Հայաստանը միանում է 2020թ. մայիսի 29-ին Մոսկվայում կնքված ԱՊՀ զինված ուժերի կապի համատեղ համակարգ ստեղծելու նախաձեռնությանը: Այս մասին հայտնել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը` ներկայացնելով ««Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից պետությունների զինված ուժերի կապի համատեղ (միավորված) համակարգի մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Համաձայնագիրն ընդհանուր առմամբ վերաբերում է զինված ուժերի հեռախոսային կապին եւ տեսակապին, ապահովվելու է անվտանգությունը, մեծանալու է բանակների տեխնիկական հագեցվածությունը: Այն առնչվում է նաեւ ՀՀ եւ ՌԴ զինված ուժերի գլխավոր շտաբների փոխգործակցությանը:
Համաձայնագիրը ստորագրվել է Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի եւ Ռուսաստանի կառավարությունների միջեւ:
Փաստաթղթին չեն միացել Թուրքմենստանը, Ուզբեկստանը, Ուկրաինան, Մոլդովան եւ Ադրբեջանը:
Հայաստանը համաձայնագրին միացել է 1 վերապահումով, ըստ որի` մեր երկիրն առանձին որոշում կկայացնի փաստաթղթի դրույթների տարածման վերաբերյալ այն պետությունների նկատմամբ, որոնք դրան միացել են 2020թ. մայիսի 29-ից հետո:
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի եզրակացությունը համաձայնագրի վերաբերյալ դրական էր:

Армения присоединяется к инициативе о создании совместной системы связи Вооруженных Сил (ВС) СНГ, подписанной в Москве 29 мая 2020 г. Об этом заявил заместитель министра обороны РА А.Саргсян, представляя законопроект о ратификации “Соглашения о совместной (объединенной) системе Вооруженных Сил государств-участников СНГ”.
Соглашение в целом касается телефонной и видеосвязи ВС, обеспечения безопасности, повышения технической оснащенности армий. Документ охватывает также взаимодействие генеральных штабов ВС РА и РФ.
Документ подписан правительствами Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и России.
К соглашению не присоединились Туркменистан, Узбекистан, Украина, Молдова и Азербайджан.
Армения присоединилась к соглашению с оговоркой, по которой наша страна примет отдельное решение о распространении положений документа на государства, присоединившиеся к нему после 29 мая 2020 г.