Գործադիրն առաջարկում է վերանայել ՀԴՄ-ների կիրառության կանոնների խախտման պատասխանատվության մեխանիզմները: Վերացվում է տարբեր հարկման ռեժիմների դեպքում գործող տուգանքների չափերի տարբերությունը: Չեղարկվում են նաեւ երկու եւ ավելի խախտումների դեպքում տուգանքների բազմապատկման գործող կարգավորումները, կասեցման ինստիտուտը:
Կառավարությունը վերոնշյալ կարգավորումներն առաջարկում է  «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին»  օրինագծով: ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովում երկրորդ ընթերցմամբ հարցը քննարկման է ներկայացրել ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արթուր Մանուկյանը:
Հիմնական զեկուցողը տեղեկացրել է, որ ՀԴՄ-ների շահագործման կանոնների խախտման համար սահմանվել է միասնական պատասխանատվության միջոց: Այն կկազմի 200.000 դրամ՝ գումարած նախորդ եռամսյակում ՀԴՄ-ի գործունեության բոլոր վայրերում արձանագրված հասույթի 0.5 տոկոսը:
Խստացվել են առանց ուղեկցող փաստաթղթերի  մատակարարման դեպքերի խախտումների ժամանակ պատասխանատվության մեխանիզմները: Արթուր Մանուկյանի խոսքով՝ գործող կարգավորումներով հաճախ տնտեսվարող սուբյեկտին շահավետ է խախտում կատարել, վճարել տուգանքը եւ չփաստաթղթավորել: Առաջին խախտման համար սահմանված 200.000 դրամ տուգանքը կփոխարինվի 500.000-ով, երկրորդի դեպքում՝ 500.000-ը՝ 2 մլն դրամով,  իսկ երրորդ եւ ավելի խախտումների դեպքում 1 մլն դրամի փոխարեն կսահմանվի 10 մլն դրամ:

The executive body proposes to review the lability mechanisms for violation of the rules of use of cash registers. The difference in the amount of current fines in case of different tax regimes is eliminated. The existing regulations on the multiplication of fines in case of two or more violations and the institute of suspension are also repealed.
The Government proposes the above-mentioned regulations by the bill on Making Amendments and Addenda to the RA Tax Code. The RA Deputy Chairman of the State Revenue Committee Artur Manukyan presented the issue for debate in the second reading in the NA Standing Committee on Economic Affairs.
The key rapporteur informed that a joint liability measure was established for violation of the rules of operation of cash registers. It will be 200.000 AMD plus 0,5% of the revenue recorded in all cash registers in the previous quarter.
The liability mechanisms in case of violations of the supply without accompanying documents were tightened. According to Artur Manukyan, under the current regulations, it is often beneficial for economic entities to commit a violation, pay the fine and not document. The fine of 200.000 AMD set for the first violation will be replaced by 500.000 AMD, in the second case – 500.000 AMD by 2 million AMD, and in case of third and more violations 10 million AMD will be set instead of 1 million AMD.