«2021թ. հետպատերազմական առաջին տարին է եղել, որի ընթացքում մեր երկիրն ունեցել է լրջագույն ձախողումներ եւ լրջագույն ձեռքբերումներ»,- այս մասին ապրիլի 13-ի ԱԺ նիստում ՀՀ կառավարության 2022 թվականի փետրվարի 28-ի «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2021 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների զեկույցի մասին» N 234-Ա որոշմամբ հավանության արժանացած զեկույցի ներկայացման ժամանակ ասել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Խոսելով ձեռքբերումների մասին՝ վարչապետն ընդգծել է արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները՝ հավելելով, որ ընտրական գործընթացով Հայաստանը ոչ միայն հաղթահարել է ներքաղաքական ճգնաժամը, այլեւ միջազգային ինստիտուտների գնահատմամբ՝ ընտրական ավտորիտարիզմ ունեցող երկրների շարքից անցել է ընտրական ժողովրդավարությամբ երկրների շարք: Ըստ վարչապետի՝ կարեւորագույն ձեռքբերում է եղել նաեւ մակրոտնտեսական կայունության ապահովումը: 2021թ. պետական բյուջեի հարկային եկամուտները տարեսկզբին պլանավորվածի նկատմամբ գերակատարվել են 147 մլրդ դրամով: «Հետպատերազմական ճգնաժամային տարում Կառավարությունը ոչ միայն չկրճատեց ծախսերը, այլեւ լրացուցիչ ծախսեր ֆինանսավորելու հնարավորություն ունեցավ»,- նշել է Կառավարության ղեկավարը՝ հավելելով, որ դրանց զգալի մասն ուղղվել է Արցախի սոցիալ-տնտեսական խնդիրների լուծմանը:
Նիկոլ Փաշինյանը բարձրաձայնել է, որ 2020թ. նոյեմբերից մինչեւ 2021թ. ավարտը Հայաստանի կառավարությունն Արցախում իրականացրել է 136 մլրդ դրամի ծրագիր, իսկ 2022թ. բյուջեով 144 մլրդ դրամի ֆինանսավորում է նախատեսել: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վստահեցրել է, որ Հայաստանը նախկինում երբեք այնքան աջակցություն չի ցուցաբերել Արցախին, որքան հիմա:
Հաշվետու տարում կապիտալ ծախսերի աննախադեպ ծավալ է իրականացվել՝ տարեսկզբի պլանավորվածի նկատմամբ 100 տոկոս: Փաշինյանի խոսքով՝ Հայաստանի պատմության մեջ նման ցուցանիշ երբեք չի եղել:
Խոսելով պատերազմի եւ դրա հետեւանքների մասին՝ վարչապետն ասել է. «Ես ի սկզբանե ընդունել եմ իմ մեղքն ու պատասխանատվությունը թե՛ պատերազմի եւ թե՛ պարտության համար: Բայց չեմ ընդունել ու չեմ ընդունում այն մեղադրանքները, որ ինձ հասցեագրում են ընդդիմադիրները 2020թ. նոյեմբերի 9-ից հետո՝ մեղադրելով հողեր հանձնելու եւ այդպիսով նաեւ դավաճանության մեջ»:
ՀՀ վարչապետն արձանագրել է, որ Հայաստանը երբեք Ադրբեջանից տարածքային պահանջներ չի ունեցել, եւ Ղարաբաղի հարցը ոչ թե տարածքի, այլ իրավունքի հարց է:
ՀՀ վարչապետը մանրամասն անդրադարձել է Ադրբեջանի վարած ռասիստական քաղաքականությանը: Խոսելով խաղաղության բանակցությունների բուն գործընթացից՝ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ Բրյուսելում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներին հանձնարարվել է սկսել ապագա խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստական աշխատանքները:
Վարչապետն արձանագրել է, որ այսօր միջազգային հանրությունը գործընթացին աջակցելու պատրաստակամություն է ցուցաբերում:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է խաղաղության պայմանագրի գործընթացը սկսելու պատրաստակամության մասին:
Անդրադառնալով 2021թ. ձախողումներին՝ Կառավարության ղեկավարը խոսել է ադրբեջանական ստորաբաժանումների Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք՝ Սոթք-Խոզնավար հատված ներխուժելու մասին:
