeting of the CSTO PA Permanent Commission on Political Issues and International Cooperation will be held in the second semester of the current year.
At the core of the discussion there were also issues on the expansion of the structure of the CSTO Parliamentary Assembly.