Ազգային ժողովի որոշմամբ` Արմեն Հարությունյանն ընտրվեց մարդու իրավունքների պաշտպան
ՀՀ Սահմանա դրության 70-րդ եւ Ազգային ժողովի կանոնակարգի 41-րդ հոդվածների համաձայն` Ազգային ժողովի պատգամավորների նախաձեռնությամբ փետրվարի 17-ին տեղի ունեցավ ԱԺ արտահերթ նիստ` շարունակելու նախորդ նիստում ընդհատվածՀՀ մարդու իրավունքների ընտրության հետ կապված քննարկումները:
Թեկնածուների վերաբերյալ իրենց դիրքորոշումներն արտահայտեցին ԱԺ խմբակցությունների ներկայացուցիչները: «Արդարություն» եւ «Ազգային միաբանություն» խմբակցությունները շարունակում էին պաշտպանելՀրանտ Խաչատրյանի թեկնածությունը, կոալիցիայի անդամ խմբակցությունները` ՀՀԿ-ն, ՀՀԴ-ն եւ «Օրինաց երկիրը»` Արմեն Հարություն յանի թեկնածությունը, իսկ ՄԱԿ խմբակցության ղեկավար Գուրգեն Արսենյանը հայտարարեց, որ իրենց խմբակցության ամեն մի անդամ քվեարկելու է իր խղճի ու համոզմունքի համաձայն:
Արտահերթ ելույթում ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը նկատեց, որ ժողովրդավարությունը գործընթաց է եւ հետեւողական աշխատանք է պահանջում. ժողովրդավարության գործոն է նաեւ փոխադարձ հարգանքն ու վստահությունը, այնինչ որոշ պատգամավորներ անպատասխանատու հայտարարություններ են անում ընտրությունը կեղծվելու մասին, ինչը մեր երկրի եւ նրա խորհրդարանի համար վարկաբեկիչ է: Պարոն Բաղդասարյանի գնահատմամբ` եւ առանձին, եւ խմբակցությունները ներկայացնող պատգամավորների ելույթներում հնչել են հստակ դիրքորոշումներ ըստ քաղաքական համոզմունքների, երկու թեկնածուներն էլ ունեն հեղինակություն, եւ բաց, թափանցիկ ընտրությամբ միայն պետք է որոշել հաղթողին. դա ժողովրդավարության անհրաժեշտ պայմանն է:
ԱԺ փոխնախագահ Տիգրան Թորոսյանը համաձայնեց, որ քաղաքական ամբիոնից քաղաքական հարցադրումներ կարելի է անել, բայց անիմաստ համարեց փոխադարձ մեղադրանքները: Նրա համոզմամբ` պետք է ապահովել լիարժեք եւ արդար մրցակցություն եւ արժանի ընտրություն:
Թեկնածուների եզրափակիչ ելույթները հակիրճ էին, քանի որ նախորդ նիստում նրանք արդեններկայացրել էին իրենց մոտեցումները: Երկուստեք գոհունակություն հայտնեցին շահագրգիռ քննարկումների համար եւ հավաստիացրին, որ ընտրվելու դեպքում կարդարացնեն իրենց օգտին քվեարկողների եւ ժողովրդի սպասումները:
Ժամանակավոր հաշվիչ հանձնաժողովի արձանագրությունը, որը ստորագրել էին հանձնաժողովի բոլոր անդամները, ներկայացրեց հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մելիքյանը` փակ-գաղտնի քվեարկության արդյունքներով Հրանտ Խաչատրյանը ստացել էր 28 կողմ, 87 դեմ ձայն, Արմեն Հարությունյանը`87 կողմ, 28 դեմ,2 քվեաթերթիկ ճանաչվել էին անվավեր: Ազգային ժողովի որոշմամբ` Արմեն Հարությունյանն ընտրվեց ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան:

Решением Национального Собрания Армен Арутюнян был избран Защитником прав человека
Согласно статьям 70 Конституции РА и 41 Регламента Национального Собрания РА, по инициативе депутатов НС 17 февраля состоялось внеочередное заседание НС с целью продолжения обсуждения вопроса избрания Защитника прав человека, прерванного на предыдущем заседании.
Свои точки зрения по выдвинутым кандидатам выразили представители фракций НС. Фракции ,,Справедливость” и ,,Национальное Единение” продолжали поддерживать кандидатуру Гранта Хачатряна, фракции-члены коалиции РПА, АРФД и СЗ – кандидатуру Армена Арутюняна, а руководитель фракции ОТП Гурген Арсенян заявил, что каждый член его фракции будет голосовать в соответствии со своей совестью и убеждениями.
Во внеочередном заседании НС Артур Багдасарян отметил, что демократия - это процесс и он требует последовательной работы: фактором демократии является также взаимное уважение и доверие, между тем некоторые депутаты позволяют себе безответственные заявления о фальсификации выборов, что компрометирует нашу страну и наш парламент.
По оценке г-на Багдасаряна, как в выступлениях отдельных депутатов, так и в выступлениях депутатов, представляющих фракции, обозначились конкретные позиции согласно их политических убеждениий, оба кандидата пользуются авторитетом, и определить победителя необходимо исключительно посредством открытых, прозрачных выборов: это необходимое условие демократии.
Заместитель Председателя НС Тигран Торосян согласен, что политическую трибуну можно использовать для постановки политических проблем, но счел бессмысленными взаимные обвинения. По его убеждению, необходимо обеспечить полноценное и справедливое соревнование и достойный выбор.
Заключительные выступления кандидатов были краткими, поскольку на предыдущем заседании они уже представили свои подходы. Оба кандидата выразили благодарность заинтересованным обсуждением и заверили, что в случае избрания оправдают ожидания отдавших за них голоса депутатов и народа.
Протокол Временной счетной комиссии, под которым подисались все члены Комиссии, представил председатель Комиссии Гагик Меликян: по итогам закрытого (тайного) голосования Грант Хачатрян набрал 28 ,,за” и 87 - ,,против”, Армен Арутюнян – 87 ,,за” и 28 ,,против” голосов, 2 бюллетеня были признаны недействительными. Решением Национального Собрания Армен Арутюнян избран Защитником прав человека РА.