Հայաստանը միանում է 2020թ. մայիսի 29-ին Մոսկվայում կնքված ԱՊՀ զինված ուժերի կապի համատեղ համակարգ ստեղծելու նախաձեռնությանը: Այս մասին հայտնել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը` ներկայացնելով ««Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից պետությունների զինված ուժերի կապի համատեղ (միավորված) համակարգի մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Համաձայնագիրն ընդհանուր առմամբ վերաբերում է զինված ուժերի հեռախոսային կապին եւ տեսակապին, ապահովվելու է անվտանգությունը, մեծանալու է բանակների տեխնիկական հագեցվածությունը: Այն առնչվում է նաեւ ՀՀ եւ ՌԴ զինված ուժերի գլխավոր շտաբների փոխգործակցությանը:
Համաձայնագիրը ստորագրվել է Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի եւ Ռուսաստանի կառավարությունների միջեւ:
Փաստաթղթին չեն միացել Թուրքմենստանը, Ուզբեկստանը, Ուկրաինան, Մոլդովան եւ Ադրբեջանը:
Հայաստանը համաձայնագրին միացել է 1 վերապահումով, ըստ որի` մեր երկիրն առանձին որոշում կկայացնի փաստաթղթի դրույթների տարածման վերաբերյալ այն պետությունների նկատմամբ, որոնք դրան միացել են 2020թ. մայիսի 29-ից հետո:
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի եզրակացությունը համաձայնագրի վերաբերյալ դրական էր:

Armenia joins the initiative of creating a joint system of connection of the CIS Armed Forces signed in Moscow on May 29, 2020. The Deputy Minister of Defense Arman Sargsyan informed about this, presenting the draft law on Ratifying the Agreement on Joint (United) System of Connection of the Armed Forces of the CIS Member States.
The Agreement, in general, relates to the telephone communication and video conference, will ensure the security, and the technical upgrading of the armies will increase. It also refers to the cooperation between the General Staffs of the Armed Forces of the Republic of Armenia and the Russian Federation.
The Governments of Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan and Russia signed the Agreement.
Turkmenistan, Uzbekistan, Ukraine, Moldova and Azerbaijan did not join the document.
Armenia joined the Agreement with one reservation, according to which, our country will make a decision on spreading the provisions of the document towards the states, which joined it after May 29, 2020.