«Ինչո՞ւ այդ ձախողումը տեղի ունեցավ: Այս հարցի պատասխանը ստանալու համար թերեւս տեղի ունեցածը պետք է դիտարկել դրան նախորդած մի շարք կարեւոր իրադարձությունների խորապատկերում:
2021թ. մայիսի 10-ին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովն արձակվեց իրավունքի ուժով, եւ մեր երկիրը թեւակոխեց արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների շրջափուլ եւ միանշանակ է, որ դրանից երկու օր անց տեղի ունեցած ներխուժման մոտիվացիաներից մեկը Հայաստանի պետական ինստիտուտները եւ պետականությունը կաթվածահար անելն էր, նախընտրական եւ հետընտրական քաոսի հարուցումը եւ ընտրությունների արդյունքների վրա կոնկրետ ազդեցություն ունենալը: Կարող ենք ուղիղ ասել, որ դա հարձակում էր նաեւ Հայաստանի ժողովրդավարության վրա:
Բայց մայիսյան ներխուժման համատեքստը կիսատ կմնա, եթե հաշվի չառնենք փետրվարին տեղի ունեցած իրադարձությունները, երբ Հայաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբը բացահայտ կերպով քաղաքականության մեջ ներքաշվեց, Կառավարության հրաժարականը պահանջող հայտարարություն տարածելով: Պետք է արձանագրել, որ ընդդիմությունը, որի երբեմնի առաջնորդի խոստովանությամբ, ինքը դեռ պատերազմի ժամանակ էր գեներալներին կոչ անում հրացանափողերն ուղղել ոչ թե հակառակորդի, այլ Հայաստանի կառավարության շենքի վրա, ի վերջո հասավ իր նպատակին եւ պարզվեց, որ բանակում կան ուժեր, որոնց ավելի շատ հետաքրքրում է ոչ թե այն, թե ինչ է կատարվում սահմանին, այլ այն, թե ինչ է կատարվում Հանրապետության հրապարակում, Բաղրամյան պողոտայում, Մելիք-Ադամյան փողոցում»,-նշել է վարչապետը:
Չնայած ձախողումերին՝ 2021թ. բարեփոխումների տեսանելի արդյունքներ եւս կան:
Նիկոլ Փաշինյանն արձանագրել է, որ 2018թ. ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխությունից հետո Հայաստանը շարունակում է մնալ կիսադատարկ քրեակատարողական հիմնարկների երկիր:
«Նախորդ շաբաթ հրապարակվեց Եվրոպայի խորհրդի 2021թ. քրեական վիճակագրությունը: Ըստ այդմ՝ 100 տեղի հաշվով բանտային բնակչության խտությամբ Հայաստանը դասվում է ամենացածր ցուցանիշն ունեցող երկրների շարքին՝ 36.8 անձ, այսինքն՝ մեր երկրում 100 բանտային տեղից զբաղված է 36.8-ը: Այս ընթացքում Հայաստանում փակվել է երկու քրեակատարողական հիմնարկ: Չեմ կարող չընդգծել այս ցուցանիշի քաղաքական իմաստը, եւ սա իրոք ժողովրդավարական երկրին հատուկ եւ ժողովրդավարական երկրին վայել ցուցանիշ է »,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը նշել է, որ անսովոր եւ գերբնական ջանքեր են պահանջվում մեր պետականությունը, անկախությունը, ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու եւ պահպանելու համար:
«Մեզ հարկավոր է մեր պետական շահի շուրջ կառուցված քաղաքացիական եւ ազգային միասնություն:  Մեզ հարկավոր են մտածողության նոր բանաձեւեր, ու մենք պիտի այս փոթորկված աշխարհքաղաքական օվկիանոսի մեջ հայտնված մեր նավը հասցնենք խաղաղ հանգրվանի: Եվ համոզված եմ՝ մենք դա կանենք: Եվ դա է մեր պատմական առաքելությունը»,- ելույթն ամփոփել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:

“2021 год – первый послевоенный, в  котором у нашей страны были серьезнейшие неудачи и серьезнейшие достижения”, - заявил Премьер-министр РА Н.Пашинян в докладе о ходе и исполнении в 2021 г.  Программы Правительства РА (2021-2026).
