«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Գեւորգ Պապոյանն ու Ծովինար Վարդանյանը հանդես են եկել օրենսդրական նախաձեռնությամբ եւ առաջարկում են փոփոխություններ կատարել «Շահումով խաղերի, ինտերնետ շահումով խաղերի եւ խաղատների մասին» եւ «Վիճակախաղերի մասին» օրենքներում:
Փոփոխություններ կատարելու շարժառիթն Ազգային ժողովին ներկայացրել է Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանն ապրիլի 12-ի ԱԺ նիստում:
Նա ընդգծել է, որ օրենսդրական նախաձեռնությունը բխում է Կառավարության ծրագրից ու գործողությունների բնույթից:
Գեւորգ Պապոյանի խոսքով` օրինագծի թիրախում այն քաղաքացիներն են, ովքեր գտնվում են սոցիալապես խոցելի վիճակում, բայց միաժամանակ ունեն խաղամոլության կախվածություն, ինչի հետեւանքով նրանց սոցիալական վիճակը գնալով էլ ավելի է վատանում: «Ամենավատ իրավիճակը, որը հանդիպում ենք, դա այն է, երբ մարդը պետության տրամադրած նպաստով կատարում է խաղադրույք»,- նշել է պատգամավորը:
Օրինագծով որոշակի սահմանափակումներ են իրականացվում, մասնավորապես, օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո հնարավոր չի լինի շահումով խաղերի, ինտերնետ շահումով խաղերի, վիճակախաղերի համար կատարել կանխիկ խաղադրույքներ, իսկ 6 ամիս անց դուրս է գալու էլեկտրոնային դրամապանակով վճարելու եղանակը, եւ կմնա միայն անկանխիկ եղանակով խաղադրույք իրականացնելու տարբերակը:
«Մենք այսօր իրականում չգիտենք, թե ովքե՞ր են խաղում, ի՞նչ ծավալով են խաղում: Գիտենք ընդհանուր շրջանառությունը, որն ամեն ամիս փոխվում է»,- ընդգծել է զեկուցողը:
Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հանձնաժողովի անդամ Արուսյակ Մանավազյանը ներկայացրել է հանձնաժողովի դրական դիրքորոշումը:
Հարակից զեկուցող ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արմեն Հայրապետյանը տեղեկացրել է, որ օրինագծի վերաբերյալ Կառավարությունը տվել է դրական դիրքորոշում եւ ներկայացրել բարելավվող առաջարկներ, որոնք գրեթե ամբողջությամբ ընդունվել են:
Պատգամավորները, կարեւորելով ներկայացված նախագիծը, նշել են, որ բոլոր հնարավոր միջոցներով պետք է խաղամոլության աղետը վերահսկել, եւ հարկման ճիշտ մեխանիզմներ ներդնել:
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը հիշեցրել է, որ մինչ այս նախագիծը եղել է գովազդի սահմանափակում: «Սա հաջորդ քայլն է, առաջիկայում կլինեն այս ուղղությամբ քայլեր եւս»: Նա ընդգծել է, որ ներկայացվող նախաձեռնությամբ խնդիրն ամբողջությամբ չի լուծվում, բայց երբ նույնականացման միջոցով պետության համար հասկանալի կլինի կոնտինգենտը, դա էլ թույլ կտա որոշակի մեխանիզմներ մշակել:

The deputies of the Civil Contract Faction Gevorg Papoyan and Tsovinar Vardanyan came up with a legislative initiative and proposed to make amendments to the Laws on Gambling Games, Internet Gambling Games and Casinos and on Lotteries.
The Chair of the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan presented the motive for making amendments to the National Assembly at the sitting of the National Assembly convened on April 12.
He emphasized that the legislative initiative stems from the Government’s programme and the nature of its actions.
According to Gevorg Papoyan, the bill is for the citizens who are in a socially vulnerable situation, but at the same time have a gambling addiction, as a result of which, their social situation is getting worse. “The worst situation that we face is when a person makes a bet with the benefit provided by the state,” the deputy noted.
The bill imposes certain restrictions, in particular, after the entry into force of the law, it will not be possible to make bets on gambling games, internet gambling games, lotteries in cash, and after 6 months, it will be possible to pay by e-wallet, and the only option to make bets will be a non-cash method.
The member of the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Arusyak Manavazyan presented the positive position of the Committee.
The co-rapporteur, the Deputy Minister of Finance Armen Hayrapetyan informed that the position of the Government on the bill was positive and submitted improving proposals which were almost completely accepted.
The deputies, highlighting the presented draft, noted that the gambling disaster should be controlled by all possible means, and correct taxation mechanisms should be introduced.
The Deputy Chair of the Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan reminded that before this the draft was a restriction on advertising. “This is the next step, there will also be steps in this direction in the near future.” He stressed that the presented initiative does not completely solve the problem, but if the contingent is clear to state through identification, it will also allow to develop certain mechanisms.