Գործադիրն առաջարկում է վերանայել ՀԴՄ-ների կիրառության կանոնների խախտման պատասխանատվության մեխանիզմները: Վերացվում է տարբեր հարկման ռեժիմների դեպքում գործող տուգանքների չափերի տարբերությունը: Չեղարկվում են նաեւ երկու եւ ավելի խախտումների դեպքում տուգանքների բազմապատկման գործող կարգավորումները, կասեցման ինստիտուտը:
Կառավարությունը վերոնշյալ կարգավորումներն առաջարկում է  «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին»  օրինագծով: ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովում երկրորդ ընթերցմամբ հարցը քննարկման է ներկայացրել ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արթուր Մանուկյանը:
Հիմնական զեկուցողը տեղեկացրել է, որ ՀԴՄ-ների շահագործման կանոնների խախտման համար սահմանվել է միասնական պատասխանատվության միջոց: Այն կկազմի 200.000 դրամ՝ գումարած նախորդ եռամսյակում ՀԴՄ-ի գործունեության բոլոր վայրերում արձանագրված հասույթի 0.5 տոկոսը:
Խստացվել են առանց ուղեկցող փաստաթղթերի  մատակարարման դեպքերի խախտումների ժամանակ պատասխանատվության մեխանիզմները: Արթուր Մանուկյանի խոսքով՝ գործող կարգավորումներով հաճախ տնտեսվարող սուբյեկտին շահավետ է խախտում կատարել, վճարել տուգանքը եւ չփաստաթղթավորել: Առաջին խախտման համար սահմանված 200.000 դրամ տուգանքը կփոխարինվի 500.000-ով, երկրորդի դեպքում՝ 500.000-ը՝ 2 մլն դրամով,  իսկ երրորդ եւ ավելի խախտումների դեպքում 1 մլն դրամի փոխարեն կսահմանվի 10 մլն դրամ:

Исполнитель предлагает пересмотреть механизмы ответственности за нарушение правил пользования контрольно-кассовыми аппаратами (ККА). Устранена разница в размере штрафов, применимых к разным налоговым режимам. Также отменяются действующие положения о кратности штрафов при двух и более нарушениях и т.д.
Вышеупомянутые нормы правительство предлагает законопроектом о внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс РА. Заместитель председателя Комитета государственных доходов (КГД) А.Манукян представил вопрос на обсуждение во втором чтении в Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам.
Основной докладчик сообщил, что за нарушение правил эксплуатации ККА установлена ​​мера совместной ответственности, составляющая 200 тыс. драмов плюс 0,5 % от выручки, зафиксированной во всех кассах в предыдущем квартале.
Ужесточены механизмы ответственности за нарушения предоставления поставок без сопроводительных документов. По словам А.Манукяна, при действующем регулировании хозяйствующему субъекту зачастую выгодно совершить нарушение, заплатить штраф и не документировать. Штраф в размере 200 000 драмов за первое нарушение будет заменен на 500 000 драмов, во втором случае – 500 000 драмов – на   2 млн драмов, а в случае третьего и более нарушений – 10   млн вместо 1 млн драмов.