Премьер-министр, коснувшись достижений, отметил внеочередные парламентские выборы, добавив, что Армения не только преодолела внутриполитический кризис посредством избирательного процесса, но и, в оценке международных институтов, перешла из ряда стран с выборным авторитаризмом в ряд стран с выборной демократией. По его словам, важным достижением также стало обеспечение макроэкономической стабильности. Налоговые поступления в госбюджет на начало 2021г. превысили план на 147 млрд драмов. "В поствоенный кризисный год правительство не только не сократило расходы, но и имело возможность профинансировать дополнительные расходы", - заметил премьер, добавив, что большая часть их была направлена ​​на решение социально-экономических проблем Арцаха.
Н.Пашинян отметил, что с ноября 2020 г. до завершения 2021 г. реализовало в Арцахе программу на 136 млрд драмов, а бюджетом 2022 г. правительство Армении предусмотрело финансирование в 144 млрд драмов. Премьер-министр заверил, что Армения никогда так не поддерживала Арцах, как сейчас.
В отчетном году реализован беспрецедентный объем капитальных расходов, на 100% превышающий запланированный на начало года. По словам Пашиняна, подобного показателя никогда не было в истории Армении.
Говоря о войне и ее последствиях, премьер подчеркнул: “Изначально я признал свою вину и ответственность как за войну, так и за поражение. Но я не принимал и не принимаю адресованные мне оппозиционерами после 9 ноября 2020 г. обвинения в сдаче земель и тем самым в государственной измене”.
Н.Пашинян заявил, что у Армении никогда не было территориальных претензий к Азербайджану, и Карабахский вопрос – вопрос не территории, а прав.
Премьер-министр подробно остановился на проводимой Азербайджаном расистской политике. Коснувшись самого процесса мирных переговоров, он сообщил, что в Брюсселе министрам иностранных дел Армении и Азербайджана было поручено начать подготовку к будущему мирному соглашению.
Н.Пашинян отметил, что сегодня международное сообщество готово поддержать этот процесс.
Глава правительства отметил, что Армения неоднократно заявляла о своей готовности начать процесс мирного соглашения.
Коснувшись неудач 2021 года,   премьер упомянул вторжение азербайджанских подразделений на Сотк-Хознаварский участок суверенной территории Армении.
“В чем причина этой неудачи? Чтобы получить ответ на этот вопрос, произошедшее следует рассматривать в ряду предшествовавших важных событий.
Национальное Собрание Республики Армения было распущено в силу закона 10 мая 2021 г.,   и наша страна вступила в этап внеочередных парламентских выборов, и однозначно, что одной из мотиваций вторжения спустя два дня была парализация государственных институтов и государственности Армении, создание предвыборного и поствыборного хаоса, оказание конкретного влияния на результаты выборов. Можно прямо сказать, что это также была атака на армянскую демократию.
Но контекст майского вторжения останется неполным, если не принять во внимание февральские события, когда Генштаб ВС Армении открыто вмешался в политику, распространив заявление с требованием отставки правительства. Следует отметить, что оппозиция, бывший лидер которой признался, что во время войны призывал генералов наводить винтовки на здание правительства Армении, а не на врага, в конце концов добилась своей цели, и оказалось, что в армии есть силы, которых   больше интересует не происходящее на границе, а то, что происходит на площади Республики, проспекте Баграмяна, улице Мелик-Адамяна”, - заметил премьер-министр.
В 2021 г., несмотря на неудачи, очевидны также результаты реформ.
Н.Пашинян констатировал, что после ненасильственной бархатной народной революции 2018 года Армения продолжает оставаться страной полупустых уголовно-исполнительных учреждений.
"На прошлой неделе опубликована криминальная статистика Совета Европы за 2021 г. Так, Армения по плотности заключенных на 100 мест входит в число стран с самым низким показателем – 36,8 человек, т.е. в нашей стране из 100 тюремных мест заняты 36. За это время в РА закрылись два пенитенциарных учреждения. Не могу не подчеркнуть политический смысл этого показателя, и это действительно показатель, характерный для демократической страны и достойный демократической страны", - констатировал Н.Пашинян.
Премьер-министр отметил, что требуются необычные и сверхъестественные усилия для защиты и сохранения нашей государственности, независимости, суверенитета и территориальной целостности.
“Нам нужно гражданское и национальное единство, построенное вокруг наших государственных интересов. Нам нужны новые формы мышления, и мы должны привести оказавшийся в этом бурлящем геополитическом океане наш корабль в безопасную гавань. Убежден, мы сделаем это. И в этом наша историческая миссия”, — завершил свое выступление Премьер-министр Н.Пашинян.