Հայաստանի կառավարության եւ Գերմանիայի կառավարության միջեւ ստորագրված ֆինանսական համագործակցության համաձայնագրով  Հայաստանը որոշակի դրամական միջոցներ է ստանում Գերմանիայից` հստակ նպատակներով: Այս մասին հայտնել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ռաֆայել Գեւորգյանն ապրիլի 12-ին գումարված ԱԺ հերթական նիստի ժամանակ:
Փոխնախարարն ընդգծել է, որ ընդհանուր գումարի չափը կազմում է 116 միլիոն 400 հազար եվրոյին համարժեք դրամ: Դրանից 40 միլիոնն ուղղվելու է վերականգնվող էներգետիկ ոլորտի վարկավորմանը, իսկ 70 միլիոնն ուղղվելու է փոքր ու միջին ձեռնարկությունների արտոնյալ պայմաններով վարկավորմանը:
Փաստաթղթով նախատեսվում է մինչեւ 3 միլիոն եվրո ֆինանսական օժանդակություն տրամադրել «Կենսաբազմազանության եւ կայուն տեղական զարգացում-Հայաստան» ծրագրի իրականացման համար:
Գլխադասային` ֆինանսավարկային ու բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է ԱԺ պատգամավոր Միքայել Թումասյանը:

Согласно подписанному между правительствами РА и ФРГ “Соглашению о финансовом сотрудничестве”, Армения получает от Германии определенные средства на конкретные цели. Об этом заявил заместитель министра экономики РА Р.Геворгян в ходе созванного 12 апреля очередного заседания НС.
Замминистра подчеркнул, что общая сумма в драмах эквивалентна 116 млн 400 тыс. евро. Из них 40 млн пойдут на кредитование сферы возобновляемой энергетики, а 70 млн – на льготные условия кредитования малых и средних предприятий (МСП).
“Соглашение между Правительством РА и Правительством ФРГ о финансовом сотрудничестве в 2020 г.” подписано 4 октября 2021 г. в Берлине.
Документ предусматривает финансовую помощь в размере до 3 млн евро для реализации программы “Биоразнообразие и стабильное местное развитие-Армения”.
Положительное заключение Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам представил депутат НС М.Тумасян.